porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Agencja Moody's grozi Polsce OBNIŻKĄ RATINGU. Jakie mogą być tego skutki? Agencja ratingowa Moody's sugeruje, że obniży rating Polski, jeżeli deficyt ...
Kulisy śmierci Muamara Kaddafiego. Kadafi nie żyje

Jak to z Kaddafim bywało? Kaddafi - HISTORIA PRAWDZIWA

Muammar al-Kaddafi miał w swojej karierze na arenie międzynarodowej wzloty i upadki. Raz bywał wyklęty, aby chwilę później gościć na światowych salonach. Ostatecznie źle wyszedł na swojej przyjaźni z Zachodem. Zobacz co doprowadziło do Arabskiej Wiosny Ludów?

21 grudnia 1988 roku nad szkockim miasteczkiem Lockerbie wybucha samolot linii Pan Am. Śmierć ponosi 259 ludzi będących na pokładzie samolotu oraz 11 na ziemi. Aż do 11 września będzie to najkrwawszy zamach terrorystyczny w dziejach świata. Zamachem obarczona zostaje Libia i rządzący nią pułkownik Kaddafi.

Po tym wydarzeniu pułkownik stał się persona non grata światowych salonów. Powrócił na nie triumfalnie w 1999 roku, kiedy wziął na Libię odpowiedzialność za zamachy oraz wypłacił rodzinom każdego z zabitych w wyniku zamachu po 4 mln USD. Ponieważ Libia jest krajem bogatym w ropę, do Trypolisu zjeżdżają liczne karawany światowych przywódców, których Kaddafi przyjmuje w swoim beduińskim namiocie (wozi go ze sobą też na liczne zagraniczne wizyty). Pułkownik ściska się serdecznie z Tonym Blairem oraz ze swoim wielkim przyjacielem Silvio Berlusconim. W 2003 roku Kaddafi rezygnuje z programu rozwijania broni jądrowej, wpuszcza międzynarodowe inspekcje. Wydaje się, że to wydarzenie jest początkiem jego końca. 

>> ZOBACZ TAKŻE: SZALENI WŁADCY

Kaddafi na całego handluje libijską ropą, Libijczycy cieszą się świetną służbą zdrowia, oświatą, licznymi socjalnymi benefitami od państwa, brakuje im ponoć wolności słowa. Libia jest także JEDYNYM krajem świata bez długu publicznego. Libijska ropa jest sprzedawana za dolary lub euro, które Pułkownik wymienia w Europie na towary, ściągane następnie do Libii. Ceny dóbr idą w górę, a pułkownik odkrywa, że światowy system finansowy opiera się na kawałkach papieru, które można dodrukować w razie potrzeby. Postanawia rozliczać się za libijską ropę za pomocą waluty, której nie da się dorobić - za pomocą złota. Tak powstaje idea złotego dinara arabskiego. Pułkownik starał się rozszerzyć tę ideę na inne kraje arabskie. >> SKOMENTUJ

Jak łatwo się domyślić, powstanie nowej waluty groziło totalną destabilizacją zachodniego systemu finansowego. Jednak doskonale zabezpieczało interesy Libii, Libijczyków, a także innych krajów arabskich, jeśli poparłyby ideę Kaddafiego. Wtedy zaczyna się wiosna ludów w krajach arabskich. Światowi przywódcy znów grzmią, że Kaddafi to dyktator, jakby nie pamiętając, że chwilę wcześniej ściskali się z nim i klepali po plecach. 

20 października >> Kaddafi zostaje zabity przez swoich rodaków, Libia jest wolna. Tylko obraz szczęścia jakoś mąci informacja sprzed kilku tygodni mówiąca o tym, że słynąca z odwagi i nigdy nie kolaborująca Francja w zamian za udział w walce z reżimem dostała od nowego rządu prawa do eksploatacji 35% libijskich pól roponośnych.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Dług publiczny: o ile wzrosło zadłużenie Polski od 2007 roku?

Dług publiczny to suma wszystkich zobowiązań państwa. Jak alarmuje Forum Obywatelskiego Rozwoju po ośmiu latach rządów kolacji PO-PSL wzrósł on prawie dwukrotnie!

SZALENI WŁADCY. Poznaj najgorszych MORDERCÓW XX wieku

Muammar al-Kaddafi, ostatni dyktator Libii nie żyje. Sprawował władzę autorytarną w Libii bez przerwy przez 42 lata! Ale Libia to nie jedyne państwo, w którym społeczeństwo żyło pod uciskiem władzy...

PERSONA NON GRATA - co oznacza?

Persona non grata oznacza po łacinie: osoba niepożądana, niechciana. Określenia tego używa się w dyplomacji. Kogo i kiedy można uznać za persona non grata?

Aktualizacja: 11.03.2015 09:37
Autor: janchiver
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Ewa Telega - kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Ewa Telega to aktorka teatralna, telewizyjna i filmowa. Niedługo zobaczymy ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Sprawdź zawsze aktualne porady, informacje z kraju i ze świata. Wiedz ile kosztuje gaz i o ile podrożeje? Kiedy i gdzie złożyć wniosek o paszport. Kto jest kim i co osiągnął. Jak spędzić weekend. Ile kosztuje przejazd autostradą, jak ominąć korki i gdzie zdarzyła się katastrofa pociągów. Jakich ważnych wydarzeń nie mogę przegapić, czyli kalendarz imprez i wydarzeń. Wiadomości dotyczące wydarzeń politycznych. Tylko naprawdę ważne i interesujące fakty. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.