porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Dekstrometorfan - jak działa, jaki ma wpływ na człowieka, czy jest niebezpieczny? Dekstrometorfan, to popularny lek przeciwkaszlowy, prowadzony do lecznictwa jako bezpieczny ...
Pseudoefedryna i dekstrometorfan: leki bez recepty, które zawierają pseudoefedrynę i dekstrometorfan!

Jakie leki bez recepty zawierają pseudoefedrynę i dekstrometorfan?

Pseudoefedryna i dekstrometorfan to substancje znane z szeroko dostępnych lęków na kaszel, zatoki, czy przeziębienie. Niewłaściwie dawkowane, substancje mogą wywołać niepożądane skutki uboczne podobne do działania narkotyków i substancji psychoaktywnych. Dowiedz się w jakich lekach się znajdują!

Pseudoefedryna i dekstrometorfan, to substancje, które znajdziemy w wielu lekach bez recepty. Pseudoefedryna to główny składnik leków na zapalenia zatok i górnych dróg oddechowych lub alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa. Pseudoefedryna  zwiększa ciśnienie wewnątrzgałkowe, rozszerza oskrzela, a co za tym idzie, ułatwaia oddychanie. Dekstrometorfan natomiast, stosowany jest w leczeniu suchego kaszlu, zapaleniu gardła, oskrzeli, krtani i kaszlu opłucnowym. Substancja tłumi kaszel poprzez podwyższenie progu wrażliwości ośrodka oddechowego w rdzeniu przedłużonym - nie działa jednak przeciwbólowo ani wykrztuśnie.

Skutki uboczne stosowania pseudoefedryny i dekstrometorfanu

Istnieje jednak wiele przeciwwskazań dotyczących stosowania obu substancji. Oprócz zdrowotnych właściwości (dekstrometorfan jest dodatkowo używany w kuracji leczenia uzależnień od środków psychoaktywnych), pseudoefedryna i dekstrometorfan nieodpowiednio dawkowane i stosowane ''rekreacyjnie'' same stają się substancjami silnie narkotycznymi i uzależniającymi. Do najczęstszych objawów przedawkowania pseudoefedryny należą: zaburzenia rytmu serca, tachykardia, wymioty, wysypki, drgawki, omamy i zaburzenia snu, a w ekstremalnych przypadkach - niepokój, drgawki, nadciśnienie tętnicze. Skutki uboczne niewłaściwego stosowania preparatów z dekstrometorfanem to przede wszystkim: senność, nudności i wymioty, niepokój, depresja oddechowa, drgawki. 

Pseudoefedryna i dekstrometorfan dostępne są w lekach bez recepty, które można znalezć w każdej aptece. Są to przede wszystkim leki przecibólowe, leki i syropy na kaszel i alergię - leki te często kosztują w granicach 5-8 złotych.

Niektóre leki, w których znajduję się pseudoefedryna

Acatar, Acatar Zatoki, Actirin, Actifed, Apselan, Aspirin Complex, Cirrus, Claritine Active, Disophrol Retard, Grypostop, Grypostop mix, Grypolek, Grippokaps, Gripex, Gripex Noc, Ibum Extra, Ibuprom, Ibuprom Zatoki, MaxFlu, Modafen, Nurofen Antigrip, NeoAfrin, Tabcin Impact, Sudafed, Zyrtec D.; Sudafed.

 
Niektóre leki, w których znaduje się dekstrometorfan

Acodin, Acodin 150, Acodin 300Akindex, ArgotussinDexatussin, Robitussin, Robitussin Antitussicum, Robitussin Junior, Tussal Antitussicum, Tussidex, Tussidex mite, TussiDrill, Vicks MedDex o smaku miodu na kaszel suchy, Dexapini, Aco300DexacapsActiTrinGripex.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Dekstrometorfan - jak działa, jaki ma wpływ na człowieka, czy jest niebezpieczny?

Dekstrometorfan, to popularny lek przeciwkaszlowy, prowadzony do lecznictwa jako bezpieczny zamiennik kodeiny, długo uważany był za związek pozbawiony działania uzależniającego. Jednak ostatnie...

Narkotyki a sesja. Czy studenci biorą narkotyki? Co powinni wiedzieć rodzice studentów przed sesją! Narkotyki a sesja. Czy studenci biorą narkotyki? Co powinni wiedzieć rodzice studentów przed sesją!

Sesja start! Studentów czekają noce nad książką i długie godziny spędzone w bibliotece. Co pomaga im przetrwać sesję? Mówimy, jakie narkotyki biorą studenci, żeby zdać. Poznaj środki, które zażywa...

Aktualizacja: 12.09.2013 13:19
Autor: nk
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Sława Przybylska: kim jest gwiazda, co osiągnęła? Największe przeboje!
Sława Przybylska: kim jest gwiazda, co osiągnęła? Największe przeboje!

Kim jest i co osiągnęła Sława Przybylska?

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Sprawdź zawsze aktualne porady, informacje z kraju i ze świata. Wiedz ile kosztuje gaz i o ile podrożeje? Kiedy i gdzie złożyć wniosek o paszport. Kto jest kim i co osiągnął. Jak spędzić weekend. Ile kosztuje przejazd autostradą, jak ominąć korki i gdzie zdarzyła się katastrofa pociągów. Jakich ważnych wydarzeń nie mogę przegapić, czyli kalendarz imprez i wydarzeń. Wiadomości dotyczące wydarzeń politycznych. Tylko naprawdę ważne i interesujące fakty. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.