porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
ORSZAK TRZECH KRÓLI - czym jest? Gdzie i kiedy się odbędzie ta inscenizacja? Jakie reakcje wywołuje? 6 stycznia, czyli Święto trzech Króli, jest oficjalnym świętem. Już ...
Wolne za 11 listopada 2012. Wolne za święta w niedzielę. Czy tylko soboty dają prawo do rekompensaty?

Czy przysługuje DZIEŃ WOLNY za ŚWIĘTO W NIEDZIELĘ? Które święta dają prawo do dodatkowego dnia wolnego?

Spór o zwrot, czyli oddanie pracownikowi dnia wolnego, jeżeli święto wypada w dzień wolny od pracy, powstał w roku 2011. Nastąpiło to po uczynieniu święta Trzech Króli ponownie dniem wolnym od pracy. Czy Święto Niepodległości wypadające w niedzielę 11 listopada 2012 i święto Trzech Króli - 6 stycznia 2013 dają prawo do dodatkowego wolnego dnia?

Sprawę rozstrzygnął niedawno Trybunał Konstytucyjny. Ale nie zajmował się w ogóle kwestią święta przypadającego w niedzielę. Jeśli zbiegają się w jednym dniu dwa USTAWOWO wolne dni od pracy, czyli niedziela i święto państwowe albo kościelne, pracownik na tym nie zyskuje.

Za pierwszy dzień Wielkanocy, który zawsze wypada w niedzielę, rekompensaty nie ma. Podobnie jest ze świętami kościelnymi (np. Boże Ciało, Wszystkich Świętych, Nowy Rok, Trzech Króli), jak i państwowymi (Dzień Konstytucji, Święto Niepodległości).

Rekompensata przysługuje tylko w przypadku zbieżności święta kościelnego czy państwowego z tzw. DODATKOWYM dniem wolnym od pracy, wynikającym z 5-dniowego tygodnia pracy, jaki określony jest w polskim Kodeksie pracy. Zwyczajowo jest nim sobota. Możliwe jest jednak wyznaczenie go przez pracodawcę w innym dniu tygodnia (np. poniedziałek w muzeach).

Za Święto Niepodległości 11 listopada, które w 2012 roku wypada właśnie w niedzielę - podobnie jak święto Trzech Króli 6 stycznia 2013 roku - nie przysługuje nam zatem dodatkowy dzień wolny.

Jeśli chodzi o sobotę, do końca 2012 ani w 2013 roku żadne święto nie wypada w tym dniu, nie ma więc co liczyć na rekompensatę.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 06.01.2013 15:09
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Krzysztof Ziemiec – kim jest? KARIERA, RODZINA
Krzysztof Ziemiec – kim jest? KARIERA, RODZINA

Uwielbiany przez widzów prezenter Wiadomości TVP, doświadczony dziennikarz - Krzysztof Ziemiec ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Sprawdź zawsze aktualne porady, informacje z kraju i ze świata. Wiedz ile kosztuje gaz i o ile podrożeje? Kiedy i gdzie złożyć wniosek o paszport. Kto jest kim i co osiągnął. Jak spędzić weekend. Ile kosztuje przejazd autostradą, jak ominąć korki i gdzie zdarzyła się katastrofa pociągów. Jakich ważnych wydarzeń nie mogę przegapić, czyli kalendarz imprez i wydarzeń. Wiadomości dotyczące wydarzeń politycznych. Tylko naprawdę ważne i interesujące fakty. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.