porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jakie sporty uprawiają Polacy? Co mówią na ten temat wyniki badań?
Jakie sporty uprawiają Polacy? Co mówią na ten temat wyniki badań? Aktywność fizyczna jest jednym z wyznaczników zdrowego stylu życia. Jakie ...
Jak odróżnić bursztyn od kamieni na plaży?

Jak sprawdzić, czy kamień jest bursztynem?

Jak sprawdzić, czy kamień jest bursztynem?

Bursztyny są niezwykle efektowne i niepowtarzalne.

fot.: Gettyimages.com
Jak szukać bursztynów na plaży? Jak odróżnić bursztyn od zwykłego kamienia? Po czym rozpoznac bursztym przed oszlifowaniem?

Spacerując nad morzem większość z nas uwiebia zbierać kamyczki i muszelki. I prawie każdy ma nadzieję, że uda mu się znaleźć prawdziwy bursztyn! Jednak wiele kamyków wygląda jak bursztyn, ale nim nie są - podobnie ze szkłem. Oszlifowane przez fale morza może łudząco przypominać bursztyn...

Jak rozpoznać, czy coś co wydaje się bursztynem faktycznie nim jest?

Najlepiej przeprowadzić test statyczny! Otóż przez ok. 20 sekund pocieraj energicznie kawałek wełny znalezionym "bursztynem". Weź do ręki pasmo włosów lub bardzo drobne skrawki papieru. Naładowany elektrycznością bursztyn powinien przyciągnąć te przedmioty. Jeżeli tak się nie stanie, cóż, oznacza to, że nie znalazłeś bursztynu.

Co jeszcze charakteryzuje bursztyn?

Jest on leciutki i cieplutki, unosi się na słonej wodzie (nie tonie), albo tonie bardzo powoli (w zależności od masy).

Kiedy najlepiej szukać bursztynów? Najlepsze warunki na łowy według ekspertów pojawiają się między grudniem a kwietniem. Wiatr powinien wiać z północy, północnego wschodu, dobrze także szukać bursztynów po sztormie.

Najlepszy na poszukiwanie bursztynów będzie okres świąteczno-noworoczny. W Polsce najlepiej na polowanie wybrać tereny na wschód od gdańskiego Sobieszowa, aż pod granice z Rosją.

Największe kolekcje bursztynów możńa podziwiać w Muzeum Ziemi PAN w Warszawie, Muzeum Zamkowym w Malborku, Muzeum Bursztynu w Gdańsku, Muzeum Bursztynowa Komnata w Stegnie, Muzeum Inkluzji w Bursztynie w Gdyni.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
BURSZTYNOWA GORĄCZKA - na czym polega gorączka nad Bałtykiem? BURSZTYNOWA GORĄCZKA - na czym polega gorączka nad Bałtykiem?

Nad Bałtykiem obecnie ruch jest większy niż w okresie letnim, a to za sprawą... Chińczyków. Zobacz co wspólnego mają Chińczycy i bursztynowa gorączka nad Bałtykiem.

Aktualizacja: 10.07.2014 11:00
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kazimiera Szczuka - kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Kazimiera Szczuka - kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Kazimiera Szczuka to jedna z najgłośniejszych polskich feministek. Często udziela ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Sprawdź zawsze aktualne porady, informacje z kraju i ze świata. Wiedz ile kosztuje gaz i o ile podrożeje? Kiedy i gdzie złożyć wniosek o paszport. Kto jest kim i co osiągnął. Jak spędzić weekend. Ile kosztuje przejazd autostradą, jak ominąć korki i gdzie zdarzyła się katastrofa pociągów. Jakich ważnych wydarzeń nie mogę przegapić, czyli kalendarz imprez i wydarzeń. Wiadomości dotyczące wydarzeń politycznych. Tylko naprawdę ważne i interesujące fakty. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.