porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Czy Brunon K. zamachowiec z Krakowa miał pomocników? Aresztowany niedawno Brunon K., który planował zamach na prezydenta, premiera ...
Do Sejmu trafił wniosek o postawienie byłych członków rządu PiS przed Trybunałem Stanu

Jakie KARY może orzec TRYBUNAŁ STANU? Co grozi Kaczyńskiemu i Ziobrze?

Platforma Obywatelska po wielu latach poparła wniosek o postawienie Jarosława Kaczyńskiego i Zbigniewa Ziobry przed Trybunałem Stanu. Jakie kary grożą Kaczyńskiemu i Ziobrze? Jakie kary może zasądzić Trybunał Stanu?

Zanim Jarosław Kaczyński i Zbigniew Ziobro trafią przed Trybunał Stanu za swoją działalność w czasie pełnienia funkcji rządowych, wniosek o postawienie ich przed Trybunałem musi poprzeć 276 posłów. Jeżeli tak się stanie, wtedy Trybunał rozpocznie osądzanie, czy faktycznie są winni zarzucanych im nadużyć władzy czy nie.

Czym zajmuje się Trybunał Stanu?

Trybunał Stanu nie jest zwykłym sądem. Jego funkcją jest orzekanie, czy w czasie pełnienia funkcji takich jak premier czy minister, politycy nie złamali Konstytucji i nie dopuścili się przestępstw w związku z wykonywaniem obowiązków. Sądy powszechne nie mogą wydawać w tym zakresie wyroków, gdyż byłyby zbyt podatne na naciski.

PRZECZYTAJ >> Kto może stanąć przed Trybunałem Stanu?

Jakie kary może orzec Trybunał Stanu?

Zakres kar, jakie może orzec Trybunał Stanu, jest szeroki. Jeżeli premier czy minister (albo prezydent, bo on również może zostać postawiony przed Trybunałem) popełnił pospolite przestępstwo, to może zostać skazany na karę pozbawienia wolności. Ale podstawowymi karami, jakie może zasądzić Trybunał, są:

  • utrata czynnego i biernego prawa wyborczego (nie można ani głosować, ani być wybranym w wyborach),

  • utrata odznaczeń państwowych (wszystkich lub jakiejś części),

  • zakaz zajmowania kierowniczych stanowisk lub pełnienia funkcji związanych ze szczególną odpowiedzialnością w organach państwowych i organizacjach społecznych,

  • pozbawienia mandatu poselskiego (od 2 do 10 lat),

  • utraty zajmowanego stanowiska, z którego pełnieniem związana jest odpowiedzialność przed Trybunałem Stanu.

Warto pamiętać, że wyrok Trybunału Stanu jest ostateczny i nie można odwołać się od niego do Sądu Najwyższego. W przypadku wyroków Trybunału Stanu prezydent nie może zastosować prawa łaski.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 22.11.2012 16:58
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Nie żyje Alberta Watson. Kim była?
Nie żyje Alberta Watson. Kim była?

Alberta Watson (Faith Susan Alberta Watson) - kanadyjska aktorka urodzona 6 ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Sprawdź zawsze aktualne porady, informacje z kraju i ze świata. Wiedz ile kosztuje gaz i o ile podrożeje? Kiedy i gdzie złożyć wniosek o paszport. Kto jest kim i co osiągnął. Jak spędzić weekend. Ile kosztuje przejazd autostradą, jak ominąć korki i gdzie zdarzyła się katastrofa pociągów. Jakich ważnych wydarzeń nie mogę przegapić, czyli kalendarz imprez i wydarzeń. Wiadomości dotyczące wydarzeń politycznych. Tylko naprawdę ważne i interesujące fakty. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.