porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jakie są nowe cuda natury? Z czym Mazury przegrały rywalizację? Największa rzeka świata – Amazonka, wodospad Iguazu w Argentynie zajmujący ...
Mowa programowa rządu, zwana exposé jest więc istotnym elementem w procesie zaprzysiężania nowego rządu.

Co to jest exposé? Jakie problemy są w nim poruszane i dlaczego?

Co to jest exposé? Jakie problemy są w nim poruszane i dlaczego?

Exposé może trwać nawet kilka godzin, zależnie od ilości problemów jakie nowy premier zamierza w nim poruszyć. 

fot.: Tomasz Radzik
Premier ma wygłosić exposé przed Sejmem. Czym jest exposé? W dniu głosowania wotum zaufania dla nowego rządu premier dokonuje przedstawienia celów i programu nowego rządu, można to żartobliwie porównać do ekspozycji reklamowej. Taka mowa programowa nazywa się exposé. W tym roku po raz drugi w swojej karierze będzie je wygłaszać Donald Tusk.

Prezes Rady Ministrów wygłasza exposé na forum Sejmu i prezentuje w nim to, co rząd zamierza zdziałać przez całą kadencję. Wymienia więc w exposé cele strategiczne i ogólne środki jakimi zamierza te cele realizować. Stąd exposé nazywa się również mową programową rządu. Jest ono również podstawą do głosowania wotum zaufania dla nowego rządu.

Exposé może trwać nawet kilka godzin, zależnie od ilości problemów jakie nowy premier zamierza w nim poruszyć. Zwyczajowo i zgodnie z Konstytucją, po exposé następuje dyskusja, w czasie której posłowie komentują exposé i zadają pytania dotyczące poruszonych w nim tematów. Pozwala to na lepsze ustalenie jakie są cele rządu oraz umożliwia określenie programu opozycji.

Mowa programowa rządu, zwana exposé jest więc istotnym elementem w procesie zaprzysiężania nowego rządu. Umożliwia zarówno posłom, jak i obywatelom zapoznanie się z planami rządu. Pozwala to określić wymagania jakie można stawiać rządowi.

Po exposé i dyskusji następuje głosowanie nad wotum zaufania dla rządu. Ponieważ zazwyczaj skład koalicji ustalony jest dużo wcześniej, nie budzi ono raczej emocji, ale w tym roku może być inaczej, ponieważ koalicja Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego ma niewielką większość i nawet przypadkowa nieobecność kilku posłów może wpłynąć znacząco na wynik głosowania.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jakie obietnice w expose złożyła Ewa Kopacz? [VIDEO]

Przez 44 minuty Ewa Kopacz wygłaszała w Sejmie expose. Złożyła ponad 30 obietnic. Zobacz, o czym mowła premier Ewa Kopacz w swoim expose.

Jaką pensje pobiera premier Donald Tusk?

Donald Tusk zarabia około 20 tysięcy złotych miesięcznie brutto. Na tę kwotę składa się nie tylko wynagrodzenie premiera

Co oznacza, że Tusk odrzucił ratyfikację w sprawie ACTA? O co chodzi z ACTA?

Umowa ACTA wzbudziła w Polsce wiele kontrowersji. Internauci wyszli na ulice protestować, przez co rząd reprezentowany przez premiera Donalda Tuska ogłosił zawieszenie procesu ratyfikacji umowy ACTA....

Aktualizacja: 13.03.2015 13:16
Autor: Andrzej_M
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest generał Mieczysław Bieniek?

Mieczysław Bieniek, generał w stanie spoczynku, kilka dni temu został ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Sprawdź zawsze aktualne porady, informacje z kraju i ze świata. Wiedz ile kosztuje gaz i o ile podrożeje? Kiedy i gdzie złożyć wniosek o paszport. Kto jest kim i co osiągnął. Jak spędzić weekend. Ile kosztuje przejazd autostradą, jak ominąć korki i gdzie zdarzyła się katastrofa pociągów. Jakich ważnych wydarzeń nie mogę przegapić, czyli kalendarz imprez i wydarzeń. Wiadomości dotyczące wydarzeń politycznych. Tylko naprawdę ważne i interesujące fakty. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.