porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jakim majątkiem dysponuje minister kultury, Małgorzata Omilanowska? Małgorzata Omilanowska, nowa minister kultury, może się pochwalić całkiem niezłymi ...

Jak podwyższyć emeryturę. Sąd Pracy

Jest szansa dla tysięcy seniorów, którzy bezskutecznie walczą o wyższe emerytury. Okazuje się, że z ZUS można wygrać. I to nawet, gdy brakuje dokumentów świadczących o wysokość naszych zarobków.

Jest szansa dla tysięcy seniorów, którzy bezskutecznie walczą o wyższe emerytury. Okazuje się, że z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych można wygrać. I to nawet gdy brakuje dokumentów świadczących o wysokość naszych zarobków. Wystarczy złożyć wniosek do sądu pracy, który zajrzy nie tylko w dokumenty, ale nawet przesłucha świadków, jeśli pomoże to w podwyższeniu świadczenia!

Z takim problemem borykają się tysiące polskich seniorów. Ich emerytury mogłyby być wyższe, ale dokumenty świadczące o wysokości ich zarobków zaginęły w czeluściach archiwów lub razem z likwidowanymi zakładami pracy. Kiedy więc ZUS, zakwestionuje podwyższenie emerytury warto zwrócić się do Sadu Pracy.

 Złóż wniosek

Od decyzji ZUS, która jest niekorzystna należy odwołać się do sądu w terminie 1 miesiąca od momentu jej doręczenia. W postępowaniu przed Sądem Pracy i Ubezpieczeń Społecznych nie obowiązują żadne szablony ani wzory. Odwołanie może być napisane własnoręcznie byleby zawierało dokładne wskazanie zaskarżonej decyzji i precyzowało żądanie. Musi określać z jakim fragmentem decyzji się nie zgadza ubezpieczony i czego się domaga.

 Przygotuj dokumenty

Do odwołania należy dołączyć dokumenty, z których wynika naszym zdaniem wysokość osiągniętych wynagrodzeń. Są to m.in. kopie angaży, dokumentów pozyskanych w archiwum, legitymacje ubezpieczeniowe. Dokumentów znajdujących się w aktach ZUS, nie trzeba dołączać. ZUS samemu dostarczy je do sądu.

Wskaż świadków

W postępowaniu przed sądem pracy można powoływać świadków. Ich zeznania mogą pomóc w ustaleniu sposobu wynagradzania, stawki godzinowej w firmie, czy wysokości pensji na podobnym stanowisku. Jeśli chcemy aby sąd przesłuchał świadków to w odwołaniu wskazujemy ich imię nazwisko i adres umożliwiający wezwanie.

Przygotuj się do rozprawy

Nie ma obowiązku osobistego uczestnictwa w rozprawie, ale należy pamiętać, że jednym ze źródeł dowodowych jest sam ubezpieczony, którego sąd może przesłuchać w charakterze strony i czerpać wiele cennych informacji niezbędnych do wyjaśnienia sprawy. Dostaniesz pełnomocnika Można także zgłosić wniosek o ustanowienie pełnomocnika z urzędu. Sąd przyzna pełnomocnika, jeśli uzna, że zostały ku temu spełnione ustawowe warunki a stopień zawiłości sprawy lub cechy osobiste ubezpieczonego (np. nieporadność) uzasadniają udział profesjonalnego reprezentanta strony.

To nic nie kosztuje

Od odwołania do sadu pracy nie pobiera się opłaty sądowej. 

Możesz walczyć dalej

W postępowaniu sądowym występuje dwuinstancyjność, to znaczy, że od wyroku sądu okręgowego, można złożyć apelację do właściwego sądu apelacyjnego.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Ile pieniedzy zabraknie na emerytury w 2015 roku?

Ponad pięćdziesiąt miliardów złotych. Ta astronomiczna kwota to dziura w finansach Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jak pojawi się w nim już w 2015 roku!

Czy wiesz, ile kosztowały podatników zagraniczne wojaże szefów ZUS?

W 2010 i 2011 r. szefowie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wydali na zagraniczne wojaże blisko 400 tys. zł. Prym w służbowych podróżach wiódł prezes ZUS Zbigniew Derdziuk, który odwiedził m.in....

Aktualizacja: 21.08.2014 11:36
Autor: Krzysztof Dec
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Ryszard Petru - kim jest? KARIERA, RODZINA

Ryszard Petru głośno zaznaczył w mediach swoją obecność, gdy w ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Sprawdź zawsze aktualne porady, informacje z kraju i ze świata. Wiedz ile kosztuje gaz i o ile podrożeje? Kiedy i gdzie złożyć wniosek o paszport. Kto jest kim i co osiągnął. Jak spędzić weekend. Ile kosztuje przejazd autostradą, jak ominąć korki i gdzie zdarzyła się katastrofa pociągów. Jakich ważnych wydarzeń nie mogę przegapić, czyli kalendarz imprez i wydarzeń. Wiadomości dotyczące wydarzeń politycznych. Tylko naprawdę ważne i interesujące fakty. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.