porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Sebastian Kinasiewicz – kim był polski żołnierz, który zginął w USA? Chorąży Sebastian Kinasiewicz, polski żołnierz, który zginął w górach Oregonu, ...
Kto może jako ochotnik zgłosić się do wojska?

JAK DOSTAĆ SIĘ DO WOJSKA i zostać zawodowym żołnierzem?

JAK DOSTAĆ SIĘ DO WOJSKA i zostać zawodowym żołnierzem?

Żołnierz we śnie może oznaczać zarówno przelotną miłość jak i zmianę pracy czy też kłopoty w interesach

fot.: sxc.hu
Chcesz dostać się do wojska jako ochotnik i rozpocząć zawodową służbę wojskową? Mówimy, jakie warunki musisz spełnić, żeby zostać zawodowym żołnierzem i na jakich uczelniach wojskowych możesz studiować, jeśli chcesz zostać oficerem.

Jeśli chcesz jako ochotnik zgłosić się do wojska i realizować w ten sposób swoje zainteresowania oraz rozwijać się zawodowo, masz kilka możliwości. Po pierwsze musisz wybrać, czy chcesz zostać żołnierzem Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, marynarki, żandarmerii czy korpusu medycznego.

Kto może na ochotnika zgłosić się do wojska?

Na ochotnika do odbycia służby wojskowej może zgłosić się każdy mężczyzna i każda kobieta, którzy mają polskie obywatelstwo i wykształcenie co najmniej gimnazjalne. Osoba, która chce zostać żołnierzem, powinna posiadać także nieposzlakowaną opinię, czyli nie może być karana.

Uczelnie wojskowe

Jeśli planujesz karierę na stanowisku oficera, możesz zaplanować również studia na jednym z wojskowych uniwersytetów w kraju:

  • Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych w Dęblinie;
  • Akademia Obrony Narodowej w Warszawie;
  • Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie;
  • Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni;
  • Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych im. gen. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu;
  • Uniwersytet Medyczny w Łodzi - Wydział Wojskowo-Lekarski.

Gdzie uzyskać potrzebne informacje i dokumenty?

Jeśli chcesz rozpocząć karierę wojskową, w pierwszej kolejności odwiedź właściwą dla twojego aktualnego miejsca zamieszkania (pobyt powyżej 3 miesięcy) Wojskową Komendę Uzupełnień (WKU). Zostaną ci tam udzielone wszystkie potrzebne informacje, dowiesz się jakie masz możliwości i perspektywy służby.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Kto może zgłosić się do wojska na ochotnika? Kto może zgłosić się do wojska na ochotnika?

„To jest Wasz czas - czas ochotników" – tak Ministerstwo Obrony Narodowej zachęca chętnych do odbycia przeszkolenia wojskowego. Oferta skierowana jest m.in. do osób, które nigdy nie były w wojsku.

Kim jest żołnierz zatrzymany przez ABW i oskarżony o szpiegowanie na rzecz Rosji?

ABW 15 października zatrzymało dwóch obywateli polskich podejrzanych o szpiegostwo na rzecz Rosji. Jedynym z nich jest podpułkownik Zbigniew J. starszy specjalista pracujący w Departamencie...

Piloci F-16 żegnają Annę Przybylską. "Wielki huk dla wielkiej kobiety" Piloci F-16 żegnają Annę Przybylską. "Wielki huk dla wielkiej kobiety"

Przedwczesna śmierć aktorki Anny Przybylskiej ogromnie zasmuciła wielu Polaków. Jej pamięć postanowili uczcić członkowie 1. eskadry obsługi 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu-Krzesinach.

Aktualizacja: 31.07.2014 23:31
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
GRAŻYNA KULCZYK: kim jest? Co osiągnęła jedna z najbogatszych kobiet w Polsce?

W tegorocznym rankigu najbogatszych kobiet przeprowadzonym przez „Wprost” Grażyna Kulczyk ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Sprawdź zawsze aktualne porady, informacje z kraju i ze świata. Wiedz ile kosztuje gaz i o ile podrożeje? Kiedy i gdzie złożyć wniosek o paszport. Kto jest kim i co osiągnął. Jak spędzić weekend. Ile kosztuje przejazd autostradą, jak ominąć korki i gdzie zdarzyła się katastrofa pociągów. Jakich ważnych wydarzeń nie mogę przegapić, czyli kalendarz imprez i wydarzeń. Wiadomości dotyczące wydarzeń politycznych. Tylko naprawdę ważne i interesujące fakty. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.