porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Leo Express na polskim rynku - jakie zmiany dla pasażerów?
Leo Express na polskim rynku - jakie zmiany dla pasażerów? Leo Express - czeski przewoźnik kolejowy planuje wejść na polski ...
Co zrobić, aby zabezpieczyć dom przed piorunami?

Burze. Ochrona przed piorunami: jak zabezpieczyć swój dom przed burzą?

Latem i wiosną, kiedy burze z piorunami dają się nam we znaki, coraz częściej odczuwamy niepokój o bezpieczeństwo swoje i bliskich. Czy istnieje skuteczny sposób uchronienia się przed piorunami? Przeczytaj, w jaki sposób możesz zabezpieczyć swój dom przed uderzeniem pioruna!

Czy można zabezpieczyć dom przed piorunem?

Ponieważ wyładowanie pioruna jest tak silne, nie możemy mieć stuprocentowej pewności co do skuteczności stosowanych zabezpieczeń. Istnieją jednak metody, które pomogą nam w dużym stopniu uchronić dom przed uderzeniem pioruna lub po prostu zmniejszyć skutki wyładowania. Przypomnijmy tylko, że  podczas uderzenia pioruna przepływ ładunków elektrycznych – ujemnych w kierunku ziemi i dodatnich w stronę chmury – jest ponad 1000 razy większy niż w domowej instalacji elektrycznej, dlatego jego skutków nie da się powstrzymać. Mimo to warto się zabezpieczać. 

Domowa ochrona powinna się składać z zewnętrznej instalacji, czyli z piorunochronu oraz z zabezpieczeń wewnętrznych. Piorunochron ma za zadanie przyjąć uderzenie i bezpiecznie odprowadzić prąd piorunowy do ziemi. Natomiast, zadaniem znajdującej się wewnątrz domu aparatury jest ochrona instalacji elektrycznej i informatycznej przed napięciem pochodzenia atmosferycznego, które po uderzeniu pioruna może powstać w elektrycznej sieci zasilającej.

Prawdopodobieństwo, że piorun uderzy w dom, nie jest duże, dlatego większość domów nie musi mieć piorunochronu. Nie wymagają go na przykład budynki chronione przez sąsiedztwo innych dużo wyższych obiektów. Aby sprawdzić, czy nasz dom potrzebuje ochrony odgromowej, trzeba by ocenić stopień zagrożenia, a ten zależy od: częstotliwości występowania burz w danym rejonie, siły wyładowań atmosferycznych, powierzchni dachu, wysokości budynku, jego położenia w terenie i w stosunku do innych obiektów, liczby przebywających w nim osób.

W Polsce większość burz występuje wiosną i latem, podczas jednej w ziemię uderza od kilkunastu do ponad stu piorunów. Główne szkody, jakie może wywołać uderzenie pioruna w budynek, to pożar lub uszkodzenie instalacji elektrycznej, alarmów i urzadzeń sygnalizacyjnych.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Pierwsza pomoc osobie dotkniętej uderzeniem pioruna - jak udzielić pomocy? Pierwsza pomoc osobie dotkniętej uderzeniem pioruna - jak udzielić pomocy?

Gdy jesteśmy świadkiem uderzenia pioruna w człowieka trzeba działać szybko: wezwać pogotowie, ale zanim ono przyjedzie -  udzielić poszkodowanemu pierwszej pomocy. Odpowiednie działanie może uratować...

Turysta zginął od pioruna - jak uchronić się przed uderzeniem pioruna? Jak zachować się w czasie burzy

Piorun może nas trafić – całkiem dosłownie, w czasie burzy. To śmiertelne zagrożenie i nie powinniśmy lekceważyć niebezpieczeństwa. Warto wiedzieć jak się zachować, by zminimalizować ryzyko.

BURZA - gdzie szukać schronienia podczas burzy? BURZA - gdzie szukać schronienia podczas burzy?

Burze z wyładowaniami atmosferycznymi są bardzo niebezpieczne. Coraz częściej słyszy się o osobach rażonych piorunem. A gdzie szukać schronienia podczas gwałtownej burzy? Zobacz jak się chronić przed...

Aktualizacja: 11.06.2013 11:53
Autor: nk
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Paulina Jaroszewicz: kim jest partnerka Andrzeja Chyry i matka jego dziecka?

Paulina Jaroszewicz to 26-letnia asystentka kierownika produkcji. Przy jednej z ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Sprawdź zawsze aktualne porady, informacje z kraju i ze świata. Wiedz ile kosztuje gaz i o ile podrożeje? Kiedy i gdzie złożyć wniosek o paszport. Kto jest kim i co osiągnął. Jak spędzić weekend. Ile kosztuje przejazd autostradą, jak ominąć korki i gdzie zdarzyła się katastrofa pociągów. Jakich ważnych wydarzeń nie mogę przegapić, czyli kalendarz imprez i wydarzeń. Wiadomości dotyczące wydarzeń politycznych. Tylko naprawdę ważne i interesujące fakty. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.