porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Kongres Prawa i Sprawiedliwości - jakie propozycje dla Polski?
Kongres Prawa i Sprawiedliwości - jakie propozycje dla Polski? W sobotę odbył się kongres programowy Prawa i Sprawiedliwości. Jarosław ...
Większa ochrona małoletnich przesłuchiwanych w prokuraturze

Jak prawo chroni dzieci uczestniczące w postępowaniu karnym?

Od 27 stycznia 2014 r- wchodzi w życie nowelizacja Kodeksu postępowania karnego, która zwiększa ochronę małoletnich przesłuchiwanych w postępowaniu karnym w charakterze świadków.  Wprowadzenie zmiany jest m.in. efektem działań lobbingowych Fundacji Dzieci Niczyje.

Jakie zmiany w KPK w sprawie dzieci w postępowaniu karnym?

Ustawodawca zachował możliwość przesłuchania małoletniego tylko raz w toku całego postępowania przy zachowaniu określonych, bezpiecznych warunków.

Rozszerzył natomiast granicę wieku - obecnie w trybie ochronnym przesłuchiwani będą również małoletni, którzy ukończyli już 15 lat, w sytuacjach kiedy istnieje obawa, że przesłuchanie w zwykłym trybie mogłoby negatywnie wpłynąć na ich psychikę.

Nowelizacja uzupełnia także kategorie przestępstw, w sprawach których małoletni podlegają specjalnej ochronie art. 185a kpk. Do tej pory ochronny tryb przesłuchania stosowano w przypadku pokrzywdzonych przestępstwami przeciwko wolności seksualnej i obyczajności oraz przeciwko rodzinie i opiece. Od dziś ochronie podlegają także małoletni w sprawach o przestępstwa popełnione z użyciem przemocy lub groźby bezprawnej oraz dzieci - ofiary handlu ludźmi.

Co ważne, małoletniego należy przesłuchiwać wyłącznie wtedy, gdy jego zeznania mogą być istotne dla rozstrzygnięcia sprawy. Dziecko pokrzywdzone przestępstwem może więc w określonych sytuacjach w ogóle nie brać udziału w postępowaniu karnym.

W myśl nowelizacji, w trybie ochronnym musi być przesłuchiwane nie tylko dziecko, które padło ofiarą przestępstwa, ale również to, które było jego świadkiem - co do tej pory zależało od decyzji prokuratora prowadzącego sprawę.

Nowelizacja wprowadza także obligatoryjną obronę dla podejrzanego/oskarżonego oraz nakaz utrwalenia przesłuchania w w/w trybie w formie audio/video. Dotychczasowy brak takich rozwiązań w wielu sytuacjach prowadził do konieczności powtórnego przesłuchania małoletniego.

Ponadto, nowe regulacje jasno określiły, że przesłuchanie ma się odbywać w odpowiednio przystosowanych pomieszczeniach w siedzibie sądu lub poza nią. Tym samym prawnie zatwierdzono istnienie tzw. przyjaznych pokoi przesłuchań - o co Fundacja Dzieci Niczyje zabiegała od wielu lat.

Razem z nowelizacją wchodzi w życie także rozporządzenie Ministerstwa Sprawiedliwości, które określa standardy i warunki funkcjonowania takich pomieszczeń.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Czym się różni areszt od więzienia?

Matka półrocznej Madzi przebywa obecnie w katowickim areszcie śledczym. Sąd zastosował w stosunku do niej środek zapobiegawczy w postaci dwumiesięcznego tymczasowego zatrzymania. Bardzo często areszt...

Aktualizacja: 15.02.2014 14:54
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Ulrich Merkel: kim jest były mąż kanclerz Angeli Markel?

Ulrich Merkel - jego nazwisko zna prawie każdy. Wszystko dzięki byłej ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Sprawdź zawsze aktualne porady, informacje z kraju i ze świata. Wiedz ile kosztuje gaz i o ile podrożeje? Kiedy i gdzie złożyć wniosek o paszport. Kto jest kim i co osiągnął. Jak spędzić weekend. Ile kosztuje przejazd autostradą, jak ominąć korki i gdzie zdarzyła się katastrofa pociągów. Jakich ważnych wydarzeń nie mogę przegapić, czyli kalendarz imprez i wydarzeń. Wiadomości dotyczące wydarzeń politycznych. Tylko naprawdę ważne i interesujące fakty. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.