-
zobacz więcej
Kremacja zwłok. Jakie jest stanowisko Kościoła ws. kremacji zwłok?
Kiedy poznamy stanowisko biskupów w sprawie kremacji zwłok?
List apostolski pt. „O szacunku dla ciała zmarłego i obrzędu pogrzebowego, związanych z kremacją zwłok”, zawierający kluczowe sformułowania dla sprawy kremacji zwłok - to efekt spotkania biskupów na 356 plenarnej konferencji Episkopatu Polski (14- 15 października, Przemyśl). Biskupi zabrali także głos na temat bieżącej debaty w kraju związanej z kremacją zwłok. Proboszcze parafii odczytają list 13 listopada.
Dlaczego Kościół niechętnie dopuszcza kremację zwłok?
Zdaniem biskupów, kremacja to niegodny sposób na pochowanie zmarłego. Urny z prochami kojarzą się z epoką pogaństwa i są dalece niestosowne w stosunku do zmarłego chrześcijanina. Stanowisko Episkopatu wyraził abp Stanisław Gądecki, który powiedział: „Normalną, ordynaryjną formą pogrzebu jest pochówek ciała ludzkiego, bo tak był pochowany Chrystus. [...] Kremację zwłok dopuszcza się tylko w dwóch wyjątkowych sytuacjach”.
Kiedy zdaniem biskupów można dokonać kremacji?
Biskupi wyrazili zgodę na pochówek w formie urny w dwu wyjątkowych przypadkach:
- W sytuacji gdy śmierć nastąpiła daleko od miejsca zamieszkania zmarłego (np. za granicą), wówczas kremacja może ułatwić sprowadzenie prochów do kraju.
- W przypadku, gdy bliscy zmarłego pochodzą z daleka i nie są w stanie uczestniczyć najpierw w żałobnej mszy św, a po kilku dniach, w samym pochówku prochów.
Natomiast jeśli żaden z tych przypadków nie zachodzi, a bliscy chcą poddać zmarłego kremacji, najpierw należy złożyć jego zwłoki w trumnie i nad nią (a nie nad urną z popiołami) odprawić mszę żałobną, a uroczystości pogrzebowe odłożyć na czas po kremacji. To znacznie wydłuża czas uroczystosci pogrzebowych.
Jakich argumentów używają zwolennicy i przeciwnicy kremacji?
Zwolennicy kremacji, swoje zdanie argumentują brakiem miejsc na cmentarzu a także sporymi kosztami, jakie wiążą się z normalnym grobowcem. Zdaniem Kościoła, pomysł kremacji przywędrował do Polski z Zachodu, rozumianego w tym miejscu jako negatywny wzorzec moralny i religijny.
Abp Stanisław Gadęcki niechęć biskupów to kremacji argumentował również spostrzeżeniami wiernych. Wielu katolików spopielenie ciało odbiera jako akt niewiary w zmartwychwstanie Chrystusa lub brak szacunku dla głęboko zakorzenionej tradycji chrześcijańskiej.
Szymon Szurmiej, wieloletni dyrektor Teatru Żydowskiego, odszedł w środę 16 lipca 2014 roku. Uroczystości pogrzebowe aktora zaplanowano na 24 lipca.
Kremacja staje się w Polsce coraz bardziej popularna. Czy można wzorem np. Amerykanów trzymać potem skremowane prochy bliskich w domu?
Robienie wykopów, również tych pod instalacje wodociągowe i ...
-
zobacz więcej
- Czym różnią się płyty OSB od płyt MFP?
- Jak obliczyć ILOŚĆ i CENĘ GAZU potrzebnego do ogrzewania domu kotłem gazowym? Ile gazu zużywa kocioł gazowy?
- Jak uprawiać POMIDORY? Jak sprawić, by obficie owocowały?
- Wzór rozwiązania umowy z NC+. POBIERZ wzór rezygnacji z umowy o abonament
- Jak uprawiać albicję jedwabistą?
- Zamiokulkas: jak pielęgnować, podlewać, przesadzać, rozmnażać
- Jak SCHUDNĄĆ W DWA TYGODNIE? Skuteczna DIETA na 14 dni
- KROK PO KROKU: Jak zrobić print screen strony?
![Helmut Kohl, były kanclerz Niemiec : kim jest? [Osiągnięcia, kariera]](http://cdn3.mowimyjak.smcloud.net/s/photos/t/34555/helmut-kohl-byly-kanclerz-niemiec-kim-jest-osiagniecia-kariera_769661.jpg)
Helmut Kohl to polityk znany przede wszystkim z tego, że ...
-
zobacz sylwetkę
- #NoBeautyInPlastic – Domoteka zaprasza na wystawę fotografii Daniela Petryczkiewicza
- Jesień w kratkę i mocnych barwach - nowa kolekcja Caterina
- Pozwól sobie na chwilę relaksu i zamień swoją codzienną pielęgnację jamy ustnej w prawdziwe spa!
- 3 zasady dobrego życia i biznesu według Zino Davidoffa
- Jak zrobić francuską tartę cytrynową?
- Witaminy – gdzie ich szukać? Do czego są potrzebne?
- Kawa - czy picie kawy zmniejsza piersi?
- Woda prosto z kranu - czy można pić kranówkę bez przegotowania?