porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Skąd się wzięła tęcza na Placu Zbawiciela w Warszawie? Przez całe wakacje na jednym z najważniejszym placów Warszawy zobaczyć ...
Największa tama przerasta wiele konstrukcji ludzkich!

Dlaczego BOBRY BUDUJĄ TAMY na rzekach?

Dlaczego BOBRY BUDUJĄ TAMY na rzekach?
fot.: Photos.com
Bobry żyją zarówno w zbiornikach o wodzie stałej (jeziorach, stawach) jak i w tzw. ciekach wodnych (rzekach, strumieniach itd.). W tych drugich często budują tamy. Ich podstawowy element to kłody drewna i duże gałęzie. Dla uszczelnienia używają mułu, darni i części roślin.

Dlaczego bobry budują tamy? Po co ten wysiłek? Otóż chodzi o podniesienie poziomu wody w okolicach, gdzie mają one swoje siedziby (żeremie). Wyższy poziom wody pozwala lepiej zasłonić wejścia do nor, a wieksza głębokość ułatwia swobodne pływanie, nurkowanie, a także przenoszenie materiałów.

Tamy bobrów powoduja często zalewanie okolicznych terenów oraz zmiany w systemie flory i fauny.

Największą tamę tych futrzaków odkryto w kanadyjskiej prowincji Alberta, na terenie Parku Narodowego Bizona Leśnego. Odkryto z powietrza, bowiem położona wśród bagien i lasów, jest niemal niedostępna drogą lądową. Liczy ponad 850 m długości. Przypuszczalnie powstawać zaczęła w latach 70. i nadal rośnie. Porasta ją trawa.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Co to jest ośrodek CITES? Gdzie w Polsce się znajduje?

W stołecznym zoo znalazły się dwa budynki, które ukrywają się pod nazwą ośrodki CITES. Co to takiego?

"Uwaga": antybiotyki w mięsie. Kiedy można zobaczyć materiał o aferze antybiotykowej? "Uwaga": antybiotyki w mięsie. Kiedy można zobaczyć materiał o aferze antybiotykowej?

ANTYBIOTYKI W MIĘSIE: zwierzęta hodowlane w Polsce faszerowane są nielegalnymi lekami. Rezultaty dziennikarskiego śledztwa będzie można zobaczyć 19, 20 i 24 czerwca o godzinie 19.50 w TVN.

Aktualizacja: 21.10.2012 20:00
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Marek Kalita - kim jest aktor i mąż Aleksandry Popławskiej? [KARIERA, RODZINA]
Marek Kalita - kim jest aktor i mąż Aleksandry Popławskiej? [KARIERA, RODZINA]

Marek Kalita jest nie tylko polskim aktorem teatralno- filmowym, ale ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Sprawdź zawsze aktualne porady, informacje z kraju i ze świata. Wiedz ile kosztuje gaz i o ile podrożeje? Kiedy i gdzie złożyć wniosek o paszport. Kto jest kim i co osiągnął. Jak spędzić weekend. Ile kosztuje przejazd autostradą, jak ominąć korki i gdzie zdarzyła się katastrofa pociągów. Jakich ważnych wydarzeń nie mogę przegapić, czyli kalendarz imprez i wydarzeń. Wiadomości dotyczące wydarzeń politycznych. Tylko naprawdę ważne i interesujące fakty. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.