porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Czy prokurator może być posłem? Prokurator nie może sprawować mandatu poselskiego lub senatorskiego – głosi ...
Zobacz dlaczego niepełnosprawni są karani mandatami. ZTM dyskryminuje głuchoniemych!

Bilety dla niepełnosprawnych. Jak poznański ZTM zarabia na głuchoniemych?

Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu dyskryminuje osoby głuchonieme poprzez nakładanie na nie mandatów za przejazdy z biletem ulgowym. Przeczytaj, dlaczego niepełnosprawni nie mogą korzystać z ulgi w komunikacji miejskiej?

Dlaczego poznański ZTM wystawia mandaty głuchoniemym?

Zgodnie z zapisem, który znajduje się na stronie poznańskiego ZTM-u (www.ztm.poznan.pl) prawo do ulgowego przejazdu środkami komunikacji miejskiej mają głuchoniemi z lekkim lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności oraz Ci, u których orzeknięto częściową lub całkowitą niezdolność do pracy. Prawo do ulgi mają więc wszystkie osoby dotknięte tą niepełnosprawnością, pod warunkiem jednak, że mają ważną legitymację, wydaną przez Polski Związek Głuchych. Osoby niesłyszące, które do PZG nie należą nie mają prawa do ulgi, pomimo stwierdzenia niepełnosprawności przez inne dokumenty, jak legitymacja osoby niepełnosprawnej lub orzeczenie potwierdzające niepełnosprawność. Za brak legitymacji PZG, ZTM w Poznaniu każe sobie słono płacić.

Ile będą musieli zapłacić głuchoniemi?

Ponieważ ZTM traktuje zapisy prawne na swojej stronie dość dosłownie, kontrolerzy wypisują dziesiątki mandatów, w wysokości od 70 nawet do 200 zł. Dodatkowo osoby niesłyszące, które są członkami Polskiego Związku Głuchoniemych muszą płacić składkę, w kwocie 36 zł rocznie. Za legitymację z kolei muszą oni uiścić dodatkową, jednorazową opłatę 5 zł.

Zakładane zmiany w regulaminie ZTM

Zarząd ZTM ma zamiar oczywiście zmienić te przepisy, ale dopiero od 1 stycznia 2012 roku. Do tego czasu głuchoniemi muszą więc korzystać z biletów normalnych, lub kupować ulgowe i wystawiać się na ryzyko zdobycia kolejnego mandatu. Jak powszechnie wiadomo prawo nie działa wstecz, więc nie mogą oni liczyć na umorzenie wcześniejszych mandatów.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Orszak Trzech Króli w Warszawie - jakie utrudnienia w ruchu? Orszak Trzech Króli w Warszawie - jakie utrudnienia w ruchu?

Przemarsz uczestników Orszaku Trzech Króli w Warszawie spowoduje pewne niedogodności dla kierowców: zamknięte ulice, objazdy, inne trasy. Zobacz, które ulice zostaną wyłączone z ruchu, jakie objazdy...

Bilet na Pendolino - ile będzie kosztował? Bilet na Pendolino - ile będzie kosztował?

Już w połowie grudnia Pendolino wyjedzie na trasy. Ile będzie kosztowała przyjemność jazdy szybkim pociągiem? Szczegółowy cennik ma pojawić się już jesienią.

Tramwaj na żądanie – kiedy i jak ma działać? Tramwaj na żądanie – kiedy i jak ma działać?

Korzystając z budowy II linii metra oraz powstania dwóch dodatkowych tras tramwajowych, władze Warszawy chcą wprowadzić istotne zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej w stolicy. Wszystko po...

Aktualizacja: 23.10.2011 19:35
Autor: Monika P.
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Łukasz Tusk, poseł PO?

Czy poseł na sejm Łukasz Tusk jest spokrewniony z byłym ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Sprawdź zawsze aktualne porady, informacje z kraju i ze świata. Wiedz ile kosztuje gaz i o ile podrożeje? Kiedy i gdzie złożyć wniosek o paszport. Kto jest kim i co osiągnął. Jak spędzić weekend. Ile kosztuje przejazd autostradą, jak ominąć korki i gdzie zdarzyła się katastrofa pociągów. Jakich ważnych wydarzeń nie mogę przegapić, czyli kalendarz imprez i wydarzeń. Wiadomości dotyczące wydarzeń politycznych. Tylko naprawdę ważne i interesujące fakty. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.