porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
WYBORY W USA. Jaki wpływ na ich wynik będzie miał STAN GOSPODARKI? 6 listopada 2012 roku odbędą się 57. wybory prezydenta USA. ...
Polska poparła pakt fiskalny mający wzmocnić dyscyplinę finansową w Unii Europejskiej. Co to oznacza dla Polski?

Co to jest PAKT FISKALNY? Które państwa Unii Europejskiej wstąpią do paktu i jakie będzie miało to dla nich konsekwencje?

W obliczu nowej fali kryzysu gospodarczego w Unii Europejskiej państwa Wspólnoty z Niemcami i Francją na czele podjęły decyzję o wzmocnieniu dyscypliny finansowej. Na unijnym szczycie 8-9 grudnia 2011 r. po raz pierwszy pojawił się pomysł wprowadzenia PAKTU FISKALNEGO. Co to jest pakt fiskalny?

Na unijnym szczycie 8-9 grudnia 2011 roku Angela Merkel i Nicolas Sarkozy próbowali przeforsować zmiany w traktacie unijnym, które uchroniłyby Unię Europejską przed nową falą kryzysu. Wtedy po praz pierwszy pojawił się pomysł wprowadzenia unii fiskalnej lub inaczej paktu fiskalnego.

Na wprowadzenie umowy międzynarodowej, czyli tzw. paktu fiskalnego, na początku zgodziło się 26 państw członkowskich, w tym 8 spoza strefy euro: Polska, Litwa, Łotwa, Bułgaria, Rumunia, Dania, Węgry, Czechy. Na głębszą współpracę w ramach umowy fiskalnej, by ratować strefę euro przed upadkiem, nie zgodziła się tylko Wielka Brytania. Pod koniec 2011 roku Londyn zablokował zmianę traktatu UE. Na początku 2012 roku z podpisania paktu fiskalnego wycofały się też Czechy.

Na czym ma polegać pakt fiskalny?

Umowa fiskalna określa nowe zasady wzmacniania dyscypliny finansowej w Unii Europejskiej, które mają zapobiec powtórce kryzysu zadłużenia, z jakim Unia walczyła w 2011 roku. Zasady paktu mają zostać wdrożone na mocy umowy międzyrządowej państw "17" oraz chętnych spoza strefy euro.

Założenia unii fiskalnej

  • utrzymywanie przez państwa deficytu budżetowego poniżej trzech proc. PKB i długu publicznego poniżej 60 proc. PKB, 
  • zwiększona kontrola Brukseli nad pilnowaniem dyscypliny finansowej,
  • na kraje, które nie przestrzegają dyscypliny budżetowej, mają być nakładane automatycznie kary,
  • o wysokości kar do 0,1 proc. PKB kraju ma orzekać Trybunał Sprawiedliwości UE.

Polska poparła pakt fiskalny - co to oznacza dla Polski?

Polska zgodziła się na poparcie paktu fiskalnego, ale walczyła też o to, by jako obserwator uczestniczyć w spotkaniach strefy euro. Niestety Polska poniosła porażkę w tej kluczowej kwestii. Jako państwo spoza strefy euro nasz kraj będzie mógł brać udział tylko w wyznaczonych szczytach. To m.in. Francja nie chciała się zgodzić, by państwa spoza eurolandu uczestniczyły we wszystkich spotkaniach.

Ostatecznie zdecydowano, że kraje pozostające poza eurolandem, które ratyfikują pakt fiskalny, będą uczestniczyły tylko w szczytach dotyczących konkurencyjności, paktu oraz reform eurolandu, a także, jeśli to wskazane, w sprawie wdrażania traktatu.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
DEFICYT BUDŻETOWY - co oznacza to pojęcie? Czy w 2012 roku zabraknie środków na funkcjonowania państwa?

Dane Ministerstwa Finansów pokazują, że deficyt budżetu państwa zamiast się zmniejszyć, w tym roku znowu się powiększy. Niby nic nowego, ale tym co niepokoi najbardziej, jest tempo tego powiększania....

KRYZYS W STREFIE EURO. Czy Polska jest zagrożona?

Choć Polska do strefy euro nie należy, kłopoty krajów eurolandu są dla nas bardzo groźne. Część dolegliwości odczuwamy już teraz – np. osłabienie złotego, część może dopiero nadejść i to w...

Dlaczego kraje europejskie stoją na skraju bankructwa? Czym jest dług publiczny?

Dług publiczny to śmiertelna choroba zagrażająca kolejnym państwom Unii Europejskiej i świata. Kiedyś był to wstydliwy problem krajów rozwijających się, dziś – także najbogatszych. Czym jest dług...

Aktualizacja: 17.04.2018 16:06
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest prof. Bogusław Paź? [AFERA z obrażaniem Ukraińców]

Wykładowca na Uniwersytecie Wrocławskim opublikował wpis, w którym nazywa ukraińskich ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Sprawdź zawsze aktualne porady, informacje z kraju i ze świata. Wiedz ile kosztuje gaz i o ile podrożeje? Kiedy i gdzie złożyć wniosek o paszport. Kto jest kim i co osiągnął. Jak spędzić weekend. Ile kosztuje przejazd autostradą, jak ominąć korki i gdzie zdarzyła się katastrofa pociągów. Jakich ważnych wydarzeń nie mogę przegapić, czyli kalendarz imprez i wydarzeń. Wiadomości dotyczące wydarzeń politycznych. Tylko naprawdę ważne i interesujące fakty. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.