porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Ile dać na wesele? Koperta z pieniędzmi - prezent dla młodej pary
Ile dać na wesele? Koperta z pieniędzmi - prezent dla młodej pary Dawniej młodej parze w prezencie ślubnym dawało się kwiaty, ewentualnie ...
Od 17 stycznia 2013 r. paszport będziemy mogli wyrobić w dowolnym wydziale paszportowym na terenie kraju, w najdogodniejszym dla nas punkcie paszportowym

Gdzie złożyć WNIOSEK O PASZPORT? Co zrobić, aby otrzymać paszport? Zmiany od 17 stycznia 2013 roku

Gdzie złożyć WNIOSEK O PASZPORT? Co zrobić, aby otrzymać paszport? Zmiany od 17 stycznia 2013 roku

Od 17 stycznia 2013 r. wniosek o paszport będzie można złożyć, a gotowy dokument odebrać w najdogodniejszym dla nas punkcie paszportowym.

fot.: Photos.com
Aby złożyć wniosek o paszport nie będziemy musieli jechać do punktu paszportowego, właściwego dla naszego miejsca zameldowania. Będziemy mogli go złożyć w dowolnym wydziale paszportowym. W tym samym punkcie odbierzemy także gotowy dokument.

Gdzie składać wniosek o paszport?

Teraz wniosek o paszport składamy w urzędzie, ze względu na miejsce zameldowania. Od 17 stycznia się to zmieni. O tego dnia nie będzie bowiem obowiązywać już rejonizacja. Wniosek o paszport i paszport tymczasowy będzie można złożyć w dowolnym wydziale paszportowym urzędu wojewódzkiego na terenie całego kraju, bez względu na miejsce zameldowania.

Gdy przebywamy za granicą, taki dokument możemy otrzymać za pośrednictwem konsulatu.

Co zrobić , aby otrzymać paszport?

Aby otrzymać paszport należy w wydziale paszportowym złożyć wypełniony wniosek, jedną kolorową fotografię spełniającą określone wymogi, a także dowód opłaty paszportowej lub przedstawić do wglądu dokument uprawniający do ulgi lub zwolnienia z opłaty. Wniosek o paszport składa się osobiście, z wyjątkiem wydania paszportu m.in. osobie małoletniej – wówczas składają go rodzice lub ustanowieni przez sąd opiekunowie.

Gotowy paszport odbiera się osobiście w wydziale paszportowym, w którym został złożony wniosek. Przy odbiorze dokumentu przedstawia się także dotychczas posiadany paszport.

Ile wynosi opłata za paszport?

Opłata za wydanie paszportu ważnego 10 lat wynosi 140 zł. Natomiast m.in. emeryci, renciści, osoby niepełnosprawne, uczniowie od 13-ego roku życia i studenci, a także osoby przebywające w domach pomocy społecznej, w zakładach opiekuńczych, czy korzystające z pomocy społecznej – za paszport z 50 proc. ulgą zapłacą 70 zł. Małoletnim do 13-ego roku życia paszport jest wydawany za opłatą wynoszącą 30 zł.

Za paszport nie płacą osoby, które m.in. mają ukończone 70 lat, osoby przebywające w domach pomocy społecznej, w zakładach opiekuńczych albo korzystające z pomocy społecznej w formie zasiłków stałych - jeżeli ich wyjazd za granicę związany jest z długotrwałym leczeniem lub z koniecznością poddania się operacji a także osoby, które złożyły wniosek o wymianę paszportu z powodu jego wady technicznej.

Jeżeli paszport został zniszczony z przyczyn zawinionych przez jego posiadacza, wówczas opłata jest podniesiona o 200 proc. Za paszport tymczasowy zapłacimy 30 zł. Termin odbioru paszportu określa wydział paszportowy. Czas oczekiwania na paszport w kraju nie powinien być dłuższy niż 30 dni.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

>> PASZPORT TYMCZASOWY. Dla kogo jest paszport tymczasowy i jak go uzyskać?

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Paszport: jakie dokumenty są potrzebne? Jakie zdjęcie? Paszport: jakie dokumenty są potrzebne? Jakie zdjęcie?

W wakacje wielu z nas wybiera się na wyjazdy za granicę. Kto nie ma paszportu albo jego paszport stracił ważność: musi go wyrobić. Jak wyrobić paszport – jakie dokumenty są potrzebne? Jakie powinno...

Aktualizacja: 28.12.2012 17:09
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Oscary 2015: IDA. Agata Kulesza - kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Agata Kulesza-Figurska jest jedną z lepiej rozpoznawalnych polskich aktorek. Przez ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Sprawdź zawsze aktualne porady, informacje z kraju i ze świata. Wiedz ile kosztuje gaz i o ile podrożeje? Kiedy i gdzie złożyć wniosek o paszport. Kto jest kim i co osiągnął. Jak spędzić weekend. Ile kosztuje przejazd autostradą, jak ominąć korki i gdzie zdarzyła się katastrofa pociągów. Jakich ważnych wydarzeń nie mogę przegapić, czyli kalendarz imprez i wydarzeń. Wiadomości dotyczące wydarzeń politycznych. Tylko naprawdę ważne i interesujące fakty. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.