
-
zobacz więcej
Jak żyją grzyby? Czy grzyby są pożyteczne, a może to szkodniki?

Jakimi organizmami są lubiane przez nas grzyby? Co wiemy o ich biologii?
fot.: thinkstockphotos.comGrzyby, czyli nitkowate strzępki nazywane potocznie grzybnią, czerpią pokarm z obumarłych szczątków roślin i zwierząt, są też i takie, które pasożytują na organizmach roślinnych i zwierzęcych.
Oprócz składników odżywczych z materii organicznych grzyby potrzebują do swojego rozwoju odpowiedniej temperatury i wilgoci. Owocniki grzybów (to te, które nazywamy grzybami, czyli kapelusz i nóżka) najczęściej tworzą się podczas spokojnej, bezwietrznej pogody.
Grzyby leśnie są o wiele bardziej aromatyczne niż hodowlane pieczarki czy boczniaki, dlatego też o wiele chętniej dodajemy je do potraw w sezonie grzybobrań.
Cykl życiowy grzybów przebiega bez dostępu światła. Grzybnia rozrasta się w podłożu we wszystkich kierunkach (to najlepiej można obserwować na ścianach zaatakowanych przez grzyby, ale nikomu tego nie życzymy, bo grzyby ze ścian trudno zlikwidować). Jej żywotność jest różna. Dla niektórych gatunków grzybów nie przekracza jednego roku, w innych zaś może to być lat kilkadziesiąt! To dlatego niektórzy grzybiarze mają swoje pewne miejsca na określone gatunki grzybów.
Najważniejszym zadaniem grzybów w przyrodzie jest usuwanie obumarłych resztek organicznych po roślinach i zwierzętach. Grzyby wspólnie z bakteriami rozkładają substancje organiczne na najprostsze cząstki mineralne i przywracają je do obiegu. Dlatego nie wolno w lasach niszczyć grzybni!
Człowiek używa grzybów od dawna, zwłaszcza do przygotowywania potraw i napojów. Rośnięcie ciasta drożdżowego (np. chleb) czy fermentacja napojów (np. wina, kwas chlebowy) to również zasługa grzybów, a konkretnie grzybka fermentacyjnego. Medycyna również odkryła walory lecznicze grzybów i pleśni (np. antybiotyki).
Ale grzyby mogą też być groźne i chodzi tu nie tylko o gatunki trujące. Gatunki pasożytnicze powodują ogromne szkody wśród roślin uprawnych, mogą zniekształcać drzewa i drewno. Wywołują choroby skórne (tzw. dermatomikozy).

Gdy wchodzimy do lasu na grzyby, najczęściej nie pamiętamy, czym one są a bardziej nas interesuje, jakie one są – dobre czy trujące. Jednak to bardzo ciekawe organizmy i warto przypomnieć nieco...

Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy jak duże kary grożą nierozsądnym grzybiarzom. Leśny wandalizm może kosztować nas nawet 5000 zł! Mówimy, za co władze mają prawo ukarać miłośników zbierania grzybów.
Dławiący stres i zżerające nerwy prowadzą do poważnych schorzeń. Nerwica ...
-
zobacz więcej
- Czym różnią się płyty OSB od płyt MFP?
- Jak obliczyć ILOŚĆ i CENĘ GAZU potrzebnego do ogrzewania domu kotłem gazowym? Ile gazu zużywa kocioł gazowy?
- Jak uprawiać POMIDORY? Jak sprawić, by obficie owocowały?
- Wzór rozwiązania umowy z NC+. POBIERZ wzór rezygnacji z umowy o abonament
- Jak uprawiać albicję jedwabistą?
- Zamiokulkas: jak pielęgnować, podlewać, przesadzać, rozmnażać
- Jak SCHUDNĄĆ W DWA TYGODNIE? Skuteczna DIETA na 14 dni
- KROK PO KROKU: Jak zrobić print screen strony?
Przez lata Misheel Jargalsaikhan była gwiazdą serialu "Rodzina zastępcza". W ...
-
zobacz sylwetkę
- #NoBeautyInPlastic – Domoteka zaprasza na wystawę fotografii Daniela Petryczkiewicza
- Jesień w kratkę i mocnych barwach - nowa kolekcja Caterina
- Pozwól sobie na chwilę relaksu i zamień swoją codzienną pielęgnację jamy ustnej w prawdziwe spa!
- 3 zasady dobrego życia i biznesu według Zino Davidoffa
- Jak zrobić francuską tartę cytrynową?
- Witaminy – gdzie ich szukać? Do czego są potrzebne?
- Kawa - czy picie kawy zmniejsza piersi?
- Woda prosto z kranu - czy można pić kranówkę bez przegotowania?