porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Egzamin gimnazjalny: część humanistyczna. Ilu uczniów pisze egzamin gimnazjalny?
Egzamin gimnazjalny: część humanistyczna. Ilu uczniów pisze egzamin gimnazjalny? Dzisiejszy dzień jest szczególnie ważny dla uczniów ostatnich klas gimnazjum. ...
Sprzatanie po swoim psie jest nie tylko obowiązkiem nałożonym na właścicieli czworonogów przez gminy, ale i wymogiem kultury! JAka kara za niesprzątanie

Jaka kara grozi za niesprzątanie psich kup?

Wszyscy niby wiedzą, że należy sprzątać po własnym psie, który załatwi się na trawniku czy chodniku. Mało kto jednak to robi. Niestety, niektórych do tak oczywistej czynności może przekonać dopiero mandat.

Przepisy ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach i uchwalane na ich podstawie lokalne regulaminy zobowiązują mieszkańców, którzy są posiadaczami zwierząt domowych, do bezzwłocznego usuwania odchodów tych zwierząt z terenów przeznaczonych do wspólnego użytku. Kto nie wykonuje tego obowiązku, podlega karze grzywny (zgodnie z art. 10 ustawy).

Gdzie wyrzucać psie odchody?

Psie kupy można wyrzucać do oznakowanych pojemników, koszy ulicznych lub pojemników na niesegregowane odpady komunalne. Zebranie kupy nie jest trudne; w sklepach zoologicznych są dostępne specjalne łopatki lub chwytaki, gminy rozdają torebki. Można też do tego celu wykorzystać zwykłą foliową torebkę – chwycić balaska ręką włożoną do torebki i wywrócić ją na drugą stronę.

Jakiej wysokości kara

Straż miejska, jeśli przyłapie właściciela psa na gorącym uczynku, może nałożyć na niego mandat karny w wysokości do 500 zł. Może też ograniczyć się do upomnienia, ale zależy to od decyzji funkcjonariusza straży. Nawet gdy w danej gminie nie obowiązuje regulamin utrzymania porządku, podstawą do nałożenia mandatu będzie Kodeks wykroczeń. W art. 145 postanowiono bowiem, że kto zanieczyszcza lub zaśmieca miejsca dostępne dla publiczności, a w szczególności drogę, ulicę, plac, ogród, trawnik lub zieleniec, podlega karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Czy można trzymać PROCHY ZMARŁYCH W DOMU? Jakich zmian w tym temacie domaga się SLD?

Kremacja staje się w Polsce coraz bardziej popularna. Czy można wzorem np. Amerykanów trzymać potem skremowane prochy bliskich w domu?

Jakie są nowe uprawnienia dla straży miejskiej? CO MOŻE ZROBIĆ STRAŻ MIEJSKA?

Straż miejska dostała nowe uprawnienia. Dzięki nim, strażnicy miejscy mogą więcej. Jakie nowe uprawnienia dostanie straż miejska? Mówimy wszystko na temat nowych uprawnień strażników miejskich.

Aktualizacja: 26.04.2013 18:14
Autor: A.Witulska
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Maddinka nie żyje. Kim byla znana blogerka modowa?
Maddinka nie żyje. Kim byla znana blogerka modowa?

Kim była Maddinka, 27-letnia blogerka modowa, która zmarła nagle we ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Sprawdź zawsze aktualne porady, informacje z kraju i ze świata. Wiedz ile kosztuje gaz i o ile podrożeje? Kiedy i gdzie złożyć wniosek o paszport. Kto jest kim i co osiągnął. Jak spędzić weekend. Ile kosztuje przejazd autostradą, jak ominąć korki i gdzie zdarzyła się katastrofa pociągów. Jakich ważnych wydarzeń nie mogę przegapić, czyli kalendarz imprez i wydarzeń. Wiadomości dotyczące wydarzeń politycznych. Tylko naprawdę ważne i interesujące fakty. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.