porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak NIE POZBYWAĆ SIĘ ŚMIECI? Obejrzyj spot edukacyjny gminy BIAŁOŁĘKA! WIDEO
Jak NIE POZBYWAĆ SIĘ ŚMIECI? Obejrzyj spot edukacyjny gminy BIAŁOŁĘKA! WIDEO Nielegalne wysypiska to duży problem, wyrzucane odpadki szkodzą środowisku, a ...
Jak Ministerstwo Finansów planuje dochody i wydatki budżetu państwa? Ile pieniędzy brakuje w państwowej kasie?

DEFICYT BUDŻETOWY - co oznacza to pojęcie? Czy w 2012 roku zabraknie środków na funkcjonowania państwa?

Dane Ministerstwa Finansów pokazują, że deficyt budżetu państwa zamiast się zmniejszyć, w tym roku znowu się powiększy. Niby nic nowego, ale tym co niepokoi najbardziej, jest tempo tego powiększania. Ile pieniędzy brakuje w państwowej kasie? Poznaj dane Ministerstwa Finansów.

Z opublikowanych w marcu 2012 informacji wynika, że już przejedliśmy prawie połowę środków przeznaczonych na funkcjonowanie państwa przez cały rok.

Co mówią dane Ministerstwa Finansów?

Dane opublikowane 2 marca przez Ministerstwo Finansów wyraźnie wskazują, że w styczniu i lutym 2012 roku wydaliśmy znacznie więcej środków budżetowych niż rok temu – aż 47% wszystkich zaplanowanych na cały 2012 rok. Jest to najwyższy wynik od 1997 roku (czyli od czasu, gdy publikowane są dane miesięczne.) Wydanie już w pierwszych dwóch miesiącach roku prawie połowy wszystkich pieniędzy przeznaczonych na funkcjonowanie państwa przez cały rok budzi niepokój. Deficyt budżetowy prawdopodobnie znowu się powiększy? Jak bardzo?

Deficyt budżetowy, czyli dziura

Deficyt jest to niedobór środków, czyli po prostu brak w kasie. Jeśli wydajemy więcej niż zarabiamy, powstaje niedobór w portfelu, czyli właśnie deficyt. Każdy z nas stara się tak gospodarować swoimi pieniędzmi i budżetem domowym, by nie dochodziło w nim do deficytu. Można wprawdzie ratować się pożyczką, ale to słono kosztuje. Ktoś, kto był już zmuszony korzystać z szybkiego kredytu, dobrze wie, jak wysoko jest on oprocentowany.

Ile pieniędzy brakuje w kasie państwowej?

Ustawa budżetowa zakłada, że dochody budżetu państwa w 2012 roku wyniosą ok. 295 mld złotych (przy założeniu, że PKB wzrośnie o 2,5%) natomiast planowane wydatki to ok. 324 mld zł. Różnica, czyli 35 mld zł to planowany deficyt budżetowy. Ale jeśli w pierwszych trzech miesiącach wydaliśmy już prawie połowę środków, to pod koniec roku albo zabraknie pieniędzy, albo trzeba będzie powiększyć dług publiczny.

W styczniu zawsze są większe wydatki

Ministerstwo Finansów uspokaja, że początkowe miesiące roku zawsze cechują się wyższym deficytem, bo trzeba wtedy sfinansować duże stałe wydatki, takie jak np. składka do Unii Europejskiej czy płatności z poprzedniego roku - teraz przesunięte na styczeń 2012.

Jaki dług przypada na każdego Polaka?

Deficyt budżetowy za 2012 rok to jednak nie całe zadłużenie Polski. Ministerstwo Finansów opublikowało dane, z których wynika, iż zadłużenie Skarbu Państwa na koniec 2011 roku wyniosło ponad 771 mld zł. Jest to o 69,2 mld zł więcej niż przed rokiem. Jeśli podzielimy zadłużenie z końca 2011 roku przez szacunkową liczbę mieszkańców Polski w 2012 roku, czyli 38 069 101 osób (źródło: GUS Prognoza ludności na lata 2008-2035) otrzymamy około 20 523 zł długu publicznego przypadającego na każdego Polaka.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Deficyt budżetowy: Czym grozi przekroczenie progu 3 procent PKB?

Określony przez Unię Europejską próg 3 proc. PKB dla deficytu budżetowego to ważna miara. Przekroczenie progu kandydatom do strefy może bowiem poważnie utrudnić akcesję, a państwa członkowskie...

Co to jest PAKT FISKALNY? Które państwa Unii Europejskiej wstąpią do paktu i jakie będzie miało to dla nich konsekwencje?

W obliczu nowej fali kryzysu gospodarczego w Unii Europejskiej państwa Wspólnoty z Niemcami i Francją na czele podjęły decyzję o wzmocnieniu dyscypliny finansowej. Na unijnym szczycie 8-9 grudnia...

Ile zapłacisz za paczkę papierosów? Dlaczego po Nowym Roku warto rzucić palenie?

Jak co roku, w Nowy Rok wiele osób czyni postanowienia noworoczne. Niektóre dotyczą zdrowia - liczni palacze obiecują sobie, że już nie sięgną po papierosa, gdy wybije 12 w nocy. Jednak niewielu z...

Aktualizacja: 17.04.2018 16:06
Autor: bkz
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Katarzyna Wołejnio: kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Katarzyna Wołejnio: kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Wielki powrót polskiej aktorki! Katarzyna Wołejnio jest gwiazdą najnowszego programu ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Sprawdź zawsze aktualne porady, informacje z kraju i ze świata. Wiedz ile kosztuje gaz i o ile podrożeje? Kiedy i gdzie złożyć wniosek o paszport. Kto jest kim i co osiągnął. Jak spędzić weekend. Ile kosztuje przejazd autostradą, jak ominąć korki i gdzie zdarzyła się katastrofa pociągów. Jakich ważnych wydarzeń nie mogę przegapić, czyli kalendarz imprez i wydarzeń. Wiadomości dotyczące wydarzeń politycznych. Tylko naprawdę ważne i interesujące fakty. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.