porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jakie komentarze wywołał atak na Grzegorza Miecugowa?
Jakie komentarze wywołał atak na Grzegorza Miecugowa? Grzegorz Miecugow został kilkakrotnie uderzony podczas nagrywania specjalnego odcinka "Szkła ...
Komu potrzebna jest książeczka do celów sanitarno-epidemiologicznych i gdzie ją można wyrobić?

Gdzie i jak wyrobić książeczkę sanepidu? Ile to kosztuje?

Każdy pracownik mający styczność z żywnością, pracownicy szpitali, studenci medycyny, fizjoterapii czy innych kierunków, kształcących specjalistów dbających o życie i zdrowie innych ludzi, mają obowiązek posiadania książeczki do celów sanitarno-epidemiologicznych. Jak można ją wyrobić?

Jak wyrobić książeczkę sanepidu?

Pierwszym krokiem jest odnalezienie najbliższej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Tam podczas pierwszej wizyty otrzymamy trzy próbówki na kał oraz będziemy mogli wykupić książeczkę zdrowia do celów sanitarno-epidemiologicznych. Próbki kału muszą pochodzić z trzech kolejnych dni, możemy przechowywac je w lodówce i dopiero ostatniego dnia wszystkie zanieść do stacji. Tam zbadane zostanie czy jesteśmy zakażeni pałeczkami duru brzusznego, durów rzekomych A, B i C czy innymi pałeczkami z rodzaju Salmonella i Shigella.

Gdy odbierzemy wyniki badań (zwykle trwa to około od 1 do 3 tygodni), udajemy się z nimi do lekarza rodzinnego lub lekarza medycyny pracy. Ten w zależności od charakteru naszej pracy może poprosić nas o wykonanie dodatkowych badań np. morfologii. Gdy wyniki są kompletne lekarz wydaje orzeczenie o braku przeciwskazań do podjęcia pracy.

Jaki jest koszt wyrobienia książeczki sanepidu?

Niestet nie wszyscy pracodawcy godzą się na ponoszenie kosztów wyrobienia ksiażeczki sanepidowskiej swoich pracowników. W tym wypadku za jej wyrobienie będziemy musieli zapłacić sami. Całkowity koszt zamyka się zwykle w kwocie 100 - 150 zł (koszt książeczki plus koszt badań). Na szczęście książczekę do celów sanitarno-epidemiologicznych wyrabia się tylko raz w życiu. 

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 07.01.2014 19:57
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
 Jowita Kacik, suflerka prezydenta: kim jest urzędniczka, która podpowiadała prezydentowi?
Jowita Kacik, suflerka prezydenta: kim jest urzędniczka, która podpowiadała prezydentowi?

Suflerka prezydenta Bronisława Komorowskiego od kilku dni robi zawrotną karierę ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Sprawdź zawsze aktualne porady, informacje z kraju i ze świata. Wiedz ile kosztuje gaz i o ile podrożeje? Kiedy i gdzie złożyć wniosek o paszport. Kto jest kim i co osiągnął. Jak spędzić weekend. Ile kosztuje przejazd autostradą, jak ominąć korki i gdzie zdarzyła się katastrofa pociągów. Jakich ważnych wydarzeń nie mogę przegapić, czyli kalendarz imprez i wydarzeń. Wiadomości dotyczące wydarzeń politycznych. Tylko naprawdę ważne i interesujące fakty. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.