porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Skąd się wzięła tęcza na Placu Zbawiciela w Warszawie? Przez całe wakacje na jednym z najważniejszym placów Warszawy zobaczyć ...
Największa tama przerasta wiele konstrukcji ludzkich!

Dlaczego BOBRY BUDUJĄ TAMY na rzekach?

Dlaczego BOBRY BUDUJĄ TAMY na rzekach?
fot.: Photos.com
Bobry żyją zarówno w zbiornikach o wodzie stałej (jeziorach, stawach) jak i w tzw. ciekach wodnych (rzekach, strumieniach itd.). W tych drugich często budują tamy. Ich podstawowy element to kłody drewna i duże gałęzie. Dla uszczelnienia używają mułu, darni i części roślin.

Dlaczego bobry budują tamy? Po co ten wysiłek? Otóż chodzi o podniesienie poziomu wody w okolicach, gdzie mają one swoje siedziby (żeremie). Wyższy poziom wody pozwala lepiej zasłonić wejścia do nor, a wieksza głębokość ułatwia swobodne pływanie, nurkowanie, a także przenoszenie materiałów.

Tamy bobrów powoduja często zalewanie okolicznych terenów oraz zmiany w systemie flory i fauny.

Największą tamę tych futrzaków odkryto w kanadyjskiej prowincji Alberta, na terenie Parku Narodowego Bizona Leśnego. Odkryto z powietrza, bowiem położona wśród bagien i lasów, jest niemal niedostępna drogą lądową. Liczy ponad 850 m długości. Przypuszczalnie powstawać zaczęła w latach 70. i nadal rośnie. Porasta ją trawa.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 21.10.2012 20:00
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim był Henryk Kulczyk, ojciec Jana Kulczyka?

Henryk Kulczyk, ojciec najbogatszego Polaka, Jana Kulczyka zmarł rano 19 ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Sprawdź zawsze aktualne porady, informacje z kraju i ze świata. Wiedz ile kosztuje gaz i o ile podrożeje? Kiedy i gdzie złożyć wniosek o paszport. Kto jest kim i co osiągnął. Jak spędzić weekend. Ile kosztuje przejazd autostradą, jak ominąć korki i gdzie zdarzyła się katastrofa pociągów. Jakich ważnych wydarzeń nie mogę przegapić, czyli kalendarz imprez i wydarzeń. Wiadomości dotyczące wydarzeń politycznych. Tylko naprawdę ważne i interesujące fakty. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.