porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Komu należy się emerytura?
Komu należy się emerytura? Po ostatnich reformach emerytalnych sporo osób gubi się i nie ...
Deregulacja zawodów - nowe przepisy. Jakie zmiany związane z deregulacją w roku 2014?

Deregulacja zawodów. Jakie zmiany po 1 stycznia 2014 roku?

Z początkiem 2014 roku weszły w życie nowe przepisy ułatwiające dostęp do niektórych zawodów. Od 1 stycznia łatwiej będzie uzyskać dostęp do zawodu pośrednika i zarządcy nieruchomości, pracownika ochrony, przewodnika turystycznego, detektywa oraz taksówkarza. Na czym polegają te zmiany?

Deregulacja - jakie zmiany w 2014 roku?

Deregulacja, czyli „uwolnienie” zawodów maotworzyć rynek pracy dla młodych ludzi i ułatwić dostęp do zdobycia zawodu, co jest korzystne zarówno dla wkraczających na rynek pracy, jak i dla doświadczonych osób chcących zmienić profesję.

Ustawa, która została przyjęta 13 czerwca 2013 r ułatwiła dostęp w sumie do 51 zawodów, min. adwokata, geodety, komornika, taksówkarza, detektywa. Niektóre przepisy obowiązywały już od sierpnia 2013 roku. Część przepisów weszła w życie dopiero z pierwszym dniem 2014 roku i ułatwiała dostęp do zawodu pośrednika obrotu nieruchomościami, zarządcy nieruchomości, pracownika ochrony fizycznej, pracownika zabezpieczenia technicznego, przewodnika turystycznego,detektywaoraz taksówkarza. To pierwsza transza deregulacji dostępu do zawodów proponowana przez rząd

Pośrednik obrotu nieruchomości i zarządca nieruchomości - jakie zmiany po 1 stycznia 2014 r.?

 

Pośrednicy obroty nieruchomościami, jak również zarządcy nieruchomości będą natomiast zobowiązani do ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej za wyrządzone szkody, będące wynikiem prowadzonej przez nich działalności. Jeżeli pośrednik lub zarządca nieruchomości wykonywać będzie czynności przy pomocy innych osób, działających pod jego nadzorem, musi się również ubezpieczyć od szkód wyrządzonych przez te osoby.

Obowiązki pośredników nieruchomości oraz prawa i obowiązki ich klientów będzie określała umowa pośrednictwa, która będzie musiała być zawarta w formie pisemnej pod rygorem nieważności.

Kto może zostać pośrednikiem nieruchomości lub zarządcą nieruchomości?

Podstawowym warunkiem jest posiadanie pełnej zdolności do czynności prawnych oraz wymóg niekaralności za niektóre rodzaje przestępstw, np. przeciwko obrotowi gospodarczemu. Wskazane zawody mogą wykonywać osoby, które ukończyły co najmniej gimnazjum.

Pracownik ochrony fizycznej, pracownik zabezpieczenia technicznego - jakie zmiany po 1 stycznia 2014 r.?

Osoby, które chcą wykonywać zawód kwalifikowanego pracownika ochrony fizycznej, nie muszą już ubiegać się o licencję pierwszego i drugiego stopnia. Nie muszą także przystępować do egzaminów na licencję pracownika ochrony fizycznej. Zamiast licencji, kwalifikowani pracownicy ochrony fizycznej i kwalifikowani pracownicy zabezpieczenia technicznego zostaną wpisani na listę kwalifikowanych pracowników ochrony fizycznej lub kwalifikowanych pracowników zabezpieczenia technicznego, prowadzoną przez Komendanta Głównego Policji. Wpisu na listę dokonują komendanci wojewódzcy policji, właściwi za względu na miejsce zamieszkania osoby, ubiegającej się o wpisanie na listę.

Kwalifikowani pracownicy ochrony fizycznej powinni także odbywać szkolenia i inne kursy potwierdzające przygotowanie teoretyczne i praktyczne w zakresie wyszkolenia strzeleckiego, samoobrony, technik interwencyjnych oraz znajomości przepisów prawa związanych z wykonywaniem ochrony osób i mienia. Czas trwania wymienionych kursów i szkoleń jest analogiczny jak w ubiegłych latach - łącznie 245 godzin zajęć.

Kto może zostać pracownikiem ochrony fizycznej?

Kwalifikowanym pracownikiem ochrony fizycznej może zostać osoba, która m.in.: ukończyła 21 lat, nie była skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne i nie toczy się przeciwko niej postępowanie karne o takie przestępstwo, ma pełną zdolność do czynności prawnych, ukończyła co najmniej gimnazjum i ma nienaganną opinię wydaną przez właściwy organ Policji.

Kto może zostać pracownikiem zabezpieczenia technicznego?

Kwalifikowanym pracownikiem zabezpieczenia technicznego może zostać osoba, która m.in.: ukończyła 18 lat, ma pełną zdolność do czynności prawnych, nie była skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne i nie toczy się przeciwko niej postępowanie karne o takie przestępstwo i ma nienaganną opinię wydaną przez właściwy organ Policji.

Przewodnik turystyczny, pilot wycieczek - jakie zmiany po 1 stycznia 2014 r.?

Zniesiono całkowicie obowiązek szkolenia teoretycznego i praktycznego a także obowiązek przedłożenia zaświadczenia o dobrym stanie zdrowia.

Kto może zostać przewodnikiem turystycznym i pilotem wycieczek?

Osoba, która chce zostać przewodnikiem miejskim lub terenowym, a także pilotem wycieczek musi spełniać jedynie trzy wymagania: mieć ukończone 18 lat, nie być karanym za przestępstwa umyślne lub inne popełnione w związku z wykonywaniem zadań przewodnika turystycznego lub pilota wycieczek oraz mieć wykształcenie co najmniej średnie.

Detektyw - jakie zmiany po 1 stycznia 2014 r.?

Osoby chcące pracować w zawodzie detektywa nie będą musiały już zdawać egzaminów państwowych, wystarczy odbycie obowiązkowego szkolenia specjalistycznego. Szkolenie będzie obejmowało zagadnienia konstytucyjne, przepisy ustrojowe oraz zagadnienia związane z organizacją funkcjonowania organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości. Na liście tematów znajdą się także przepisy o ochronie danych osobowych, informacjach niejawnych, a także z zakresu prawa cywilnego i karnego (materialnego i procesowego) oraz zawodowe o prowadzeniu działalności detektywistycznej.

Kto może zostać detektywem?

Kandydat na detektywa musi jedynie legitymować się zaświadczeniem o niekaralności, odbytym szkoleniem specjalistycznym oraz badaniami psychologicznymi.

Taksówkarz - jakie zmiany po 1 stycznia 2014r.?

Szkolenie w zakresie transportu drogowego taksówką, potwierdzonego zdanym egzaminem, nie będzie już obowiązywało w gminach liczących poniżej 100 tysięcy mieszkańców. W przypadku większych gmin, to rada miasta ustali zasady szkoleń i egzaminów dla taksówkarzy.

Utrzymanie egzaminów dla taksówkarzy zapowiedziały już m.in. Kraków, Łódź i Warszawa. Szkoleń i egzaminów na taksówkarzy nie będzie natomiast w Sopocie i Gdyni, gdzie liczba wydawanych licencji co roku spada.

Kto może zostać taksówkarzem?

Każdy kto cieszy się dobrym zdrowiem i udokumentuje to zaświadczeniem lekarskim, nie jest karany i posiada przygotowany do takiej pracy samochód z ważnymi badaniami technicznymi.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Deregulacja zawodów. Jakie zawody zostaną uwolnione w trzeciej transzy deregulacji - Lista

Kolejna już, trzecia transza zawodów, do których dostęp zostanie ułatwiony trafiła do sejmowej komisji nadzwyczajnej ds. ograniczania biurokracji. Rząd zaproponował zmiany w dostępie do 101 zawodów.

Ustawa deregulacyjna - jakie może mieć skutki? Dlaczego protestują taksówkarze?

Protest taksówkarzy paraliżuje polskie miasta. Przeciwko czemu protestują? Dlaczego proponowana przez Jarosława Gowina ustawa deregulacyjna wywołała taki bunt u taksówkarzy? Czym skutkuje deregulacja...

Kim jest KRZYSZTOF RUTKOWSKI detektyw badający sprawę zaginięcia 6-miesięcznej Madzi?

Do sprawy zaginięcia 6-miesięcznej Madzi włączył się Krzysztof Rutkowski, znany w Polsce kontrowersyjny detektyw. Za jego sprawą ujawniona została prawda, iż porwanie dziecka zostało sfingowane, a...

Aktualizacja: 15.01.2014 10:18
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Anna Iberszer – kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Anna Iberszer – kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Piękna, czarnowłosa aktorka, znana z serialu "Ranczo", to osoba wszechstronnie ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Sprawdź zawsze aktualne porady, informacje z kraju i ze świata. Wiedz ile kosztuje gaz i o ile podrożeje? Kiedy i gdzie złożyć wniosek o paszport. Kto jest kim i co osiągnął. Jak spędzić weekend. Ile kosztuje przejazd autostradą, jak ominąć korki i gdzie zdarzyła się katastrofa pociągów. Jakich ważnych wydarzeń nie mogę przegapić, czyli kalendarz imprez i wydarzeń. Wiadomości dotyczące wydarzeń politycznych. Tylko naprawdę ważne i interesujące fakty. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.