-
zobacz więcej
Jak się uczyć, żeby się nauczyć? Poznaj proste sposoby przyswajania informacji
- Kanapka - wynalazek Lorda Sandwicha sprzed 250 lat!
- SUSZ JAJECZNY - jak sie go robi i do czego jest stosowany w przemyśle...
- Czym różni się sól przemysłowa od spożywczej? Jak sól przemysłowa...
- Grzyby jadalne, grzyby trujące - jak je odróżnić
- Freeganizm - czym jest? Poznaj idee freeganizmu.
- Gdzie szukać grzybów? Prawdziwki, podgrzybki, kurki, koźlaki,...
- Kiedy obchodzimy DZIEŃ WEGETARIAN? Dlaczego warto nie jeść mięsa?
- Czy konina jest zdrowa?
- Mleko pomaga zasnąć - prawda czy mit?
- Jak kupić dobrą wędlinę i nie nabrać się na wyrób wędlinopodobny
Ludzki mózg jest skonstruowany w taki sposób, że nawet jeśli uraczymy go pięciokrotnym przeczytaniem rozdziału historii, zapamięta (i to na krótko) tylko słowa. To tak jakbyśmy powtórzyli sobie głośno nowy numer telefonu. Po chwili będziemy mogli z niego skorzystać, bo jeszcze mamy w pamięci nasz głos. Ale jutro? Za tydzień? Pamięć „wytnie nam numer” z numerem, to pewne. Ale gdybyśmy ten numer na przykład narysowali, robiąc przy tym z dwójki zezowatą kaczkę, a z ósemki łysego bałwana – wtedy zostałby w naszej pamięci na długo. Zwłaszcza, gdyby rysunki nas rozśmieszyły. Dlaczego? Bo człowiek zapamiętuje to, w co się zaangażował, co przeżył: choćby śmiejąc się, złoszcząc czy wzruszając. Trudno radzić, by postaciom z podręcznika dorysowywać to i owo. Chociaż, właściwie, czemu nie?
Ale poważnie: chodzi o to, by czytając o jakiejś bitwie, wyobrażać sobie na przykład, jak strasznie musiała wyglądać. Ten zgiełk, krzyki, kurz, strach. Można wyobrazić sobie, że jest się jej wodzem czy zwykłym żołnierzem. Lub sanitariuszką. Jeśli czytamy o tym, że na przykład „wojska sforsowały rzekę”, postarajmy się poczuć w wyobraźni zapach wodorostów, zimno, wilgoć itd. „Przytopmy” dla dobra nauki jakiegoś konia, przewróćmy łódź. Jeśli czytamy o wstąpieniu na tron, wyobraźmy sobie, że władca się potknął i wyrżnął jak długi. Jeśli nie możemy zapamiętać imion władców: na przykład Władysława IV, pomyślmy, że wyglądał jak pan Władek z przeciwka, tyle, że miał cztery wąsy zamiast dwóch. Teraz na długo zostanie nam w pamięci obraz pana Władka w okolicy tronu.
Wkuwaj kolorowo, czyli o pamięci wzrokowej
Bardzo wielu ludzi ma pamięć wzrokową. Jeśli nauczyciel pyta nas o coś, pierwszą rzeczą, jaka przychodzi nam do głowy, jest ilustracja w książce. Zaraz potem przypominamy sobie wiadomości umieszczone pod nią lub obok niej. Dlatego, jeśli tylko jest taka możliwość, podkreślajmy na kolorowo najważniejsze informacje. Jeżeli czytamy rozdział o żabach, oddzielmy część, w której opisywane są np. sposoby odżywiania. Podkreślmy to co najważniejsze, a z boku dorysujmy długi jęzor i muchę. Wiadomości o poruszaniu się zaznaczmy „skaczącą”, nierówną linią, o rozmnażaniu „łańcuszkami” z kropkami w każdym ogniwku. To będzie taki rysunkowy skrzek. Wprawdzie zajmie to trochę więcej czasu, ale sprawi, że potem, choćby przed egzaminem lub klasówką, na rozdział wystarczy rzucić okiem, by wszystko błyskawicznie sobie przypomnieć. Co więcej, nawet bez zaglądania do książki będziemy mogli w razie potrzeby wywołać z pamięci obraz muchy, skrzeku i skaczących podkreśleń.
Gra półsłówek
Aby łatwiej zapamiętać słówka języka obcego, można pociąć je w myślach na kawałki, które skojarzymy z dobrze znanymi osobami i rzeczami. Na przykład angielskie słowo solitude (samotność) łatwo będzie zapamiętać, jeśli podzielimy je na „soli” „tu” „d” i wyobrazimy sobie, że nasza ciotka Danka wyjechała do sanatorium, gdzie nie może jeść soli. Siedzi sobie smutna i samotna przy stole, a potem idzie na pocztę i wysyła możliwie najkrótszy telegram: soli tu! D. No i mamy solitude. Na zawsze.
Podobnie możemy utrwalić sobie wzory z fizyki czy matematyki. Na przykład: W=S+nd. Dla was może to być „Wujek Stefan nie dojechał”. Za to wy, ucząc się skutecznie, na pewno zajedziecie daleko.
Robienie wykopów, również tych pod instalacje wodociągowe i ...
-
zobacz więcej
- Czym różnią się płyty OSB od płyt MFP?
- Jak obliczyć ILOŚĆ i CENĘ GAZU potrzebnego do ogrzewania domu kotłem gazowym? Ile gazu zużywa kocioł gazowy?
- Jak uprawiać POMIDORY? Jak sprawić, by obficie owocowały?
- Wzór rozwiązania umowy z NC+. POBIERZ wzór rezygnacji z umowy o abonament
- Jak uprawiać albicję jedwabistą?
- Zamiokulkas: jak pielęgnować, podlewać, przesadzać, rozmnażać
- Jak SCHUDNĄĆ W DWA TYGODNIE? Skuteczna DIETA na 14 dni
- KROK PO KROKU: Jak zrobić print screen strony?

Rafał Trzaskowski, byłi europarlamentarzysta i wiceminister spraw zagranicznych ds. europejskich ...
-
zobacz sylwetkę
- #NoBeautyInPlastic – Domoteka zaprasza na wystawę fotografii Daniela Petryczkiewicza
- Jesień w kratkę i mocnych barwach - nowa kolekcja Caterina
- Pozwól sobie na chwilę relaksu i zamień swoją codzienną pielęgnację jamy ustnej w prawdziwe spa!
- 3 zasady dobrego życia i biznesu według Zino Davidoffa
- Jak zrobić francuską tartę cytrynową?
- Witaminy – gdzie ich szukać? Do czego są potrzebne?
- Kawa - czy picie kawy zmniejsza piersi?
- Woda prosto z kranu - czy można pić kranówkę bez przegotowania?