porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Pogrzeb Mandeli - kiedy będzie i kto się na nim pojawi?
Pogrzeb Mandeli - kiedy będzie i kto się na nim pojawi? Na pogrzeb Nelsona Mandeli pojedzie 59 przywodców państw z całego ...
Czym jest stan wyjątkowy? Co dzieje się na Ukrainie? Jakie problemy ma Ukraina? Czy na Ukrainie zostanie wprowadzony stan wyjątkowy?

Co to jest stan wyjątkowy - czy zostanie wprowadzony na Ukrainie? Kolejny dzień protestów w Kijowie, co się dzieje?

Co to jest stan wyjątkowy - czy zostanie wprowadzony na Ukrainie? Kolejny dzień protestów w Kijowie, co się dzieje?
fot.: http://i2.cdn.turner.com/
Od kilkunastu dni na Ukrainie trawają protesty przeciwko rządom Wiktora Janukowycza. Demonstranci tłumnie oblegają Majdan Niepodleglości. Jednym ze scenariuszy rozwiązania wewnętrznych problemów Ukrainy jest wprowadzenie przez Prezydenta stanu wyjątkowego. Mówimy, czym jest stan wyjątkowy oraz co dzieje się aktulanie na Ukrainie.

Według Arsenija Jaceniuka, prezydent Ukrainy, Wiktor Janukowycz, planuje wprowadzić stan wyjątkowy. Jest to najprawdopodobniej część jego umowy z prezydentem Rosji, Władimirem Putinem, który oferuje mu pomoc finansową, polityczną i ekonomiczną w zamian za uspokojenie sytuacji na Ukrainie. W niedzielę demenstranci blokowali przede wszystkim dzielnicę rządową. Na Majdanie Niepodległości, według opozycji zebrało się ok. miliona protestujących przeciwko rządom Janukowycza.

W godzinach wieczornych demonstranci obalili pomnik Włodzimierza Lenina, wpisany na światową listę UNESCO. Pomnik najpierw przewrócono za pomoca lin, a następnie zniszczono uderzając w niego młotkami.

Czym jest stan wyjątkowy?

Stan wyjątkowy może zostać wprowadzony w sytuacji szczególnego zagrożenia ustroju państwa, bezpieczeństwa obywateli lub porządku publicznego, które nie może byc usunięte poprzez użycie zwykłych środków konstytucyjnych. W czasie stanu wyjątkowego mogą byc zawieszone prawa do: organizowania i przeprowadzania wszelskiego rodzaju zgromadzeń, organizowania i przeprowadzania imprez masowych. Uniemożliwione zostaje również organizowanie sgtrajków pracowniczych i innych for protestu, akcji protestacyjnych studentów organizowanych przez studenckie samorządy lub stowarzyszenia. Obowiązuje również zakaz zrzeszania się, tworzenia nowych partii politycznych, organizacji oraz ruchów obywatelskich. Nakazuje sie okresowo zaniechać działalności zarejestrowanych stowarzyszeń, partii politycznych, związków zawodowych, organizacji i fundacji, których działalność może zwiększyć zagrożenie konstytucyjnego ustroju państwa, bezpieczeństwa obywateli lub porządku publicznego. 

Dodatkowo osoby, co do których zachodzi podejrzenie, że mogą szkodzić państwu, mogą zostać zamknięte w areszcie. Każda osoba, która wychodzi z domu musi mieć ze sobą dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość. W czasie stanu wyjatkowego mieszkańcy danego terenu mogą dostać zakaz opuszczania go, przemeldowywania się. Mogą zostać narzucone godziny, w trakcie, których obywatele mają możliwość przebywania poza domem. Listy, rozmowy telefoniczne, e-maile, paczki i inne formy przekazów pocztowych mogą zostać sprawdzone przez wyznaczone do tego organy.

Inne ograniczenia dotyczyć mogą: dostępu do towarów konsumpcyjnych, dostepu do edukacji, dostepu do informacji publicznej oraz dostepu do broni.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Wydarzenia na Ukrainie. O co chodzi? Co musisz wiedzieć? [7 PUNKTÓW] Wydarzenia na Ukrainie. O co chodzi? Co musisz wiedzieć? [7 PUNKTÓW]

Na Ukrainie trwają zamieszki, spowodowane m.in brakiem jednoznacznej decyzji dotyczącej wejścia Ukrainy do Unii Europejskiej. Na czele opozycji stanął Witalij Kliczko, lider partii UDAR. Mówimy o...

Co znaleziono w pałacu Janukowycza? [ZDJĘCIA + VIDEO] Co znaleziono w pałacu Janukowycza? [ZDJĘCIA + VIDEO]

Po odsunięciu Janukowycza parlament przejął jego posiadłości. Mówimy i pokazujemy, co znaleziono w pałacu Wiktora Janukowycza.

Wydarzenia na Ukrainie. Jakie są postulaty opozycji?

W sobotę 25 stycznia przedstawiciele opozycji spotkali się z prezydentem Janukowyczem. Odrzucili jednak jego propozycje ustępstw i ponowili swoje żądania. Jakie są żądania ukraińskiej opozycji?

Aktualizacja: 08.12.2013 20:54
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Andrzej Duda, prezydent RP?
Kim jest Andrzej Duda, prezydent RP?

Andrzej Duda do niedawna polityk nieznany szerszemu gronu wyborców - zdobył ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Sprawdź zawsze aktualne porady, informacje z kraju i ze świata. Wiedz ile kosztuje gaz i o ile podrożeje? Kiedy i gdzie złożyć wniosek o paszport. Kto jest kim i co osiągnął. Jak spędzić weekend. Ile kosztuje przejazd autostradą, jak ominąć korki i gdzie zdarzyła się katastrofa pociągów. Jakich ważnych wydarzeń nie mogę przegapić, czyli kalendarz imprez i wydarzeń. Wiadomości dotyczące wydarzeń politycznych. Tylko naprawdę ważne i interesujące fakty. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.