porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Kto ogłasza ŻAŁOBĘ NARODOWĄ?
Kto ogłasza ŻAŁOBĘ NARODOWĄ? Żałoba narodowa ogłaszana jest z powodu śmierci wybitnej osobistości bądz ...
Jak wygląda procedura uchylenia immunitetu poselskiego?

IMMUNITET POSELSKI. Jak Sejm może uchylić immunitet?

IMMUNITET POSELSKI. Jak Sejm może uchylić immunitet?

Jak wygląda procedura uchylenia immunitetu poselskiego?

fot.: VaGla – Piotr Waglowski, domena publiczna
Uchylenie immunitetu poselskiego to tak naprawdę zgoda Sejmu na pociągnięcie posła do odpowiedzialności sądowej. Jak wygląda ta procedura? Co trzeba zrobić, by pozbawić posła immunitetu?

Procedura tzw. uchylenia przez Sejm immunitetu poselskiego dotyczy dwóch rodzajów postępowań:

• w sprawie wyrażenia przez Sejm zgody na pociągnięcie posła do odpowiedzialności karnej – tzw. uchylenie immunitetu formalnego,

• w sprawie wyrażenia przez Sejm zgody na pociągnięcie posła do odpowiedzialności sądowej – tzw. uchylenie immunitetu materialnego (występuje, gdy poseł, podejmując działania wchodzące w zakres sprawowania mandatu, narusza prawa osób trzecich; chodzi więc o postępowanie wynikające z ograniczenia immunitetu materialnego).

Uchylenie immunitetu poselskiego – jaka procedura?

Postępowanie w sprawie uchylenia immunitetu posła składa się z kilku etapów.

Pierwszym jest złożenie do Marszałka Sejmu wniosku w tej sprawie.

Marszałek Sejmu w tzw. fazie kontroli wstępnej bada, czy wniosek o uchylenie immunitetu został prawidłowo sporządzony. Jeśli przy tym uzna, że czyn, którego popełnienie zarzuca się posłowi, nie jest objęty immunitetem parlamentarnym – zwraca wniosek jego autorom. W takich sytuacjach nie jest przecież konieczne uchylenie immunitetu, ponieważ dany czyn nie jest nim objęty.

Kolejny etap procedury uchylenia immunitetu poselskiego obejmuje sporządzenie opinii o wniosku przez Komisję Regulaminową i Spraw Poselskich. W trakcie swoich prac komisja może zażądać udostępnienia akt postępowania przez organ, który je prowadzi. Swoje wyjaśnienia i wnioski może też składać poseł, w którego sprawie toczy się postępowanie. Należy podkreślić, że komisja zajmuje się wyłącznie sporządzeniem opinii o wniosku o uchylenie immunitetu. Nie jest sądem, a więc nie przesądza np. czy dany poseł popełnił zarzucane mu w danym wniosku przestępstwo.

Ostatni etap postępowania ws. uchylenia immunitetu obejmuje prezentację stanowiska komisji na posiedzeniu Sejmu, ewentualne wystąpienia posła, którego wniosek dotyczy, a następnie głosowanie nad wnioskiem.

Sejm wyraża zgodę na pociągnięcie posła do odpowiedzialności sądowej bezwzględną większością głosów ustawowej liczby posłów.

>>> IMMUNITET POSELSKI. Jak poseł może się zrzec immunitetu? Jak długo to trwa? [KLIKNIJ!]

Bardzo ważny dla postępowań w sprawach dotyczących uchylenia immunitetu jest art. 8 ustawy o wykonywaniu mandatu. Przewiduje on możliwość wyrażenia przez posła oświadczenia o wyrażeniu zgody na pociągnięcie go do odpowiedzialności karnej, co potocznie zwane jest zrzeczeniem się immunitetu.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 17.04.2018 13:02
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Agatha Christie: co musisz wiedzieć o królowej kryminałów?

Agatha Christie jest najczęściej tłumaczonym autorem wszechczasów, a jeśli chodzi ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Sprawdź zawsze aktualne porady, informacje z kraju i ze świata. Wiedz ile kosztuje gaz i o ile podrożeje? Kiedy i gdzie złożyć wniosek o paszport. Kto jest kim i co osiągnął. Jak spędzić weekend. Ile kosztuje przejazd autostradą, jak ominąć korki i gdzie zdarzyła się katastrofa pociągów. Jakich ważnych wydarzeń nie mogę przegapić, czyli kalendarz imprez i wydarzeń. Wiadomości dotyczące wydarzeń politycznych. Tylko naprawdę ważne i interesujące fakty. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.