porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Co wiesz o grzybach? Dlaczego grzyb to nie grzyb?
Co wiesz o grzybach? Dlaczego grzyb to nie grzyb? Gdy wchodzimy do lasu na grzyby, najczęściej nie pamiętamy, czym ...
Zbieramy grzyby!

Jak żyją grzyby? Czy grzyby są pożyteczne, a może to szkodniki?

Jak żyją grzyby? Czy grzyby są pożyteczne, a może to szkodniki?

Jakimi organizmami są lubiane przez nas grzyby? Co wiemy o ich biologii?

fot.: thinkstockphotos.com
Dla nas grzyb, czyli jego kapeluszowa owocnia zarodnikowa, ma krótki żywot. Bywa, że pojawia się duży okaz z dnia na dzień – stąd powiedzenie, że coś rośnie szybko jak grzyby po deszczu – ścinamy go i do garnka albo na susz. Ale jak naprawdę żyją grzyby?

Grzyby, czyli nitkowate strzępki nazywane potocznie grzybnią, czerpią pokarm z obumarłych szczątków roślin i zwierząt, są też i takie, które pasożytują na organizmach roślinnych i zwierzęcych.
Oprócz składników odżywczych z materii organicznych  grzyby potrzebują do swojego rozwoju odpowiedniej temperatury i wilgoci. Owocniki grzybów (to te, które nazywamy grzybami, czyli kapelusz i nóżka) najczęściej tworzą się podczas spokojnej, bezwietrznej pogody.


 

 

Grzyby leśnie są o wiele bardziej aromatyczne niż hodowlane pieczarki czy boczniaki, dlatego też o wiele chętniej dodajemy je do potraw w sezonie grzybobrań.

Cykl życiowy grzybów przebiega bez dostępu światła. Grzybnia rozrasta się w podłożu we wszystkich kierunkach (to najlepiej można obserwować na ścianach zaatakowanych przez grzyby, ale nikomu tego nie życzymy, bo grzyby ze ścian trudno zlikwidować). Jej żywotność jest różna. Dla niektórych gatunków grzybów nie przekracza jednego roku, w innych zaś może to być lat kilkadziesiąt! To dlatego niektórzy grzybiarze mają swoje pewne miejsca na określone gatunki grzybów.
Najważniejszym zadaniem grzybów w przyrodzie jest usuwanie obumarłych resztek organicznych po roślinach i zwierzętach. Grzyby wspólnie z bakteriami rozkładają substancje organiczne na najprostsze cząstki mineralne i przywracają je do obiegu. Dlatego nie wolno w lasach niszczyć grzybni!

Człowiek używa grzybów od dawna, zwłaszcza do przygotowywania potraw i napojów. Rośnięcie ciasta drożdżowego (np. chleb) czy fermentacja napojów (np. wina, kwas chlebowy) to również zasługa grzybów, a konkretnie grzybka fermentacyjnego. Medycyna również odkryła walory lecznicze grzybów i pleśni (np. antybiotyki).
Ale grzyby mogą też być groźne i chodzi tu nie tylko o gatunki trujące. Gatunki pasożytnicze powodują ogromne szkody wśród roślin uprawnych, mogą zniekształcać drzewa i drewno. Wywołują choroby skórne (tzw. dermatomikozy). 

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Co wiesz o grzybach? Dlaczego grzyb to nie grzyb? Co wiesz o grzybach? Dlaczego grzyb to nie grzyb?

Gdy wchodzimy do lasu na grzyby, najczęściej nie pamiętamy, czym one są a bardziej nas interesuje, jakie one są – dobre czy trujące. Jednak to bardzo ciekawe organizmy i warto przypomnieć nieco...

5 tys. zł mandatu za zbieranie grzybów? O co chodzi? 5 tys. zł mandatu za zbieranie grzybów? O co chodzi?

Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy jak duże kary grożą nierozsądnym grzybiarzom. Leśny wandalizm może kosztować nas nawet 5000 zł! Mówimy, za co władze mają prawo ukarać miłośników zbierania grzybów.

SĄ JUŻ GRZYBY: Jakie? Ile kosztują? Gdzie szukać? SĄ JUŻ GRZYBY: Jakie? Ile kosztują? Gdzie szukać?

Sezon grzybowy powoli się zaczyna. W lasach i na straganach zaczęły się pojawiac wyczekiwane przez grzybiarzy i smakoszy grzyby. Powoli kończy się już sezon na kurki, za to w pełni jest sezon...

Aktualizacja: 29.06.2016 11:27
Autor: CzeM
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Janusz Kaniewski, polski projektant ferrari. Kim był?
Janusz Kaniewski, polski projektant ferrari. Kim był?

Polski projektant Janusz Kaniewski zmarł 9 maja 2015 roku. Miał ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Sprawdź zawsze aktualne porady, informacje z kraju i ze świata. Wiedz ile kosztuje gaz i o ile podrożeje? Kiedy i gdzie złożyć wniosek o paszport. Kto jest kim i co osiągnął. Jak spędzić weekend. Ile kosztuje przejazd autostradą, jak ominąć korki i gdzie zdarzyła się katastrofa pociągów. Jakich ważnych wydarzeń nie mogę przegapić, czyli kalendarz imprez i wydarzeń. Wiadomości dotyczące wydarzeń politycznych. Tylko naprawdę ważne i interesujące fakty. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.