porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Wojciech Jaruzelski - 90. urodziny. Dlaczego SLD rezygnuje z obchodów?
Wojciech Jaruzelski - 90. urodziny. Dlaczego SLD rezygnuje z obchodów? Wojciech Jaruzelski kończy w tym roku 90 lat. Oprócz fundacji ...
Jakie są konsekwencje jazdy po pijanemu na rowerze?

Co grozi za jazdę na rowerze po pijanemu? Jakie konsekwencje jazdy na rowerze po alkoholu poniesie burmistrz Białołęki, Adam Grzegrzółka?

Jakie kary grożą za jazdę na rowerze po alkoholu? Czy burmistrz Białołęki, Adam Grzegrzółka, będzie musiał pożegnać się ze stanowiskiem za jazdę po alkoholu na rowerze na Placu Zamkowym? Kiedy jazda rowerem po pijanemu to wykroczenie, a kiedy już przestępstwo?

Jazda rowerem po alkoholu jest wykroczeniem, za które grożą poważne konsekwencje (art. 87 Kodeksu Wykroczeń). Zgodnie z kodeksem osoba, która po użyciu alkoholu ( 0,2-0,5 promila alkoholu we krwi) jedzie na rowerze na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, podlega karze aresztu do 14 dni albo karze grzywny. W razie popełnienia tego wykroczenia orzeka się także zakaz prowadzenia pojazdu.

Niestety, czyn burmistrza Białołęki rozpatrywany będzie jednak nie jako wykroczenie tylko już przestępstwo... dlaczego? Jeśli zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila lub zawartość alkoholu w 1 dcm sześciennym wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg rowerzysta znajduje się w tzw. stanie nietrzeźwości i w tym momencie prawo jest dla niego surowsze. Zgodnie z Kodeksem Karnym popełnia przestępstwo z przepisu 178  - grozi mu w tym momencie kara grzywny i pozbawienia wolności do 1 roku. Sąd może także zdecydować o podaniu wyroku do publicznej wiadomości.

Do niedawna osoba nietrzeźwa jadąca rowerem dostawała też zakaz prowadzenia pojazdu na okres od 1 roku do lat 10. Obecnie Sąd może, ale nie musi zabierać prawa jazdy rowerzyście, który został zatrzymany podczas jazdy rowerem w stanie nietrzeźwości.

Grzywna - w jakiej wysokości?

Grzywnę może wynosić od 20 do 5 tys. złotych. Wymierzając grzywnę, bierze się pod uwagę dochody sprawcy, jego warunki osobiste i rodzinne, stosunki majątkowe i możliwości zarobkowe. Sąd może zamienić grzywnę na pracę społecznie użyteczną, określając czas jej trwania.

UWAGA:  Prowadzenie roweru obok siebie pod wpływem alkoholu nie jest wykroczeniem - osoba prowadząca obok siebie rower jest pieszym. Jazda rowerem po wypiciu alkoholu np. na drodze leśnej już wykroczeniem nie jest.  

Co z burmistrzem Białołęki?

Burmistrz Białołęki w sobotnią noc został zatrzymany przez policję na Placu Zamkowym - ich uwagę zwróciło niertypowe zachowanie rowerzysty... Po zbadaniu alkomatem okazało się, że Grzegrzółka miał prawie 1 promil alkoholu we krwi. Co o zaistniałej sytuacji mówi sam burmistrz?

Wieczorem byłem na imprezie urodzinowej kolegi, piliśmy alkohol. Potem byłem na Pl. Zamkowym i przyszło mi do głowy, żeby przejechać się miejskim rowerem. Źle oceniłem własny stan. Piękna, gorąca noc uśpiła moją czujność. Nie stwarzałem zagrożenia dla ruchu, co nie zmienia faktu, że takie zdarzenie nie powinno absolutnie mieć miejsca – powiedział  dla fakt.pl Adam Grzegrzółka. – Przepraszam za moje zachowanie, poniosę konsekwencje, które są z tym faktem związane. Jest to na pewno dla mnie nauczka na przyszłość i wyciągnę z tego wnioski. Przepraszam, posypuję głowę popiołem – kaja się.

Burmistrzowi grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo nawet rok więzienia. Wiadomo juz, że burmistrz podał się do dynmisji, a prezydent stolicy dymisję przyjęła.


MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 25.06.2013 12:06
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kamil Pawelski, Ekskluzywny Menel – kim jest? [ZDJĘCIA]
Kamil Pawelski, Ekskluzywny Menel – kim jest? [ZDJĘCIA]

Ekskluzywny Menel jest dobrze zapowiadającym się męskim blogerem. Styl, który ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Sprawdź zawsze aktualne porady, informacje z kraju i ze świata. Wiedz ile kosztuje gaz i o ile podrożeje? Kiedy i gdzie złożyć wniosek o paszport. Kto jest kim i co osiągnął. Jak spędzić weekend. Ile kosztuje przejazd autostradą, jak ominąć korki i gdzie zdarzyła się katastrofa pociągów. Jakich ważnych wydarzeń nie mogę przegapić, czyli kalendarz imprez i wydarzeń. Wiadomości dotyczące wydarzeń politycznych. Tylko naprawdę ważne i interesujące fakty. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.