porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Kalendarz Pirelli 2012 z Millą Jovovich, Kate Moss i Małgorzatą Bela. Jakie zdjęcia z 39. edycji słynnego kalendarza?
Od pediatry do ministra zdrowia - kariera polityczna BARTOSZA ARŁUKOWICZA

Co robił BARTOSZ ARŁUKOWICZ, zanim został MINISTREM ZDROWIA?

BARTOSZ ARŁUKOWICZ zastąpił na stanowisku ministra zdrowia Ewę Kopacz i wprawadza w życie przepisy ustawy refundacyjnej, odpierając zarzuty jej przeciwników, głównie lekarzy. Tymczasem Arłukowicz sam jest lekarzem i ma na swoim koncie sporo sukcesów. Oskarżany o karierowiczostwo, konsekwentnie dąży do celu. Mówimy, jak przebiegała błyskotliwa - i błyskawiczna - kariera tego polityka.

Pediatra z Orderem Uśmiechu

Jako młody lekarz Arłukowicz zasłynął nocną akcją malowania (niezgodnego z prawem) szpitalnego pokoju na dziecięcym oddziale onkologicznym. Razem ze znajomymi z liceum plastycznego smutne szpitalne ściany ożywili bajkowymi poradami. Brał też udział w charytatywnych koncertach, w których sam śpiewał i grał. Za pomoc dzieciom otrzymał Order Uśmiechu.

Łowca agentów

W 2001 r. Arłukowicz został zwycięzcą drugiej edycji TVN-owskiego reality show „Agent”. Zadaniem uczestników „Agenta” było wykonywanie określonych zadań fizycznych lub umysłowych, za które była przewidziana określona suma pieniędzy. Jedną z nich był wytypowana przez producentów Agent, który miał przeszkadzać pozostałym uczestnikom w wykonywaniu zadań. Na koniec każdego odcinka zawodnicy odpowiadali na pytania dotyczące Agenta. Osoba, która udzieliła najmniej poprawnych odpowiedzi, odpadała z programu. Arłukowicz okazał się najlepszym zawodnikiem wszystkich edycji programu – zdobył 125 tys. złotych.

– Zgłosiłem się tam, bo pomyślałem, że zrobię sobie jaja z tego nadęcia, jakie jest wokół lekarzy. Pracowałem wtedy na pogotowiu. Zgłoszenie wysłałem z nudów na dyżurze. Ale chciałem sobie udowodnić, że umiem pokonać strach. Mam lęk wysokości, nigdy nie byłem sportowcem, wiedziałem, że będzie trudno” – wspominał po latach. – I chciałem wygrać 130 tysięcy, żeby kupić mieszkanie dla rodziny.

Polityczny celebryta w komisji hazardowej

Dzięki pracy w komisji śledczej ds. afery hazardowej awansował do pierwszej ligi posłów. Choć komisja praktycznie niczego nie wyjaśniła - jej przewodniczący Mirosław Sekuła ponadpółroczne prace komisji podsumował następująco: "Uważam, że to, co udało się ustalić komisji, znacznie lepiej i rzetelniej ustaliłaby prokuratura, więc lepszym rozwiązaniem byłoby pozwolić prokuraturze pracować, niż przeszkadzać" - Arłukowicz wypłynął dzięki niej na szersze polityczne wody. Zasłynął przyciskaniem do muru polityków PO kompetentnymi wypowiedziami. Za jedną z nich, skierowaną do przewodniczącego komisji Mirosława Sekuły, zdobył drugie miejsce w plebiscycie radiowej Trójki „Srebrne Usta” w 2010 r. „Ja będę do pana apelował, aby pan zaapelował, jako przewodniczący Sekuła, do sprawozdawcy Sekuły, żeby sprawozdawca Sekuła przyjął wniosek przewodniczącego Sekuły”.

Romans z SdPl i Napieralskim

Oskarżany o rozmontowanie SdPl – partii Marka Borowskiego. Sam Arłukowicz uważał, że Socjaldemokracja nie powinna całej siły marnować na konflikt z SLD. Inni komentowali to w ten sposób: Arłukowiczowi nie udało się zrobić kariery politycznej SdPl, dlatego zdecydował się wejść pod skrzydła Sojuszu i jego lidera Grzegorza Napieralskiego.

W maju 2011 Arłukowicz dokonał politycznej rewolty, przechodząc do Platformy Obywatelskiej, którą dotąd ostro krytykował. Został sekretarzem stanu w gabinecie Donalda Tuska, a w październikowych wyborach wystartował z pierwszego miejsca w Szczecinie, zdobywając ponad 100 tys. głosów i mocno dystansując Napieralskiego (niecałe 24 tys. głosów). 18 listopada został ministrem zdrowia.

Awantura o leki refundowane

Arłukowiczowi przyszło zbierać baty za ustawę refundacyjną, która weszła w życie już za jego kadencji, a została przygotowana przez poprzednią minister zdrowia Ewę Kopacz. Przepisy ustawy przewidują, że lekarze błędnie wypisujący recepty będą musieli zwrócić za nie pieniądze wraz z odsetkami. Ma być tak w przypadku wypisania recepty np. niezgodnej z nową listą leków refundowanych. Lekarz będzie też ponosił odpowiedzialność finansową, gdy na recepcie wpisze niewłaściwy poziom refundacji leku.

Przeczytaj także: >>>Jakie są nowe wzory recept i nowe zasady ich wypisywania?<<<

Spragniona ofiar opozycja wieszczy rychły koniec kariery Arłukowicza na ministerialnym stanowisku. "Arłukowicz jest sensatem. Szybko wpada w panikę, często zachowuje się jak człowiek całkiem zagubiony. Tuska do będzie wyprowadzało z równowagi, więc go znienawidzi! Objęcie fotela ministra przez Arłukowicza w tym momencie, w kryzysie, w rządzie, który nie ma woli zmian, to raczej szybki koniec kariery" - napisał Janusz Palikot na swoim blogu.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Rząd Ewy Kopacz: jakie zmiany szykuje w dotychczasowym rządzie? [VIDEO]

Spekulacji na temat nowego składu rządu pod przywództwem Ewy Kopacz ciąg dalszy. Dowiedz się, kto ma szansę na tekę ministra? Czy wśród kandydatur znajdują się jakieś niespodzianki?

Kim jest Jacek Paszkiewicz, prezes NFZ? Dlaczego minister Arłukowicz zgłosił wniosek o jego odwołanie?

Jacek Paszkiewicz pełni funkcję prezesa NFZ od 2007 roku. Na wniosek ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza prawdopodobnie zostanie odwołany ze stanowiska przez premiera Donalda Tuska. Dlaczego...

Dlaczego Leszek Miller jest tymczasowym przewodniczącym SLD?

Leszek Miller oficjalnie pełni funkcję przewodniczącego Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Choć ledwo co został na nią wybrany, kolejny przewodniczący ma zostać wyłoniony pod koniec kwietnia. Dlaczego?

Aktualizacja: 17.04.2018 13:05
Autor: mksiazko - tekst użytkownika portalu Mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Anna Ilczuk, aktorka – kim jest? KARIERA, RODZINA
Anna Ilczuk, aktorka – kim jest? KARIERA, RODZINA

Anna Ilczuk może wystąpić w "Tańcu z gwiazdami"! Zobaczcie, kim ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Sprawdź zawsze aktualne porady, informacje z kraju i ze świata. Wiedz ile kosztuje gaz i o ile podrożeje? Kiedy i gdzie złożyć wniosek o paszport. Kto jest kim i co osiągnął. Jak spędzić weekend. Ile kosztuje przejazd autostradą, jak ominąć korki i gdzie zdarzyła się katastrofa pociągów. Jakich ważnych wydarzeń nie mogę przegapić, czyli kalendarz imprez i wydarzeń. Wiadomości dotyczące wydarzeń politycznych. Tylko naprawdę ważne i interesujące fakty. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.