porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
LATO - jakie mamy ZWYCZAJE i OBRZĘDY związane z jego nadejściem?
LATO - jakie mamy ZWYCZAJE i OBRZĘDY związane z jego nadejściem? Hej, Sobótka, Sobótka, dzień jest długi, noc krótka... Dziś najkrótsza ...
Prawda czy legenda?

Czy i kiedy zakwita paproć? Gdzie i kiedy szukać jej kwiatów?

Czy i kiedy zakwita paproć? Gdzie i kiedy szukać jej kwiatów?
Magiczny kwiat paproci miał się pojawiać tylko w jedną jedyną noc w roku - w noc Kupały. fot.: Photos.com
W ludowych podaniach istnieje kwiat paproci. Jednak, jak powiadają, jest to okaz bardzo rzadki, a zobaczyć go można tylko podczas jednej nocy. Kiedy i gdzie zakwita paproć?

Czy paproć ma kwiat?

Prawda jest jednak "odrobinę" inna. Jak doskonale wiemy z lekcji biologii, kwiaty występują tylko u roślin nasiennych. Są stosunkowo nowym dziełem ewolucji, bo liczącym sobie raptem kilkadziesiąt milionów lat. Zanim wraz  owocami i nasionami zdominowały świat roślin,na ziemi rządziły paprotniki, a dinozaury biegały po lasach olbrzymich paproci, skrzypów i widłaków. Te bardziej prymitywne organizmy nie wykształciły jeszcze kwiatów. Rozmnażały się przez zarodniki, które nie wyglądają tak kolorowo i efektownie jak kwiaty. Dotyczy to również dzieisjszych paroci, zarówno tych w lesie, jak i w donice na parapecie. One również nie mają kwiatów.

Dlaczego szukano mitycznego kwiatu paproci?

Wiedza o braku u paproci kwiatów była jednak obca naszym przodkom. W braku kwiatów na paprociach widzieli anomalię przyrodniczą, wywoływaną przez siły magiczne. Skłonni byli wierzyć, że paproć jednak zakwita, tyle że trwa to bardzo krótko i trudno jest taki kwiat znaleźć. Najpewniej skrywa się on w głębi puszczy. Nie było to znowu takie całkiem bez sensu, jako że w przyrodzie istnieją rośliny kwitnące raz na kilkanaście lat raptem przez parę dni. Do takich należy dziwidło olbrzymie, które znaleźć można w indonezyjskiej dżungli lub najwiekszych ogrodach botanicznych na świecie.

Skoro więc nasi słowiańscy przodkowie czuli, że bez magii kwiatu paproci nie będzie, podejrzewali, że pojawia się on w najbardziej magiczną - ich zdaniem - i jednocześnie najkrótszą noc w roku. We wszystkich niemal pogańskich wierzeniach w Europie Noc Świętojańska jest pozostałością po jednym z najważniejszych dni w całym kalendarzu. Hucznie obchodzono wówczas początek lata. Małą pozostołością tej celebracji są organizowane w Skandynawii obchody Midsommar czy u nas Wianki. Niegdyś wierzono, że w tą wyjątkową noc magiczna energia przenika do naszego świata i dzieją się cuda. A jednym z nich było właśnie kwitnięcie paproci.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
LATO - jakie mamy ZWYCZAJE i OBRZĘDY związane z jego nadejściem? LATO - jakie mamy ZWYCZAJE i OBRZĘDY związane z jego nadejściem?

Hej, Sobótka, Sobótka, dzień jest długi, noc krótka... Dziś najkrótsza noc roku to głównie zabawa, koncerty i piwo. Kiedyś noc letniego przesilenia była magiczna. Pachniała ziołami, dyszała...

Aktualizacja: 29.04.2014 17:14
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Krzysztof Kąkolewski nie żyje. Kim był? [KARIERA, TWÓRCZOŚĆ]

Krzysztof Kąkolewski nie żyje. Wybitny reporter i publicysta był autorem ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Sprawdź zawsze aktualne porady, informacje z kraju i ze świata. Wiedz ile kosztuje gaz i o ile podrożeje? Kiedy i gdzie złożyć wniosek o paszport. Kto jest kim i co osiągnął. Jak spędzić weekend. Ile kosztuje przejazd autostradą, jak ominąć korki i gdzie zdarzyła się katastrofa pociągów. Jakich ważnych wydarzeń nie mogę przegapić, czyli kalendarz imprez i wydarzeń. Wiadomości dotyczące wydarzeń politycznych. Tylko naprawdę ważne i interesujące fakty. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.