porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Kiedy spadnie śnieg w grudniu 2012?
Kiedy spadnie śnieg w grudniu 2012? Już koniec listopada, a na termometrach nadal dodatnie temperatury i ...
Dostałeś prezent i nie jesteś z niego zadowolony? Możesz go zwrócić.

Jak zwrócić nietrafiony prezent? Kiedy i na jakich zasadach można zwrócić zakupiony towar?

Jak zwrócić nietrafiony prezent? Kiedy i na jakich zasadach można zwrócić zakupiony towar?

Galerie handlowe w wielu wypadkach mają obowiązek uwzględnić nasze reklamacje

fot.: Przemysław Jahr, CC BY-SA 3.0
Za duże spodnie, za mała koszula lub piąta para kapci. Lista niechcianych prezentów jest długa. Oczywiście dobre wychowanie nakazuje zatrzymanie prezentu. Co jednak zrobić z podarunkiem, który nam się nie podoba? Czy możemy go zwrócić?

Uważa się, że podstawą do jakichkolwiek roszczeń jest paragon lub inny dowód zapłaty (np. wyciąg z terminala płatniczego). Są to oczywiście najmocniejsze dowody, jednak możemy również przyprowadzić odpowiedniego świqadka zakupu. Niestety, jedynie od dobrej woli i polityki handlowej danego sklepu - oczywiście jeśli produkt nie jest uszkodzony - zależy, czy nasz zwrot zwrot zostanie przyjęty lub czy będziemy mogli wymienić niechciany prezent.

Niektóre placówki (szczególnie sieciowe) dają taką możliwość w określonym terminie – zwykle od 3 nawet do 30 dni. Sprzedawca ma 14 dni na zweryfikowanie naszej reklamacji. Z kolei my, jako konsumenci, mamy aż dwa lata na to, by złożyć reklamację. Jeśli sam wcielasz się w rolę św. Mikołaja, to na zakupach ustal zasady zwrotu lub wymiany ze sprzedawcą. Najlepiej na odwrocie paragonu zapisać termin przyjęcia niechcianego podarunku. Dodatkowo sprzedawca powinien postawić tam pieczątkę sklepu. Oczywiście nie dasz prezentu z paragonem. Zachowaj go dla siebie. Jeśli zobaczysz, że mina obdarowanego jest nietęga, to dyskretnie mu powiedz, że może towar wymienić lub oddać do sklepu.

Padamy ofiarą wielu mitów, dotyczących zwrotu niechcianego przez nas towaru. Po pierwsze, można reklamować rzeczy z wyprzedaży. Po drugie, można dokonywać zwrotów również w przypadku zakupów przez internet. Co do internetu, ale nie tylko, prawdą okazuje się przekonanie, że nie można zwracać rzeczy, które wylicytowaliśmy. NIe powinniśmy się również martwić zwrotem towaru bez oryginalnego pudełka. W świetle prawa nie jest ono absolutnie wymagane w przypadku jakichkolwiek reklamacji. 

Oczywiście wciąż aktualne są stare sposoby na nieudany prezent. Przy najbliższej okazji po prostu sprezentuj go komuś innemu (tylko uważaj, by nie trafił do tego, kto sprezentował coś tobie). Możesz sam zrobić dobry uczynek i oddać niechciane rzeczy potrzebującym (ubogim lub przekazać do schroniska dla zwierząt).

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
6 najczęstszych powodów odrzucenia reklamacji - błędy konsumentów

Odrzucenie reklamacji jest często niespodziewane dla konsumentów. Panuje przekonanie, że jak coś nie działa to w ramach gwarancji należy się nam naprawa. Jednak niejednokrotnie spotykamy się z...

Aktualizacja: 10.12.2014 13:46
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Janusz Waluś, bojownik czy pospolity morderca?

Nacjonaliści i neofaszyści mają powody, żeby podziwiać nacjonalistę i neofaszystę ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Sprawdź zawsze aktualne porady, informacje z kraju i ze świata. Wiedz ile kosztuje gaz i o ile podrożeje? Kiedy i gdzie złożyć wniosek o paszport. Kto jest kim i co osiągnął. Jak spędzić weekend. Ile kosztuje przejazd autostradą, jak ominąć korki i gdzie zdarzyła się katastrofa pociągów. Jakich ważnych wydarzeń nie mogę przegapić, czyli kalendarz imprez i wydarzeń. Wiadomości dotyczące wydarzeń politycznych. Tylko naprawdę ważne i interesujące fakty. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.