porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
ORSZAK TRZECH KRÓLI - czym jest? Gdzie i kiedy się odbędzie ta inscenizacja? Jakie reakcje wywołuje? 6 stycznia, czyli Święto trzech Króli, jest oficjalnym świętem. Już ...
Wolne za 11 listopada 2012. Wolne za święta w niedzielę. Czy tylko soboty dają prawo do rekompensaty?

Czy przysługuje DZIEŃ WOLNY za ŚWIĘTO W NIEDZIELĘ? Które święta dają prawo do dodatkowego dnia wolnego?

Spór o zwrot, czyli oddanie pracownikowi dnia wolnego, jeżeli święto wypada w dzień wolny od pracy, powstał w roku 2011. Nastąpiło to po uczynieniu święta Trzech Króli ponownie dniem wolnym od pracy. Czy Święto Niepodległości wypadające w niedzielę 11 listopada 2012 i święto Trzech Króli - 6 stycznia 2013 dają prawo do dodatkowego wolnego dnia?

Sprawę rozstrzygnął niedawno Trybunał Konstytucyjny. Ale nie zajmował się w ogóle kwestią święta przypadającego w niedzielę. Jeśli zbiegają się w jednym dniu dwa USTAWOWO wolne dni od pracy, czyli niedziela i święto państwowe albo kościelne, pracownik na tym nie zyskuje.

Za pierwszy dzień Wielkanocy, który zawsze wypada w niedzielę, rekompensaty nie ma. Podobnie jest ze świętami kościelnymi (np. Boże Ciało, Wszystkich Świętych, Nowy Rok, Trzech Króli), jak i państwowymi (Dzień Konstytucji, Święto Niepodległości).

Rekompensata przysługuje tylko w przypadku zbieżności święta kościelnego czy państwowego z tzw. DODATKOWYM dniem wolnym od pracy, wynikającym z 5-dniowego tygodnia pracy, jaki określony jest w polskim Kodeksie pracy. Zwyczajowo jest nim sobota. Możliwe jest jednak wyznaczenie go przez pracodawcę w innym dniu tygodnia (np. poniedziałek w muzeach).

Za Święto Niepodległości 11 listopada, które w 2012 roku wypada właśnie w niedzielę - podobnie jak święto Trzech Króli 6 stycznia 2013 roku - nie przysługuje nam zatem dodatkowy dzień wolny.

Jeśli chodzi o sobotę, do końca 2012 ani w 2013 roku żadne święto nie wypada w tym dniu, nie ma więc co liczyć na rekompensatę.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 06.01.2013 15:09
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Maddinka nie żyje. Kim byla znana blogerka modowa?
Maddinka nie żyje. Kim byla znana blogerka modowa?

Kim była Maddinka, 27-letnia blogerka modowa, która zmarła nagle we ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Sprawdź zawsze aktualne porady, informacje z kraju i ze świata. Wiedz ile kosztuje gaz i o ile podrożeje? Kiedy i gdzie złożyć wniosek o paszport. Kto jest kim i co osiągnął. Jak spędzić weekend. Ile kosztuje przejazd autostradą, jak ominąć korki i gdzie zdarzyła się katastrofa pociągów. Jakich ważnych wydarzeń nie mogę przegapić, czyli kalendarz imprez i wydarzeń. Wiadomości dotyczące wydarzeń politycznych. Tylko naprawdę ważne i interesujące fakty. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.