porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Ojczysty - dodaj do ulubionych - o co chodzi w tym haśle? Rozpoczęła się kampania "Ojczysty - dodaj do ulubionych". Skąd się ...
Mówimy, czym jest kultura języka i dlaczego jest ważna.

Czym jest KULTURA JĘZYKA? Dlaczego ważne jest poprawne używanie języka polskiego?

Czym jest KULTURA JĘZYKA? Dlaczego ważne jest poprawne używanie języka polskiego?
Kultura języka odnosi się zarówno do wypowiedzi, jak i do tekstu pisanego. fot.: Konrad Kalbarczyk
Międzynarodowy Dzień Języka ojczystego to dobry moment, żeby zastanowić się nad tym, dlaczego tak ważna jest kultura języka ojczystego. Radzimy, jak posługiwać się poprawną polszczyzną.

Czym jest kultura języka?

W definicji kultury języka zawiera się umiejętność poprawnego i sprawnego mówienia i pisania. "Poprawne" oznacza oczywiście zgodne z przyjętymi normami językowymi, a także wzorcami stylistycznymi. Kulturą języka określa się także używanie konstrukcji, form i wyrazów adekwatnych do konkretnej sytuacji oraz do tematu, który został poruszony. Podczas przekazywania komunikatu musimy też pamiętać o językowych możliwościach odbiorcy. Kultura języka jest więc w uproszczeniu świadomym (poprawnym) i celowym (nastawionym na cel) posługiwaniem się językiem we wszystkich możliwych sytuacjach komunikacyjnych.

Zasady sprawnego i poprawnego posługiwania się językiem polskim

Żeby sprawnie i poprawnie posługiwać się językiem polskim, każdy obywatel powinien posiadać minimalną wiedzę z zakresu:

  • Poprawności językowej - powinien znać podstawowe zasady gramatyczne i normy językowe, tak żeby tekst był oczyszczony z usterek i błędów językowych. Polacy bardzo często łamią tę zasadę, mówiąc np. poszłem zamiast poszedłem, wziąść zamiast wziąć, włanczam zamiast włączam, w każdym bądź razie zamiast w każdym razie lub bądź co bądź.
  • Sprawność językowa polega na odpowiednim doborze środków językowych. Styl mówienia, którym się posługujemy, powinien być prosty (zrozumiały dla wszystkich) i zwięzły (eliminowanie niepotrzebnych elementów językowych). Komunikat, któremu możemy przypisać wszystkie trzy wymienione cechy oraz taki, który dodatkowo wyraża to, co autor zamierza wyrazić, to tekst sprawny językowo.
  • Etyka słowa dotyczy głównie naszego stosunku do odbiorcy komunikatu. W trakcie aktu komunikacji, czy to na piśmie, czy w mowie nie można zapominać o podmiotowym traktowaniu odbiorcy. Wbrew pozorom nie chodzi tu głównie o wulgaryzmy. Należy szanować poglądy odbiorcy i przekazywać komunikat w sposób uczciwy, rzetelny i przyjazny.
  • Estetyka słowa - tekst estetyczny powinien dostarczać odbiorcy jedynie pozytywnych wrażeń estetycznych. Nie chodzi tu oczywiście o treść, ale jego formę. Komunikat powinien być harmonijny i ładny, co oznacza, że nie powinien zawierać wulgarnych wyrazów i zwrotów, a osoba posługująca się komunikatem powinna używać grzecznościowych form języka.

Dlaczego kultura języka polskiego jest ważna?

Powodów, dla których powinniśmy się starać mówić i pisać poprawnie, jest kilka. Nie wszystkie argumenty muszą mieć zastosowanie w każdym przypadku. Mamy jednak nadzieję, że choć jeden argument okaże się dla was przekonywający. Przede wszystkim posługiwanie się poprawną polszczyzną ułatwia komunikację. Dodatkowo, gdy mówimy poprawnie i jasno, wówczas mamy większe szanse na nawiązanie kontaktów z innymi ludźmi, szybciej zdobywamy informacje, a także - szybciej się uczymy!

Każdy człowiek postrzegany jest na podstawie sposobu, w jaki mówi, jak dobiera słowa i konstrukcje zdań oraz jaki styl ma jego komunikacja. Język decyduje o tym, czy postrzegamy innego człowieka jako kulturalnego, czy raczej za osobę ubogą duchowo, taką która ma mocno zawężone horyzonty myślowe. Błędy językowe świadczą niestety o braku kultury, czyli osoba, która stale posługuje się niewłaściwymi zwrotami i popełnia mnóstwo błędów językowych, uważana jest za mniej inteligentną i, delikatnie mówiąc, mniej bystrą. Oczywiście wulgaryzmy są tutaj skrajnym przypadkiem profanowania języka.

Język jest więc sposobem wyrażania naszego sposobu myślenia i naszej kultury. Język, którym się posługujemy, świadczy o nas w dużo większym stopniu, niż byśmy się tego spodziewali, ale przede wszystkim niż byśmy sobie tego życzyli i właśnie dlatego warto posługiwać się poprawną polszczyzną.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Dlaczego warto znać rodzaje i gatunki literackie?

Myślisz: matura już za mną, więc po co mi znajomość rodzajów i gatunków literackich? Czy naprawdę wiedza o liryce, epice i dramacie jest mi niezbędna? Czy powinienem umieć rozróżnić hymn od pieśni i...

Ojczysty - dodaj do ulubionych - o co chodzi w tym haśle?

Rozpoczęła się kampania "Ojczysty - dodaj do ulubionych". Skąd się wzięła, kto jej patronuje, dlaczego jest ważna, kogo ma przyciągnąć? O czym mówi nam jej hasło?

Co łączyło Wisławę Szymborską z Czesławem Miłoszem?

Wisława Szymborska odeszła 1 lutego 2012 r. Czesław Miłosz zmarł 14 sierpnia 2004 roku. Oboje związani z Krakowem, tworzyli i kochali poezję, nad ich talentem pochylali się najwięksi światowi krytycy...

Aktualizacja: 17.04.2018 12:57
Autor: Monika P.
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Laureaci nagrody Kapuścińskiego: Swietłana Aleksijewicz i Michał Olszewski: Kim są?
Laureaci nagrody Kapuścińskiego: Swietłana Aleksijewicz i Michał Olszewski: Kim są?

Nagroda Kapuścińskiego została wręczona laureatom na Warszawskich Targach Książki. Statuetki ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Sprawdź zawsze aktualne porady, informacje z kraju i ze świata. Wiedz ile kosztuje gaz i o ile podrożeje? Kiedy i gdzie złożyć wniosek o paszport. Kto jest kim i co osiągnął. Jak spędzić weekend. Ile kosztuje przejazd autostradą, jak ominąć korki i gdzie zdarzyła się katastrofa pociągów. Jakich ważnych wydarzeń nie mogę przegapić, czyli kalendarz imprez i wydarzeń. Wiadomości dotyczące wydarzeń politycznych. Tylko naprawdę ważne i interesujące fakty. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.