porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Któremu politykowi Polacy ufają najmniej, a któremu najbardziej? Komorowski, Kaczyński i Palikot w czołówce Największe zaufanie Polaków spośród polityków budzi prezydent Bronisław Komorowski. Najmniejsze ...
KREMACJA PO ŚMIERCI. DLACZEGO KOŚCIÓŁ NIE POPIERA KREMACJI?

Kremacja zwłok. Jakie jest stanowisko Kościoła ws. kremacji zwłok?

Zdaniem Kościoła, zdecydowanie godniejszą formą pogrzebu jest tradycyjny pochówek ciała ludzkiego a nie kremacja zwłok. Dlaczego biskupi zniechęcają wiernych do kremacji?  

Kiedy poznamy stanowisko biskupów w sprawie kremacji zwłok?

List apostolski pt. „O szacunku dla ciała zmarłego i obrzędu pogrzebowego, związanych z kremacją zwłok”, zawierający kluczowe sformułowania dla sprawy kremacji zwłok - to efekt spotkania biskupów na 356 plenarnej konferencji Episkopatu Polski (14- 15 października, Przemyśl). Biskupi zabrali także głos na temat bieżącej debaty w kraju związanej z kremacją zwłok.  Proboszcze parafii odczytają list 13 listopada.

Dlaczego Kościół niechętnie dopuszcza kremację zwłok?

Zdaniem biskupów, kremacja to niegodny sposób na pochowanie zmarłego. Urny z prochami kojarzą się z epoką pogaństwa i są dalece niestosowne w stosunku do zmarłego chrześcijanina. Stanowisko Episkopatu wyraził abp Stanisław Gądecki, który powiedział: „Normalną, ordynaryjną formą pogrzebu jest pochówek ciała ludzkiego, bo tak był pochowany Chrystus. [...] Kremację zwłok dopuszcza się tylko w dwóch wyjątkowych sytuacjach”.

Kiedy zdaniem biskupów można dokonać kremacji?

Biskupi wyrazili zgodę na pochówek w formie urny w dwu wyjątkowych przypadkach:

  1. W sytuacji gdy śmierć nastąpiła daleko od miejsca zamieszkania zmarłego (np. za granicą), wówczas kremacja może ułatwić sprowadzenie prochów do kraju.
  2. W przypadku, gdy bliscy zmarłego pochodzą z daleka i nie są w stanie uczestniczyć najpierw w żałobnej mszy św, a po kilku dniach, w samym pochówku prochów.

Natomiast jeśli żaden z tych przypadków nie zachodzi, a bliscy chcą poddać zmarłego kremacji, najpierw należy złożyć jego zwłoki w trumnie i nad nią (a nie nad urną z popiołami) odprawić mszę żałobną, a uroczystości pogrzebowe odłożyć na czas po kremacji. To znacznie wydłuża czas uroczystosci pogrzebowych.

Jakich argumentów używają zwolennicy i przeciwnicy kremacji?

Zwolennicy kremacji, swoje zdanie argumentują brakiem miejsc na cmentarzu a także sporymi kosztami, jakie wiążą się z normalnym grobowcem. Zdaniem Kościoła, pomysł kremacji przywędrował do Polski z Zachodu, rozumianego w tym miejscu jako negatywny wzorzec moralny i religijny.

Abp Stanisław Gadęcki niechęć biskupów to kremacji argumentował również spostrzeżeniami wiernych. Wielu katolików spopielenie ciało odbiera jako akt niewiary w zmartwychwstanie Chrystusa lub brak szacunku dla głęboko zakorzenionej tradycji chrześcijańskiej.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Kiedy odbędzie się pogrzeb Szymona Szurmieja?

Szymon Szurmiej, wieloletni dyrektor Teatru Żydowskiego, odszedł w środę 16 lipca 2014 roku. Uroczystości pogrzebowe aktora zaplanowano na 24 lipca.

Czy można trzymać PROCHY ZMARŁYCH W DOMU? Jakich zmian w tym temacie domaga się SLD?

Kremacja staje się w Polsce coraz bardziej popularna. Czy można wzorem np. Amerykanów trzymać potem skremowane prochy bliskich w domu?

Aktualizacja: 17.04.2018 19:42
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Helmut Kohl, były kanclerz Niemiec : kim jest? [Osiągnięcia, kariera]
Helmut Kohl, były kanclerz Niemiec : kim jest? [Osiągnięcia, kariera]

Helmut Kohl to polityk znany przede wszystkim z tego, że ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Sprawdź zawsze aktualne porady, informacje z kraju i ze świata. Wiedz ile kosztuje gaz i o ile podrożeje? Kiedy i gdzie złożyć wniosek o paszport. Kto jest kim i co osiągnął. Jak spędzić weekend. Ile kosztuje przejazd autostradą, jak ominąć korki i gdzie zdarzyła się katastrofa pociągów. Jakich ważnych wydarzeń nie mogę przegapić, czyli kalendarz imprez i wydarzeń. Wiadomości dotyczące wydarzeń politycznych. Tylko naprawdę ważne i interesujące fakty. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.