porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Referendum. Co trzeba zrobić, żeby zorganizować referendum?
Referendum. Co trzeba zrobić, żeby zorganizować referendum? Referendum, czyli głosowanie o charakterze powszechnym, jest jedną z podstaw ...
Czy można zagłosować w referendum, poza miejscem zameldowania? Kto może zagłosować w referendum?

Jak się dopisać do spisu wyborców? Jak głosować bez meldunku? [REFERENDUM]

Czy można zagłosować w referendum, poza miejscem zameldowania? Kto może zagłosować w referendum? Jak głosować bez meldunku? Trzeba się dopisać do spisu wyborców. Mówimy, jak to zrobić.

Nie tylko osoby zameldowane w  danej miejscowości mogą wziąć udział w zbliżającym się referendum. Aby zagłosować, nie będąc zameldowanym w danym miejscu, należy dopisać się do spisu wyborców. Procedura jest bardzo łatwa i szybka. 

Pierwszym krokiem jest wypełnienie wniosku o wpis do rejestru wyborców (najpóźniej na pięć dni przed wyborami). Oprócz wniosku wypełnij również oświadczenie o obywatelstwie i miejscu zamieszkania. Wzór wniosku i oświadczeń możesz pobrać w urzędzie gminy/dzielnicy lub ze strony internetowej urzędu. 

Następnie złóż wniosek, oświadczenie i skan dowodu osobistego w urzędzie gminy/dzielnicy. Aby mieć pewność, że twój wniosek zostanie przyjęty zabierz ze sobą również umowę najmu mieszkania, umowę o pracę, którą wykonujesz w miejscu pobytu (a nie zameldowania)  lub zaświadczenie z uczelni. Będzie to dla urzędnika potwierdzeniem, że przebywasz na stałe w miejscowości, w której chcesz głosować.

Urząd w ciągu trzech dni rozpatrzy Twój wniosek o wpis do spisu wyborców. Po upływie tego czasu zadzwoń do urzędu lub udaj się osobiście i odbierz potwierdzenie rejestracji do spisu wyborców.

Teraz możesz zagłosować w referendum bez meldunku.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
WYBORY W PO: Kto walczy o fotel przewodniczącego Platformy Obywatelskiej?

Donald Tusk albo Jarosław Gowin. Tylko tych dwóch kandydatów będzie walczyło w sierpniowych wyborach nowego przewodniczącego Platformy Obywatelskiej.

Wybory na przewodniczącego PO. Kto wystartuje w wyborach?

Zbliżają się wybory przewodniczącego PO. Oprócz odwiecznych kandydatur, czyli Donalda Tuska i Grzegorza Schetyny, do walki o to stanowisko ma zamiar przystąpić ktoś jeszcze... Według nieoficjalnych...

Dlaczego grecki premier chcę przeprowadzić referendum ws. nowego pakietu pomocy?

W poniedziałek grecki premier Jeorjos Papandreu zapowiedział przeprowadzenie referendum, dzięki któremu Grecy wypowiedzą się na temat drugiego pakietu ratunkowego. Sprawdź, dlaczego zdaniem Papandreu...

Aktualizacja: 03.09.2015 14:16
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Irena Santor. Kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Irena Santor. Kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Irena Santor to gwiazda pierwszej klasy. Znakomita piosenkarka, która od ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Sprawdź zawsze aktualne porady, informacje z kraju i ze świata. Wiedz ile kosztuje gaz i o ile podrożeje? Kiedy i gdzie złożyć wniosek o paszport. Kto jest kim i co osiągnął. Jak spędzić weekend. Ile kosztuje przejazd autostradą, jak ominąć korki i gdzie zdarzyła się katastrofa pociągów. Jakich ważnych wydarzeń nie mogę przegapić, czyli kalendarz imprez i wydarzeń. Wiadomości dotyczące wydarzeń politycznych. Tylko naprawdę ważne i interesujące fakty. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.