porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Radosław Sikorski odwołuje swoje słowa o rozmowie Tuska z Putinem. O co chodzi?
Radosław Sikorski odwołuje swoje słowa o rozmowie Tuska z Putinem. O co chodzi? Najpierw poinformował opinię publiczną o spotkaniu Donalda Tuska oraz Vladimira ...
Co warto wiedzieć o ataksji?

Czym jest ataksja? [PRZEBIEG, LECZENIE]

Czym jest ataksja? [PRZEBIEG, LECZENIE]

Ataksja atakuje najczęściej móżdżek

fot.: fot. Wikipedia Commons
W największym skrócie ataksją możemy nazwać brak kordynacji mięśniowej, która może skutkować różnego rodzaju zaburzeniami - od zaburzeń chodzenia, po zaburzenia przełykania czy mowy. Jest chorobą nieuleczalną, która zawsze skutkuje śmiercią.

Wyróżnia się dwa rodzaje ataksji - móżdżkową oraz rdzeniową. Natomiast ataksja możdżkowo - rdzeniowa jest ciężką chorobą genetyczną, dziedziczną w sposób dominujący. Oznacza to, że jeśli jeden rodzic cierpi na to schorzenie, to szansa że jego dziecko będzie również chore wynosi aż 50 procent. Zabija powoli, a obarczeni nią genetycznie ludzie rzadko dożywają pięćdziesięciu lat.

Ataksja - zaburzenia ruchów ciała

Ataksja jest zaburzeniem, polegającym na wykonywaniu nieskoordynowanych ruchów - ruchy te są nieprecyzyjne i niesprawne. Postępujące zaburzenie prowadzi do zatracenia umiejętności chodzenia, a w ostateczności mówienia oraz oddychania. Jej istota polega na nieprawidłowym współdziałaniu mięśni agonistów i antagonistów w zakresie ich synchronii i regulacji napięcia mięśniowego.

Ataksja móżdżkowa i ataksja rdzeniowa

Ataksja móżdżkowa atakuje móżdżek. Objawia się chwiejną postawą ciała, chory często pada na ziemię, ma trudności z utrzymaniem równowagi, pojawia się drżenie zamiarowe, trudności w wykonaniu szybkich naprzemiennych ruchów, zaburzenie mowy, zaburzenie ruchu gałek ocznych (oczopląs), obniżone napięcie mięśni i osłabienie siły mięśniowej.

Ataksja rdzeniowa atakuje połączenia rdzeniowe. Objawia się utratą płynności ruchów i ich koordynacji, zaburzeniem równowagi. Zaburzenia równowagi nasilają się przede wszystkim przy próbie zamknięcia oczu w pozycji stojącej. Ataksja może być spowodowana przez choroby wrodzone, infekcje wirusowe, nabyte zmiany ogniskowe w obrębie centralnego układu nerwowego i rdzenia kręgowego oraz choroby zwyrodnieniowe.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 22.10.2014 13:28
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Laureaci nagrody Kapuścińskiego: Swietłana Aleksijewicz i Michał Olszewski: Kim są?
Laureaci nagrody Kapuścińskiego: Swietłana Aleksijewicz i Michał Olszewski: Kim są?

Nagroda Kapuścińskiego została wręczona laureatom na Warszawskich Targach Książki. Statuetki ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Sprawdź zawsze aktualne porady, informacje z kraju i ze świata. Wiedz ile kosztuje gaz i o ile podrożeje? Kiedy i gdzie złożyć wniosek o paszport. Kto jest kim i co osiągnął. Jak spędzić weekend. Ile kosztuje przejazd autostradą, jak ominąć korki i gdzie zdarzyła się katastrofa pociągów. Jakich ważnych wydarzeń nie mogę przegapić, czyli kalendarz imprez i wydarzeń. Wiadomości dotyczące wydarzeń politycznych. Tylko naprawdę ważne i interesujące fakty. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.