porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
WOJCIECH JARUZELSKI - bohater czy zbrodniarz? Kim naprawdę jest generał, który wprowadził w Polsce stan wojenny?
Wojciech Jaruzelski po raz kolejny przeprasza za stan wojenny.

Co powiedział generał Jaruzelski w swoim oświadczeniu przed 30. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego?

Dwa dni przed 30 rocznica wprowadzenia stanu wojennego generał Wojciech Jaruzelski po raz kolejny przeprosił za jego konsekwencje. Zaznaczył jednak, że gdy dziś znów miał podjąć tę decyzję, uczyniłby tak samo. Przeczytaj PEŁNE OŚWIADCZENIE generała Jaruzelskiego.

Przeprosiny Wojciecha Jaruzelskiego wyemitowało też Radio ZET w audycji Moniki Olejnik "Siódmy Dzień Tygodnia". Zdaniem generała stan wojenny uchronił Polskę przed katastrofą, ma jednak świadomość jego konsekwencji, dlatego przeprasza wszystkich, których z tego powodu spotkała jakaś krzywda. Jednocześnie Jaruzelski broni sowjej decyzji - gdyby dziś miał ją podjąć w takich samych okolicznościach, zrobiłby tak samo.

Oto pełna treść oświadczenia Wojciecha Jaruzelskiego:

"Szanowni Państwo. Rodacy!

Przed 30 laty, wczesnym rankiem 13 grudnia zwróciłem się do Państwa z orędziem, ogłaszając wprowadzenie stanu wojennego. Decyzja ta spowodowana była wyższą koniecznością. Gdybym w identycznych okolicznościach miał dziś decydować, uczyniłbym to samo. Było w moim długim życiu wiele niezwykle trudnych momentów. Ten jednak był szczególnie dramatyczny - poprzedzony miesiącami, tygodniami i dniami piętrzących się gwałtownie zagrożeń wewnętrznych i zewnętrznych oraz udręką codziennego bytu polskich rodzin, społeczeństwa. W powstałej sytuacji stan wojenny stał się ocaleniem przed wielowymiarową katastrofą. Jednakże choć był on mniejszym złem, stanowił wielki wstrząs, przyniósł różne, bolesne i dokuczliwe dla społeczeństwa konsekwencje. Mam tego gorzką świadomość. Wszystkich, których spotkała jakaś niesprawiedliwość i krzywda, wciąż przepraszam. Czynię to raz jeszcze."

Reakcje na oświadczenie Wojciecha Jaruzelskiego

"Jedyną miłą rzeczą z tego orędzia jest to, że nie zostało ono wygłoszone o 6. rano na obydwu kanałach telewizji polskiej. Reszta jest hipokryzją i czystą grą" (Jacek Kurski)

"Dla mnie generał Wojciech Jaruzelski to człowiek z wielką klasą i tę klasę pokazał nawet teraz, jako schorowany, stary człowiek, przepraszając raz jeszcze. Wierzę, że wprowadzenie Stanu Wojennego było koniecznością, bo nie wiadomo, jak potoczyłyby się losy Polski, gdyby doszło do rozlewu krwi..." (wypowiedź internautki)

"Przeprasza i mówi, że zrobiłby to samo. Bardzo dziwne zachowanie" (wypowiedź internauty)

"Czysta hipokryzja. (...) Generał wyraźnie czyści sobie sumienie, żegnając się ze światem. Po raz kolejny chce wybawienia za wystawienie czołgów przeciwko własnemu narodowi" (Krystyna Naszkowska, "Gazeta Wyborcza")

"13 grudnia wybrano mniejsze zło. (...) Generał jest już bliski przejścia na drugą stronę, więc niech osądzi go historia, a nie ludzie pokroju Kaczyńskiego, Macierewicza, Rydzyka, którzy jątrzą zamiast budować jedność Polaków" (wypowiedź internauty)

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Wojciech Jaruzelski - jakie jest pochodzenie Wojciecha Jaruzelskiego? Skąd pochodzi rodzina generała Jaruzelskiego?

Postać generała Wojciecha Jaruzelskiego od lat budzi kontrowersje. Z okazji jego 90. urodzin SLD i Ruch Palikota planują różne uroczystości jubileuszowe, a przedstawiciele prawicy protestują. A jakie...

Wojciech Jaruzelski i WRON. Czym była Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego?

Powołana przez Wojciecha Jaruzelskiego Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego miała być lekiem na zło stanu wojennego, a stała się postrachem Polaków. Czym był WRON i dlaczego powstał?

Generał Jaruzelski – błyskawiczna kariera. Jak się zaczęła? Jak przebiegały awanse Wojciecha Jaruzelskiego Generał Jaruzelski – błyskawiczna kariera. Jak się zaczęła? Jak przebiegały awanse Wojciecha Jaruzelskiego

Jak 20-letni szlachecki syn Wojciech Jaruzelski trafił do wojska? Od czego zaczęła się jego kariera wojskowa? Co doprowadzało do jego kolejnych awansów? Mówimy, jak przebiegała kariera wojskowa...

Aktualizacja: 30.05.2014 21:18
Autor: mksiazko - tekst użytkownika portalu Mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Marek Kalita - kim jest aktor i mąż Aleksandry Popławskiej? [KARIERA, RODZINA]
Marek Kalita - kim jest aktor i mąż Aleksandry Popławskiej? [KARIERA, RODZINA]

Marek Kalita jest nie tylko polskim aktorem teatralno- filmowym, ale ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Sprawdź zawsze aktualne porady, informacje z kraju i ze świata. Wiedz ile kosztuje gaz i o ile podrożeje? Kiedy i gdzie złożyć wniosek o paszport. Kto jest kim i co osiągnął. Jak spędzić weekend. Ile kosztuje przejazd autostradą, jak ominąć korki i gdzie zdarzyła się katastrofa pociągów. Jakich ważnych wydarzeń nie mogę przegapić, czyli kalendarz imprez i wydarzeń. Wiadomości dotyczące wydarzeń politycznych. Tylko naprawdę ważne i interesujące fakty. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.