porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Czy za ODBIÓR nowych multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej trzeba ZAPŁACIĆ? NTC - naziemna telewizja cyfrowa - jest dostępna dla coraz ...
5 maja księżyc będzie nie tylko w pełni, ale także bardzo blisko Ziemi

Jak często mamy "ogromną" pełnię Księżyca? Kiedy Księżyc jest najbliżej Ziemi?

Jak często mamy "ogromną" pełnię Księżyca? Kiedy Księżyc jest najbliżej Ziemi?

Księżyc w pełni to częśte zjawisko. Ale tzw. ogroma pełnia zdarza się mniej więcej raz na rok!

fot.: Photos.com
W nocy z 5 na 6 maja 2012 ma miejsce rzadkie zjawisko związane z Księżycem. Czego będziemy świadkami i jak często się to zdarza? Czemu ta pełnia Księżyca będzie tak niezwykła?

Pełnię księżyca mamy okazję obserwować co około 29 dni. Księżyc znajduje się wtedy po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce i cała widoczna powierzchnia naszego satetelity jest wtedy dobrze oświetlona przez naszą gwiazdę. Jednak znacznie rzadziej mamy okazję obserwować tzw. ogromną pełnię Księżyca. Co to za zjawisko?

Ogromna pełnia Księżyca - kiedy wypada?

Ogromna pełnia Księżyca, to nic innego jak pełnia w momencie, w którym Księżyc znajduje się najbliżej Ziemi. Jak wiadomo, Srebrny Glob krąży wokół naszej planety. Jego orbita, tak jak orbita Ziemi wokół Słońca, nie jest jednak idealnym okręgiem, tylko ma kształt eliptyczny (czyli zbliżony do spłaszczonego okręgu albo trochę przypominający jajko). Oznacza to, że Księżyc, który średnio znajduje się około 384 tysięcy kilometrów od Ziemi raz będzie w odległości 405 tysięcy kilometrów (tak zwane apogeum) a raz w odległości 363 104 km (tak zwane perygeum). I właśnie w czasie pełni w nocy z 5 na 6 maja 2012 Księżyc będzie w perygeum.

Zjawisko ogromnej pełni (super pełni) występuje rzadko z uwagi na różny czas w jakim występuje pełnia (co około 29 dni), a czas w jakim Księżyc przechodzi przez perygeum swojej orbity (co około 27 dni). Super pełnia może wystąpić tylko wtedy, gdy oba zjawiska przypadną równocześnie, czyli średnio raz na rok. Dodatkowo, aby móc obserwować to zjawisko potrzeba jest dobra pogoda, czyli bezchmurne, względnie mało zachmurzone niebo.

Na pewno warto poświęcić chwilę na obserwację Księżyca w momencie, w którym jest on najbliżej Ziemi. Ta pełnia jest, najpełniejsza. A i też najbardziej romantyczna (albo jeśli ktoś woli - najbardziej pełna grozy...).

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Co to jest zaćmienie? Kiedy wypadają zaćmienia Słońca i Księżyca w 2013 roku?  Co to jest zaćmienie? Kiedy wypadają zaćmienia Słońca i Księżyca w 2013 roku?

Zaćmienie to zjawisko astronomiczne polegające na całkowitym albo częściowym zasłonięciu tarczy Słońca lub Księżyca, przez co stają się one niewidoczne z Ziemi. Dzieją się wtedy różne rzeczy. Jakie?...

Czym jest kalendarz biodynamiczny? Na czym polega biodynamika?

Kalendarzy biodynamicznych używają przede wszsytkim ogrodnicy, ale warto po nie sięgnąć także wtedy, gdy chcemy by nasze zabiegi lecznicze lub pielegnacyjne odniosły lepsze skutki. O czym mówią nam...

Aktualizacja: 17.04.2018 18:41
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim był Henryk Kulczyk, ojciec Jana Kulczyka?

Henryk Kulczyk, ojciec najbogatszego Polaka, Jana Kulczyka zmarł rano 19 ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Sprawdź zawsze aktualne porady, informacje z kraju i ze świata. Wiedz ile kosztuje gaz i o ile podrożeje? Kiedy i gdzie złożyć wniosek o paszport. Kto jest kim i co osiągnął. Jak spędzić weekend. Ile kosztuje przejazd autostradą, jak ominąć korki i gdzie zdarzyła się katastrofa pociągów. Jakich ważnych wydarzeń nie mogę przegapić, czyli kalendarz imprez i wydarzeń. Wiadomości dotyczące wydarzeń politycznych. Tylko naprawdę ważne i interesujące fakty. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.