porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Targi Nowy DOM Nowe MIESZKANIE - kiedy i gdzie? Jakie atrakcje, promocje i wydarzenia?
Targi Nowy DOM Nowe MIESZKANIE - kiedy i gdzie? Jakie atrakcje, promocje i wydarzenia? Blisko 150 wystawców - deweloperów, spółdzielni mieszkaniowych, banków i pośredników ...
Jak podwyższyć emeryturę? Jak miec większą emeryturę?

Czy można podwyższyć emeryturę?

Każdy może skorzystać z bezpłatnych konsultacji z pracownikami ZUS, którzy są w stanie sprawdzić, jaki sposób obliczenia emerytury jest najkorzystniejszy. W jakich przypadkach można liczyć na zwiększenie emerytury?

Jeśli udało ci się zdobyć dokumenty potwierdzające zarobki, których wcześniej nie dostarczyłeś do ZUS, zrób to teraz. Jest szansa, że ich uwzględnienie spowoduje naliczenie wyższej emerytury. Potwierdzeniem okresu składkowego jest druk Rp-7, świadectwo pracy, legitymacja ubezpieczeniowa z wpisanymi zarobkami, zaświadczenie uczelni potwierdzające ukończenie studiów i programowy okres ich trwania. Jeśli na emeryturę przeszedłeś przed 1999 r., to może się zdarzyć, że korzystniejsze jest przyjęcie zarobków z innego okresu niż uwzględniony wcześniej.

Jak podwyższyć emeryturę gdy nadal pracujesz

Pobierając świadczenie emerytalne nadal możesz pracować i zarabiać, a odprowadzane wtedy składki mogą podwyższyć wysokość świadczenia. Ale żeby ZUS przeliczył emeryturę musisz złożyć wniosek o doliczenie stażu z tytułu wypracowania nowego okresu. Możesz to zrobić po zakończeniu kwartału kalendarzowego, w którym pracowałeś pobierając emeryturę, chyba, że zakończyłeś pracę wcześniej – wtedy możesz od razu złożyć wniosek. W każdym czasie możesz też złożyć wniosek o przeliczenie podstawy wymiaru emerytury z uwzględnieniem zarobków po jej przyznaniu – z dołączonym zaświadczeniem na formularzu Rp-7. Po przeliczeniu przez ZUS okaże się, czy należy ci się wyższa emerytura (wpływa na to wysokość kwoty bazowej i wskaźnik wysokości podstawy wymiaru emerytury, który może się zmniejszyć).

Jak podwyższyć emeryturę na wcześniejszej emeryturze

Jeśli przeszedłeś na wcześniejszą emeryturę, a teraz osiągnąłeś już powszechny wiek emerytalny, to możesz złożyć wniosek o przeliczenie emerytury na nowo (ZUS nie robi tego automatycznie). Dzięki przeliczeniu możesz zyskać wyższe świadczenie, pod warunkiem, że po przyznaniu wcześniejszej emerytury podlegałeś ubezpieczeniom społecznym przez minimum 30 miesięcy.

Jak podwyższyć emeryturę, gdy jesteś ciężko chory

Emeryci, którzy zostaną uznani przez lekarza orzecznika ZUS lub przez komisję lekarską za niezdolnych do samodzielnej egzystencji, mogą otrzymywać dodatek pielęgnacyjny niezależnie od wieku (po ukończeniu 75 lat otrzymuje go każdy emeryt).

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Dodatki dla stulatków. Jakie dodatki dostają ci, którzy skończyli sto lat? Dodatki dla stulatków. Jakie dodatki dostają ci, którzy skończyli sto lat?

Okazuje się, że państwo pomaga najstarszym seniorom. Jest jeden warunek: muszą oni dotrwać do setnych urodzin. Wtedy ZUS przyzna specjalny dodatek wynoszący obecnie ponad 3,3 tys. zł miesięcznie!

Jaką emeryturę będzie miał Donald Tusk?

Donald Tusk po zakończeniu pracy w Radzie Europejskiej ma zagwarantowaną spokojną i bogatą starość. Jako były prezydent Europy będzie otrzymywał ponad 21 tys. zł emerytury miesięcznie!

Aktualizacja: 17.04.2018 17:32
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Czesław Bielecki, mąż Ilony Łepkowskiej?

Kim jest Czesław Bielecki, mąż Ilony Łepkowskiej? Królowa polskich seriali ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Sprawdź zawsze aktualne porady, informacje z kraju i ze świata. Wiedz ile kosztuje gaz i o ile podrożeje? Kiedy i gdzie złożyć wniosek o paszport. Kto jest kim i co osiągnął. Jak spędzić weekend. Ile kosztuje przejazd autostradą, jak ominąć korki i gdzie zdarzyła się katastrofa pociągów. Jakich ważnych wydarzeń nie mogę przegapić, czyli kalendarz imprez i wydarzeń. Wiadomości dotyczące wydarzeń politycznych. Tylko naprawdę ważne i interesujące fakty. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.