porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Papież abdykuje. Czym jest konklawe? Co oznacza konklawe? W mediach cały czas od abdykacji Benedykta XVI przewija się ...
Papież wybierany jest demokratycznie przez konklawe

Jak wybierany jest papież? Jakie zasady obowiązują podczas konklawe? Kto wybiera papieża?

Benedykt XVI rezygnuje z funkcji papieża, w związku z czym musi zostać wybrany nowy papież. Głowę Kościoła katolickiego wybiera konklawe. Co to jest konklawe i jak wybierany jest papież?

Po raz pierwszy od 1294 roku Kościół Katolicki znalazł się w sytuacji, w której urzędujący papież dobrowolnie zrezygnował z bycia głową Kościoła katolickiego. Przez siedem stuleci papieże trwali do ostatnich dni na papieskim tronie. Benedykt XVI uznał jednak, że stan zdrowia nie pozwala mu na dalsze pełnienie obowiązków głowy Kościoła i zrezygnował. Oznacza to, że należy wybrać nowego papieża.

Jak wybierany jest papież? Co to jest konklawe?

Papież wybierany jest przez konklawe. Konklawe to ogólne zgromadzenie kardynałów, które zbiera się po 15, ale nie później niż po 20 dniach od śmierci papieża. W przypadku rezygnacji papieża terminy te zapewne zostaną odniesione do dnia rezygnacji papieża.

W skład konklawe wchodzą kardynałowie, którzy do dnia opróżnienia stanowiska papieża nie ukończyli 80 lat. Jan Paweł II ograniczył liczbę kardynałów do 120. Konklawe wybiera papieża większością 2/3 głosów (jeżeli liczba kardynałów konklawe nie jest podzielna przez trzy wówczas 2/3 + 1 głos). Gwarantuje to, że wybrany papież będzie miał poparcie większości kardynałów.

Głosowanie na konklawe jest tajne - kardynałowie mają obowiązek zapisywać na kartach wyborczych nazwisko kandydata w sposób uniemożliwiający rozpoznanie charakteru pisma.

Co oznacza czarny, a co biały dym?

Czarny dym jest sygnałem, że głosowanie nie wyłoniło papieża. Biały dym oznacza, że głosowanie zakończyło się sukcesem i nowy papież został wybrany. Po wyborze nowy papież ukazuje się wiernym.

Kto może zostać papieżem?

Wbrew powszechnemu przekonaniu, kardynałowie zgromadzeni na konklawe nie muszą wyłaniać papieża ze swojego grona. W teorii papieżem może zostać każdy katolik płci męskiej cieszący się odpowiednim szacunkiem i uznaniem. Na okoliczność wyboru papieża, który nie ma sakry biskupiej, są przewidziane odpowiednie procedury.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Tajemnicze znaki poprzedzające wybór nowego papieża - co działo się po abdykacji Benedykta XVI i w czasie konklawe? Tajemnicze znaki poprzedzające wybór nowego papieża - co działo się po abdykacji Benedykta XVI i w czasie konklawe?

Zmiany na Tronie Piotrowym wywołują zawsze duże napięcie, spekulacje i oczekiwanie. Świat na chwilę się zatrzymuje i wstrzymując oddech, czeka na NOWE. Na chwilę budzi się w nas wiara w proroctwa i...

Czemu papież nosi czerwone buty? Gdzie kupić buty w stylu papieskim? Czemu papież nosi czerwone buty? Gdzie kupić buty w stylu papieskim?

Konklawe wzbudziło zainteresowanie świata papieskim strojem. Zastanawiasz się nad symboliką ubrań noszonych przez Benedykta XVI? Inspiruje cię papieski styl? Dowiedz się, czemu papież nosi czerwone...

KONKLAWE 2013. Ciekawostki na temat konklawe!

Konklawe ma długą historię - prawie równą historii papiestwa. Przez te wszystkie stulecia sposób wybierania papieża ewoluował. przez to obfituje w ciekawostki. Oto kilka z nich.

Aktualizacja: 11.02.2013 15:54
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Jan Kulczyk, Grażyna Kulczyk, Joanna Przetakiewicz: Kto jest kim w rodzinie Kulczyków?
Jan Kulczyk, Grażyna Kulczyk, Joanna Przetakiewicz: Kto jest kim w rodzinie Kulczyków?

Jan Kulczyk nie żyje, jednak jego gigantyczna fortuna ma się ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Sprawdź zawsze aktualne porady, informacje z kraju i ze świata. Wiedz ile kosztuje gaz i o ile podrożeje? Kiedy i gdzie złożyć wniosek o paszport. Kto jest kim i co osiągnął. Jak spędzić weekend. Ile kosztuje przejazd autostradą, jak ominąć korki i gdzie zdarzyła się katastrofa pociągów. Jakich ważnych wydarzeń nie mogę przegapić, czyli kalendarz imprez i wydarzeń. Wiadomości dotyczące wydarzeń politycznych. Tylko naprawdę ważne i interesujące fakty. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.