porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak będzie się nazywał Benedykt XVI po abdykacji? Papież Benedykt XVI 11 lutego 2013 r. ogłosił swoją abdykację. Oficjalnie przestanie ...
Podróże służbowe: wyższe diety = niższy podatek. Od 1 marca 2013 r. wzrosną diety za podróże służbowe

Delegacja służbowa. Jakie stawki diet za delegacje od 1 marca 2013?

Delegacja służbowa. Jakie stawki diet za delegacje od 1 marca 2013?
fot.: PKP
Od 1 marca rosną stawki diet na krajowe podróże służbowe. Chociaż powszechnie wiadomo, że za dietę przysługującą podczas delegacji służbowej trudno się wyżywić, to z aprobatą należy odnotować, że od 1 marca - Minister Pracy i Polityki Społecznej podpisał rozporządzenie - wzrasta oficjalna stawka takiego uposażenia pracownika. Delegacja służbowa - od 1 marca nowe stawki.

Od 1 marca 2013 r. wyższa stawka diety

Od 1 marca 2013 r. wzrosną diety za podróże służbowe. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 29 stycznia 2013 w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej jest również odniesieniem, z którego korzysta większość polskich firm.

Delegacja i dieta krajowa

I tak, od 1 marca 2013 z dotychczasowych 23 zł dieta za dobę w krajowej delegacji służbowej wzrasta do 30 zł. Ryczałt na pokrycie kosztów komunikacji podczas podróży (20% diety) wyniesie 6,00 zł, a ryczałt za nocleg (150% diety) – 45 zł.

Dieta nie należy się w całości, jeżeli trwa krócej niż dobę. Za delegację trwającą poniżej 8 godzin dieta nie przysługuje. Za czas od 8 do 12 godzin spędzony w podróży służbowej przysługuje 1/2 diety. Pełna dieta należy się dopiero powyżej 12 godzin w delegacji. Jeżeli delegacja trwa dłużej niż dobę, za każdą przysługuje pełna stawka, ale gdy kolejna doba będzie trwała do 8 godzin, należy się 1/2 diety, powyżej 8 godzin – pełna stawka.

Delegacja i dieta zagraniczna

W przypadku wyjazdów zagranicznych, wysokość diety (najczęściej w euro lub dolarach) została ustalona dla każdego kraju indywidualnie, co wyszczególnione jest dla 115 państw w załączniku do rozporządzenia.

Dla delegacji zagranicznych przyjęte są nieco inne limity naliczania diet. Za podróży do 8 godzin - przysługuje 1/3 diety, do 12 godzin – połowa, powyżej 12 godzin – pełna stawka.

Pracownikowi, który w delegacji miał zapewnione całodzienne wyżywienie przysługuje 25% diety. Jeżeli tylko część wyżywienia była bezpłatna, to za śniadanie będzie 15% diety mniej, a za obiady i kolacje – po 30%.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 26.02.2013 21:30
Autor: CzeM
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
GRAŻYNA KULCZYK: kim jest? Co osiągnęła jedna z najbogatszych kobiet w Polsce?

W tegorocznym rankigu najbogatszych kobiet przeprowadzonym przez „Wprost” Grażyna Kulczyk ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Sprawdź zawsze aktualne porady, informacje z kraju i ze świata. Wiedz ile kosztuje gaz i o ile podrożeje? Kiedy i gdzie złożyć wniosek o paszport. Kto jest kim i co osiągnął. Jak spędzić weekend. Ile kosztuje przejazd autostradą, jak ominąć korki i gdzie zdarzyła się katastrofa pociągów. Jakich ważnych wydarzeń nie mogę przegapić, czyli kalendarz imprez i wydarzeń. Wiadomości dotyczące wydarzeń politycznych. Tylko naprawdę ważne i interesujące fakty. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.