porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
KARDYNAŁ BERTONE – co będzie robił po odejściu z funkcji sekretarza stanu? W sobotę papież Franciszek ogłosił, że kardynał Tarcisio Bertone będzie ...
Jakie czynności po zmianie dowody osobistego? Co trzeba zrobić po zmianie dowodu osobistego?

Co trzeba zrobić po zmianie dowodu osobistego? Kiedy wymienić dokument tożsamości?

Co trzeba zrobić po zmianie dowodu osobistego? Kiedy wymienić dokument tożsamości?
Wzór dowodu osobistego fot.: msw.gov.pl
Czeka Cię zmiana dowodu osobistego? Niestety sama wymiana nie wystarczy. Przeczytaj, jakich formalności musisz dopełnić po otrzymaniu nowego dokumentu tożsamości.

Przypominamy,  że każdy obywatel polski i zamieszkały w Rzeczypospolitej Polskiej ma obowiązek posiadania dowodu osobistego po ukończeniu 18 roku życia oraz w przypadku osiągnięcia wieku 15 lat w momencie, gdy "pozostaje w stosunku pracy lub nie zamieszkuje wspólnie z osobami, pod których władzą rodzicielską lub opieką się znajduje, albo nie pozostaje pod władzą rodzicielską lub opieką".

>>> Dowód osobisty - wymiana, koszt, termin ważności. Jakie formalności? KLIKNIJ!


Posiadacz dowodu osobistego ma obowiązek wymienić dowód osobisty w przypadku:

  • zmiany danych, które są umieszczone w dowodzie osobistym

  • "uszkodzenia dowodu osobistego lub zaistnienia innej okoliczności utrudniającej ustalenie tożsamości osoby"

  • upływu terminu ważności

Co trzeba zrobić po wymianie dowodu osobistego?

Na szczęście jedynym obowiązkiem, podanym przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, jest zgłoszenie nowych danych do naczelnika urzędu skarbowego najpóźniej w terminie 7 dni od zmiany danych. Odpowiedzialność ta "spoczywa wyłącznie na podatnikach podatku od towarów i usług lub podatku akcyzowego, a także na osobach fizycznych prowadzących działalność gospodarczą". 

Warto wiedzieć, że niezbędne jest szybkie powiadomienie ubezpieczyciela o zmianie najważniejszych danych w polisie, które łączą się z danymi w dowodzie osobistym. Do tych danych należą:

  • imię i nazwisko
  • adres zameldowania
  • numer dowodu osobistego lub paszportu.

Oczywiście nie mamy takiego obowiążku, ale pamiętajmy - ubezpieczyciele zazwyczaj zrobią wszystko, by nie wypłacić nam odszkodowania, dlatego nieścisłości w naszych danych mogą skutkować problemami w razie wypadku. Oprócz tego nalezy oczywiście zmienić dane w banku.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 02.09.2013 20:11
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Paulina Sykut – kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Paulina Sykut – kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Paulina Sykut jest obecnie jedną z najwazniejszych i najbardziej rozpoznawalnych ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Sprawdź zawsze aktualne porady, informacje z kraju i ze świata. Wiedz ile kosztuje gaz i o ile podrożeje? Kiedy i gdzie złożyć wniosek o paszport. Kto jest kim i co osiągnął. Jak spędzić weekend. Ile kosztuje przejazd autostradą, jak ominąć korki i gdzie zdarzyła się katastrofa pociągów. Jakich ważnych wydarzeń nie mogę przegapić, czyli kalendarz imprez i wydarzeń. Wiadomości dotyczące wydarzeń politycznych. Tylko naprawdę ważne i interesujące fakty. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.