porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Kongres Prawa i Sprawiedliwości - jakie propozycje dla Polski?
Kongres Prawa i Sprawiedliwości - jakie propozycje dla Polski? W sobotę odbył się kongres programowy Prawa i Sprawiedliwości. Jarosław ...
Większa ochrona małoletnich przesłuchiwanych w prokuraturze

Jak prawo chroni dzieci uczestniczące w postępowaniu karnym?

Od 27 stycznia 2014 r- wchodzi w życie nowelizacja Kodeksu postępowania karnego, która zwiększa ochronę małoletnich przesłuchiwanych w postępowaniu karnym w charakterze świadków.  Wprowadzenie zmiany jest m.in. efektem działań lobbingowych Fundacji Dzieci Niczyje.

Jakie zmiany w KPK w sprawie dzieci w postępowaniu karnym?

Ustawodawca zachował możliwość przesłuchania małoletniego tylko raz w toku całego postępowania przy zachowaniu określonych, bezpiecznych warunków.

Rozszerzył natomiast granicę wieku - obecnie w trybie ochronnym przesłuchiwani będą również małoletni, którzy ukończyli już 15 lat, w sytuacjach kiedy istnieje obawa, że przesłuchanie w zwykłym trybie mogłoby negatywnie wpłynąć na ich psychikę.

Nowelizacja uzupełnia także kategorie przestępstw, w sprawach których małoletni podlegają specjalnej ochronie art. 185a kpk. Do tej pory ochronny tryb przesłuchania stosowano w przypadku pokrzywdzonych przestępstwami przeciwko wolności seksualnej i obyczajności oraz przeciwko rodzinie i opiece. Od dziś ochronie podlegają także małoletni w sprawach o przestępstwa popełnione z użyciem przemocy lub groźby bezprawnej oraz dzieci - ofiary handlu ludźmi.

Co ważne, małoletniego należy przesłuchiwać wyłącznie wtedy, gdy jego zeznania mogą być istotne dla rozstrzygnięcia sprawy. Dziecko pokrzywdzone przestępstwem może więc w określonych sytuacjach w ogóle nie brać udziału w postępowaniu karnym.

W myśl nowelizacji, w trybie ochronnym musi być przesłuchiwane nie tylko dziecko, które padło ofiarą przestępstwa, ale również to, które było jego świadkiem - co do tej pory zależało od decyzji prokuratora prowadzącego sprawę.

Nowelizacja wprowadza także obligatoryjną obronę dla podejrzanego/oskarżonego oraz nakaz utrwalenia przesłuchania w w/w trybie w formie audio/video. Dotychczasowy brak takich rozwiązań w wielu sytuacjach prowadził do konieczności powtórnego przesłuchania małoletniego.

Ponadto, nowe regulacje jasno określiły, że przesłuchanie ma się odbywać w odpowiednio przystosowanych pomieszczeniach w siedzibie sądu lub poza nią. Tym samym prawnie zatwierdzono istnienie tzw. przyjaznych pokoi przesłuchań - o co Fundacja Dzieci Niczyje zabiegała od wielu lat.

Razem z nowelizacją wchodzi w życie także rozporządzenie Ministerstwa Sprawiedliwości, które określa standardy i warunki funkcjonowania takich pomieszczeń.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Czym się różni areszt od więzienia?

Matka półrocznej Madzi przebywa obecnie w katowickim areszcie śledczym. Sąd zastosował w stosunku do niej środek zapobiegawczy w postaci dwumiesięcznego tymczasowego zatrzymania. Bardzo często areszt...

Aktualizacja: 15.02.2014 14:54
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Tadeusz Kukiz nie żyje. Kim był ojciec Pawła Kukiza?
Tadeusz Kukiz nie żyje. Kim był ojciec Pawła Kukiza?

Kandydat na prezydenta, autor tekstów i piosenek, wokalista i polityk ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Sprawdź zawsze aktualne porady, informacje z kraju i ze świata. Wiedz ile kosztuje gaz i o ile podrożeje? Kiedy i gdzie złożyć wniosek o paszport. Kto jest kim i co osiągnął. Jak spędzić weekend. Ile kosztuje przejazd autostradą, jak ominąć korki i gdzie zdarzyła się katastrofa pociągów. Jakich ważnych wydarzeń nie mogę przegapić, czyli kalendarz imprez i wydarzeń. Wiadomości dotyczące wydarzeń politycznych. Tylko naprawdę ważne i interesujące fakty. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.