porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Prognoza pogody na ferie 11-24 lutego 2013. Czy będzie śnieg?
Prognoza pogody na ferie 11-24 lutego 2013. Czy będzie śnieg? 11 lutego ferie zaczynają uczniowie województw lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego ...
Kwalifikacja wojskowa 2013 - przebieg, potrzebne doumenty.

Jak wygląda kwalifikacja wojskowa? Co trzeba zabrać ze sobą do WKU?

Od 4 lutego do 30 kwietnia specjalne komisje oceniać będą przydatności, głównie młodych mężczyzn do czynnej służby wojskowej. Na czym polega kwalifikacja wojskowa? Jakie dokumenty trzeba okazać komisji?

Każda osoba wezwana do stawianie się przed komisją wojskową musi zabrać ze sobą szereg dokumentów:

  • dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość;
  • posiadaną dokumentację medyczną (np. wyniki badań) z ostatnich 12 miesięcy;
  • aktualne zdjęcie bez nakrycia głowy (wymiary 3 na 4 cm);
  • dokumenty potwierdzające wykształcenie lub pobieranie nauki oraz posiadane kwalifikacje zawodowe;
  • wojskowy dokument osobisty, czyli książeczkę wojskową (jeśli takową posiada).

Jak przebiega kwalifikacja wojskowa?

Pierwszym etapem kwalifikacji wojskowej jest potwierdzenie naszej tożsamości, zebranie dokumentów oraz dokładne poinformowanie nas o przebiegu całej procedury. Warto zwrócić uwagę na to, czy odnotowano naszą obecność na wezwanie.

Drugi etap kwalifikacji wojskowej to tworzenie ewidencji – na podstawie dokumentów oraz rozmowy. Następnie komisja lekarska po przeprowadzeniu wywiadu i wglądu w nasze dokumenty stwierdza nasza zdolność do służby wojskowej, nadając nam jedną z kategorii zdolności do służby wojskowej:

A – zdolny do służby wojskowej;

B – czasowo niezdolny do służby wojskowej;

D – niezdolny do służby wojskowej w czasie pokoju;

E – całkowicie niezdolny do służby wojskowej;

Swoje orzecznictwo komisja lekarska wydaje na piśmie. Następnie wezwana osoba wstępnie przydzielana jest do poszczególnych form powszechnego obowiązku obrony RP.  Na koniec wydawane jest oświadczenie o uregulowaniu swojego stosunku do służby wojskowej oraz wojskowy dokument tożsamości. Po uprawomocnieniu się orzeczenia komisji lekarskiej z urzędu zostajemy przeniesieni do rezerwy.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Pobór do wojska w 2013 r. Kiedy rusza? Kogo dotyczy? Czym jest klasyfikacja wojskowa?

Kwalifikacja wojskowa 2013 obejmie m.in. mężczyzn urodzonych w 1994 roku i w latach 1989-1993, którzy nie mają określonej kategorii. Tegoroczny pobór do wojska dotyczy też osób urodzonych w latach...

Aktualizacja: 31.01.2014 17:49
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Rafał Samborski, partner Agnieszki Kaczorowskiej. Kim jest?

Agnieszka Kaczorowska już dawno przestała być "Bożenką z klanu". Teraz ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Sprawdź zawsze aktualne porady, informacje z kraju i ze świata. Wiedz ile kosztuje gaz i o ile podrożeje? Kiedy i gdzie złożyć wniosek o paszport. Kto jest kim i co osiągnął. Jak spędzić weekend. Ile kosztuje przejazd autostradą, jak ominąć korki i gdzie zdarzyła się katastrofa pociągów. Jakich ważnych wydarzeń nie mogę przegapić, czyli kalendarz imprez i wydarzeń. Wiadomości dotyczące wydarzeń politycznych. Tylko naprawdę ważne i interesujące fakty. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.