porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Ile pieniędzy ma minister finansów Mateusz Szczurek? Jakie oszczędności zgromadził?
Ile pieniędzy ma minister finansów Mateusz Szczurek? Jakie oszczędności zgromadził? Nowy minister finansów Mateusz Szczurek ma dopiero 39 lat, a ...
Mówimy wszystko na temat WOŚP! ILE ZEBRAŁA Orkiestra Owsiaka

WOŚP 22. FINAŁ. Czym jest i komu pomaga Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy?

WOŚP 22. FINAŁ. Czym jest i komu pomaga Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy?

Nie musisz wychodzić z domu, żeby wesprzeć konto WOŚP i pomóc potrzebującym! Możesz to zrobić przez internet lub wysyłając SMS!

fot.: mat. pras. WOŚP
Co roku, w styczniu, odbywa się kolejny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Czym tak naprawdę jest WOŚP? Kto to wszystko rozpoczął? Kogo wspiera Orkiestra Owsiaka? Mówimy wszystko na temat organizacji założonej przez Jurka Owsiaka.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy ma wielu fanów, jak i wrogów. Jednak często, ani jedna, ani druga strona nie zna historii tej organizacji. Kto ją założył? Ile pieniędzy udaje jej się zebrać każdego roku? Komu ma pomagać? Mówimy wszystko na temat WOŚP.

Co to jest WOŚP?

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to największa, pozarządowa organizacja charytatywna. Co roku, od dwudziestu lat, zbiera fundusze na ratowanie życia najmłodszym pacjentom polskich szpitali. W styczniu każdego roku odbywa się kolejny Finał WOŚP, z którego całkowity dochód przeznaczony jest na kupno specjalistycznego sprzętu dla oddziałów kardiochirurgicznych, neonatologicznych, onkologicznych, nefrologicznych, ale również oddziałów dzieci młodszych i intensywnej terapii.

Jak to się zaczęło?

Do pierwszej zbiórki pieniędzy nawoływał Jurek Owsiak w swoim telewizyjnym show pod tytułem "Róbta co chceta". Było to pod koniec 1992 roku, a ziściło się 3 stycznia 1993 roku, kiedy to odbył się pierwszy finał. Jednak dopiero po jego zakończeniu organizatorzy postanowili zarejestrować prawnie fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Od tamtej pory regularnie, co roku, w styczniu, na ulice polskich miast wychodzą miliony wolontariuszy, którzy pomagają zbierać pieniądze dla WOŚP. Trzeba przy tym zauważyć, że każdy Finał ma swój oryginalny cel. Dla przykładu w 1997 roku odbył się Finał poświęcony ofiarom wypadków i chirurgii urazowej, w 2004 zbierano środki dla niemowląt i dzieci młodszych, a w 2011 pomagano dzieciom z chorobami urologicznymi i nefrologicznymi.

Kto stoi na czele WOŚP?

Pomysł na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy zrodził się w głowie Jurka Owsiaka całkiem spontanicznie. Według niego miało to miejsce w trakcie rozmowy z warszawskimi kardiochirurgami, któzy w programie Owsiaka "Brum" apelowali o pomoc finansową. A kim jest sam Jurek Owsiak? To jedna z najbardziej charakterystycznych postaci w Polsce. Zawsze uśmiechnięty, w wielkich czerwonych okularach i w żółtej koszulce - tak właśnie jest kojarzony, i niewiele mija się to z prawdą. Od czasu pierwszego finału pełni rolę głównego organizatora i konferansjera prowadzącego każdy finał WOŚP.

Ile pieniędzy zbiera WOŚP?

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy nigdy nie ukrywała, ile zebrała pieniędzy. Wręcz przeciwnie - w styczniu każdego roku, w drugim programie telewizji polskiej, można zobaczyć praktycznie na żywo aktualizowany stan konta WOŚP. Z każdą złotówką w serca organizatorów i wolontariuszy wpływa coraz więcej radości i nadziei, a o wszystkim informowani są telewidzowie.

Pierwszy Finał zebrał kwotę w wysokości 1 535 440,68 USD. Piąty był już bardziej popularny i na konto WOŚP wpłynęłó łącznie 3 062 067,29 USD. Pięć lat później, w 2002 roku, odbył się X Finał. Wolontariusze zebrali wówczas 6 848 998,85 USD! Jednak nie była to rekordowo wielka suma - dziewiętnasty finał zebrał bowiem 47 248 415, 05 zł! W 2012 r. doliczono się ponad 40 milionów złotych.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Tomek Lipiński o WOŚP : co powiedział? Tomek Lipiński o WOŚP : co powiedział?

Facebookowy wpis Tomka Lipińskiego wywołał dyskusję. Artysta twierdzi, że muzycy dający koncerty w ramach WOŚP dostają honoraria, wbrew temu, co twierdzi Jurek Owsiak. Przedstawiciel WOŚP odpowiada.

WROCŁAW - 23. Finał WOŚP: jakie atrakcje, koncerty we Wrocławiu? WROCŁAW - 23. Finał WOŚP: jakie atrakcje, koncerty we Wrocławiu?

Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już 11.01. Największe miasta w Polsce przygotowały z tej okazji wiele atrakcji. We Wrocławiu - jak zapewniają sami Organizatorzy - "Niekończąca się...

Jak zostać wolontariuszem WOŚP? Jak zostać wolontariuszem WOŚP?

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy wolontariuszami i ludźmi dobrej woli stoi! Chcesz pomóc i wziąć czynny udział w tym niecodziennym i niezwykłym wydarzeniu, jakim jest Finał? Odwiedź lokalny sztab...

Aktualizacja: 17.04.2018 15:16
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Ryszard Petru - kim jest? KARIERA, RODZINA

Ryszard Petru głośno zaznaczył w mediach swoją obecność, gdy w ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Sprawdź zawsze aktualne porady, informacje z kraju i ze świata. Wiedz ile kosztuje gaz i o ile podrożeje? Kiedy i gdzie złożyć wniosek o paszport. Kto jest kim i co osiągnął. Jak spędzić weekend. Ile kosztuje przejazd autostradą, jak ominąć korki i gdzie zdarzyła się katastrofa pociągów. Jakich ważnych wydarzeń nie mogę przegapić, czyli kalendarz imprez i wydarzeń. Wiadomości dotyczące wydarzeń politycznych. Tylko naprawdę ważne i interesujące fakty. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.