porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak się dopisać do spisu wyborców? Jak głosować bez meldunku? [REFERENDUM] Czy można zagłosować w referendum, poza miejscem zameldowania? Kto może ...
Zbieramy grzyby!

Co wiesz o grzybach? Dlaczego grzyb to nie grzyb?

Co wiesz o grzybach? Dlaczego grzyb to nie grzyb?

Wrzesień i październik to czas grzybobrania.

fot.: thinkstockphotos.com
Gdy wchodzimy do lasu na grzyby, najczęściej nie pamiętamy, czym one są a bardziej nas interesuje, jakie one są – dobre czy trujące. Jednak to bardzo ciekawe organizmy i warto przypomnieć nieco informacji o grzybach, a być może grzybobranie stanie się ciekawsze.

Grzyby są organizmami, które różnią się od roślin zielonych nie tylko wyglądem, ale i budową, rozwojem i sposobem życia.
Rośliny zielone mogą przy pomocy chlorofilu i światłą słonecznego wytwarzać związki potrzebne im do życia. Grzyby nie mają chlorofilu (czyli tzw. ciałek zieleni), nie mogą więc czerpać pożywienia z materii mineralnych.
Potrzebny im pokarm pobierają z materii organicznych wytworzonych przez rośliny albo zwierzęta. Dlatego najwięcej grzybów znajduje się w lasach, gdzie jest wiele obumarłych szczątków organicznych roślinnych i zwierzęcych.

Większość z nas ma przeświadczenie, że pod pojęciem „grzyb” kryją się dobrze rozwinięte owocniki, które postrzegamy dzięki wielkości, kształtom i zabarwieniu. Ale właściwy organizm to grzybnia, którą tworzą nitkowate strzępki. Owocniki są tylko organami reprodukcyjnymi wytwarzającymi zarodniki, dzięki którym grzyby rozmnażają się. 
Grzyby możemy spotkać wszędzie, nie tylko w lasach, ale również w parkach, ogrodach na składach drewna, na hałdach, a nawet w słodkiej i słonej wodzie! O wielu grzybach, że gdzieś są możemy nie zdawać sobie sprawy, dostrzegamy tylko te kapeluszowe bądź grzyby na ścianach.

Do tej pory udało się opisać ponad  40 000  gatunków grzybów. Zbieranie grzybów to fascynujące zajęcie, inaczej rzecz się ma, gdy musimy z grzybami walczyć... 

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak żyją grzyby? Czy grzyby są pożyteczne, a może to szkodniki? Jak żyją grzyby? Czy grzyby są pożyteczne, a może to szkodniki?

Dla nas grzyb, czyli jego kapeluszowa owocnia zarodnikowa, ma krótki żywot. Bywa, że pojawia się duży okaz z dnia na dzień – stąd powiedzenie, że coś rośnie szybko jak grzyby po deszczu – ścinamy go...

SĄ JUŻ GRZYBY: Jakie? Ile kosztują? Gdzie szukać? SĄ JUŻ GRZYBY: Jakie? Ile kosztują? Gdzie szukać?

Sezon grzybowy powoli się zaczyna. W lasach i na straganach zaczęły się pojawiac wyczekiwane przez grzybiarzy i smakoszy grzyby. Powoli kończy się już sezon na kurki, za to w pełni jest sezon...

Aktualizacja: 16.09.2015 18:51
Autor: CzeM
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Dzieci Bronisława Komorowskiego – kim są, co robią?
Dzieci Bronisława Komorowskiego – kim są, co robią?

Bronisław Komorowski z dumą powtarza, że ma aż pięcioro dzieci ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Sprawdź zawsze aktualne porady, informacje z kraju i ze świata. Wiedz ile kosztuje gaz i o ile podrożeje? Kiedy i gdzie złożyć wniosek o paszport. Kto jest kim i co osiągnął. Jak spędzić weekend. Ile kosztuje przejazd autostradą, jak ominąć korki i gdzie zdarzyła się katastrofa pociągów. Jakich ważnych wydarzeń nie mogę przegapić, czyli kalendarz imprez i wydarzeń. Wiadomości dotyczące wydarzeń politycznych. Tylko naprawdę ważne i interesujące fakty. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.