porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak bardzo zadłużone są polskie szpitale? W Polsce jest ok. 795 publicznych szpitali. Są one winne ...
Antykomor.pl to strona niewybrednie żartująca z Bronisława Komorowskiego. Jej twórca stanął przed sądem za znieważenie prezydenta

Co grozi za znieważenie prezydenta? Dlaczego twórca Antykomor.pl został oskarżony?

W polskim prawie istnieje zapis chroniący prezydenta przed znieważeniem. Znieważenie prezydenta jest przestępstwem ściganym z urzędu. Ostatnio głośno jest o twórcy strony Antykomor.pl, który stanął przed sądem. Co grozi za znieważenie prezydenta? Dlaczego ta konkretna sprawa jest taka głośna?

Twórca strony Antykomor.pl Robert Frycz został oskarżony o znieważenie prezydenta Bronisława Komorowskiego po tym, jak na jego stronie znalazła się gra polegająca na strzelaniu do wizerunku Bronisława Komorowskiego. Kodeks karny mówi o znieważaniu czy obrażaniu prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej jasno:

Art. 135. § 2. kodeksu karnego:

Kto publicznie znieważa Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3

Twórca Antykomor.pl jest, zgodnie z tym czego chce prokuratura zagrożony karą roku i ośmiu miesięcy więzienia w zawieszeniu na 5 lat. Sam oskarżony twierdzi, że jest niewinny. Prezydent Bronisław Komorowski stwierdził, że podchodzi do siebie z dystansem i autoironią, ale należy odróżniać satyrę od chamstwa.

Dlaczego sprawa Antykomor.pl jest głośna?

Sprawa Antykomor.pl zrobiła się głośna po tym, jak do mieszkania Roberta Frycza weszła Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego i zabezpieczyła materiały dowodowe. Potem rozpoczął się proces, który odbywał się jako tajny, z uwagi na ryzyko naruszenia moralności publicznej.

W sprawę włączyli się politycy - Prawo i Sprawiedliwość krytykowało akcję ABW i proces jako działania polityczne oraz ograniczające wolność słowa. Politycy PO najczęściej bronili działań prokuratury i ABW.

Twórca Antykomor.pl, Robert Frycz został skazany na rok i trzy miesiące ograniczenia wolności polegającej na wykonywaniu prac społecznych w wymiarze 40 godzin miesięcznie.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Afera taśmowa: ABW w redakcji WPROST. Co dalej? Afera taśmowa: ABW w redakcji WPROST. Co dalej?

Ffunkcjonariusze ABW wtargnęli, w środę wieczorem, do redakcji tygodnika "Wprost". Ich zamiarem było zdobycie nośników pamięci mogących zawierać kontrowersyjne nagrania. Ostatecznie wyszli z pustymi...

Komorowski obrzucony jajkami na Ukrainie – dlaczego? Co się stało?

Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego na Ukrainie z okazji uroczystości upamiętniających zbrodnię wołyńską nie przebiegła bez incydentów – w prezydenta mierzono jajkami. Dlaczego ktoś...

Jak walczyć o wgląd do spółdzielczych dokumentów?

Każdy lokator, który chce zajrzeć do dokumentów swojej spółdzielni ma do tego prawo! Poniżej radzimy jak walczyć z prezesem, który nie chce nam pokazać dokumentów spółdzielni.

Aktualizacja: 17.04.2018 14:33
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Józef Pawłowski: kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Józef Pawłowski: kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Józef Pawłowski jest polskim aktorem, znanym z roli głównej w ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Sprawdź zawsze aktualne porady, informacje z kraju i ze świata. Wiedz ile kosztuje gaz i o ile podrożeje? Kiedy i gdzie złożyć wniosek o paszport. Kto jest kim i co osiągnął. Jak spędzić weekend. Ile kosztuje przejazd autostradą, jak ominąć korki i gdzie zdarzyła się katastrofa pociągów. Jakich ważnych wydarzeń nie mogę przegapić, czyli kalendarz imprez i wydarzeń. Wiadomości dotyczące wydarzeń politycznych. Tylko naprawdę ważne i interesujące fakty. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.