porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jakie przywileje mają posłowie i senatorowie? Politycy zasiadający w Sejmie i Senacie za darmo latają samolotami, ...
Szymborska i Miłosz - polscy poeci nagrodzeni literacką nagrodą Nobla - jaka znajomość ich łączyła?

Co łączyło Wisławę Szymborską z Czesławem Miłoszem?

Wisława Szymborska odeszła 1 lutego 2012 r. Czesław Miłosz zmarł 14 sierpnia 2004 roku. Oboje związani z Krakowem, tworzyli i kochali poezję, nad ich talentem pochylali się najwięksi światowi krytycy i znawcy literatury. Czy kiedykolwiek się znali? Mówimy, co łączyło Szymborską i Miłosza.

1 lutego 2012 roku całą Polskę obiegła wieść o śmierci wybitnej poetki Wisławy Szymborskiej. Informację o jej odejściu z żalem przyjęli nie tylko Polacy. Wisławę Szymborską ciepło wspominają też zagraniczne media, ponieważ twórczość krakowskiej poetki sięgała daleko poza granice naszego kraju. Całkiem niedawno polska literatura przeżywała podobną stratę. 8 lat temu odszedł inny, światowej sławy polski poeta - Czesław Miłosz. Czy oprócz zamiłowania do poezji coś ich łączyło? Czy Szymborska i Miłosz w ogóle sie znali? Dowiedz się, co łączyło tę dwójkę wybitnych poetów. 

Krakowskie korzenie

Zarówno Miłosz, jak i Szymborska całe życie związani byli z Krakowem. Wielka polska poetka urodziła się 2 lipca 1923 roku w Prowencie. Przez pierwszych 5 lat życia, Szymborska mieszkała w Toruniu. Do Krakowa rodzina Szymborskich sprowadziła się w 1929 roku. W tym roku Szymborska na stałe osiadła w stolicy Małopolski. Podjęła studia na Uniwersytecie Jagiellońskim, prowadziła warsztaty literackie, tu też wyszła za mąż, aż wreszcie zadebiutowała na łamach krakowskiego „Dziennika Polskiego". Od 1945 roku stale uczestniczyła w życiu literackim miasta. Tu też zmarła.

Czesław Miłosz urodził się 30 czerwca 1911 roku w Szatejniach na Litwie W ciągu swojego 94-letniego życia mieszkał m.in we Francji i Stanach Zdjednoczonych. W Krakowie Miłosz osiadł w 1945 roku. Jeszcze przed wojną odwiedzał stolicę Małopolski, którą przebywając na emigracji wspominał niezwykle ciepło. Zauroczenie Krakowem znalazło swoje odbicie również w twórczości poety min. w  „Traktacie Poetyckim" z 1957 roku. W 1993 roku Miłosz postanowił wrócić zza wielkiej wody, a na swój polski dom wybrał właśnie Kraków. Dlaczego? Poeta niejednokrotnie podkreślał, że Kraków pod wieloma względami przypominał mu jego rodzinne strony, czyli Wilno. Podobnie jak Szymborska, zmarł właśnie w Krakowie.

Laureaci Nobla

Oprócz zauroczenia Krakowem Szymborską i Miłosza na trwałe połączyło coś zupełnie innego. Oboje należą do grona polskich laureatów niezwykle prestiżowej literackiej nagrody Nobla. Pierwszy tego honoru dostąpił Czesław Miłosz w 1980 roku. Na drugie takie międzynarodowe wyróżnienie polska literatura czekała 16 lat. W 1996 roku do grona polskich noblistów dołączyła Wisława Szymborska. 

Znajomość między wierszami

Te dwie ważne osobistości polskiej literatury po raz pierwszy spotkały się 31 stycznia 1945 roku na poranku poetyckim w Starym Teatrze w Krakowie. Swoje pierwsze wrażenie ze spotkania Miłosza Szymborska opisała w felietonie „Onieśmielenie". Poetkę wprost oszołomił widok Miłosza jedzącego schabowego. Jak pisała: "Wiedziałam, że i poeci czasem muszą jeść, ale żeby dania tak pospolite?" Od tego dnia Szymborska zaczęła wnikiliwiej przyglądać się twórczości Miłosza. Wiersz „Ocalenie" szybko przekonał poetkę do talentu Miłosza. Od tego momentu nobliści wzajemnie przenikali się w swoich twórczościach. Miłosz tłumaczył wiersze Szymborskiej. Nazywał ją poetką świadomości, uważał bowiem, że "przemawia do nas jako ktoś z nas, chowając swoje prywatne sprawy dla siebie, poruszając się w pewnej od nas odległości, ale zarazem odwołując się do tego, co każdy (każda) zna z własnego życia." („A nie mówiłem?" Cz. Miłosz). Wisława nie ośmieliła się publicznie oceniać Miłosza, ale z charakterystyczną dla siebie dozą humoru opisywała go w swoich wierszach (Tu Czesław Miłosz - chmurna twarz. Klęknij i odmów "Ojcze nasz" - „Portrety pisarzy krakowskich"). W ten sposób między dwiema osobistościami polskiej literatury wytworzyła sie specyficzna więź, choć bardziej obecna na papierze aniżeli w rzeczywistości.

Co jeszcze łączyło Szymborską i Miłosza?

 Oboje należą do grona najwybitniejszych polskich literatów, którym udało się poruszyć czytelników na całym świecie. Wysoce inteligentni, prawdziwi mistrzowie języka polskiego - tak z pewnością obydwoje wpisali się w kanon polskiej literatury.MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Wisława Szymborska - jak wielka poetka otrzymała Nobla? Jak traktowała swoją nagrodę?

Wisława Szymborska odebrała nagrodę Nobla 9 grudnia 1996 roku. Jednak nie przyjęła go jak każdy inny zwycięzca. Podczas odbierania tego wyróżnienia po raz kolejny wykazała się skromnością i talentem...

Regionalizmy językowe. Gdzie usłyszysz zwrot "wyjść na dwór", a gdzie "na pole"?

“Na dwór” chodzą mieszkańcy Mazowsza i Warszawy, mieszkańcy południa Polski pójdą “na pole”. Skąd wzięły się małopolskie regionalizmy "wyjść na pole", "być na polu", "wrócić z...

Aktualizacja: 17.04.2018 13:00
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Hanna Żudziewicz - kim jest?
Hanna Żudziewicz - kim jest?

Hanna Żudziewcz to nowa gwiazda tanecznego talent show "Danicg with ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Sprawdź zawsze aktualne porady, informacje z kraju i ze świata. Wiedz ile kosztuje gaz i o ile podrożeje? Kiedy i gdzie złożyć wniosek o paszport. Kto jest kim i co osiągnął. Jak spędzić weekend. Ile kosztuje przejazd autostradą, jak ominąć korki i gdzie zdarzyła się katastrofa pociągów. Jakich ważnych wydarzeń nie mogę przegapić, czyli kalendarz imprez i wydarzeń. Wiadomości dotyczące wydarzeń politycznych. Tylko naprawdę ważne i interesujące fakty. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.