porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Czy poseł może odmówić udzielenia wywiadu? Czy Stefan Niesiołowski mógł odmówić Ewie Stankiewicz? Głośna jest sprawa Stefana Niesiołowskiego, który w niewybrednych, wręcz chamskich ...
Epika, liryka, dramat - czym różnią się od siebie gatunki literackie?

Jakie są rodzaje i gatunki literackie? Po co jest ten podział?

Jakie są rodzaje i gatunki literackie? Po co jest ten podział?
Literatura dzieli się na gatunki fot.: sxc.hu
Rodzaje i gatunki litereckie to pojęcia z teorii literatury. Jak każda dziedzina, również literatura podlega klasyfikacji. Zasadniczy podział na trzy rodzaje litereckie, o który opierają się wszystkie późniejsze klasyfikacje, powstał w czasach starożytnej Grecji.

Mamy trzy podstawowe rodzaje literackie. Podstawą tego podziału są następujące elementy: postawa podmiotu wobec świata przedstawionego, konstrukcja językowa charakterystyczna dla danego utworu oraz cechy kompozycyjne. Wyróżnia się zatem trzy rodzaje literackie: epika, liryka i dramat. W ich obrębie wyróżniamy różne gatunki literackie.

Epika: gatunki literackie

Epika to rodzaj literacki charakteryzujący się obiektywnym stosunkiem do opisywanych zdarzeń. W epice występuje narrator, mamy fabułę i akcję. Narrator może wypowiadać się w 1 lub 3 osobie. Najważniejsze gatunki literackie epickie to: nowela, opowiadanie, powieść, epos, baśń, mit, epopeja, bajka. Na pograniczu literatury i innych form piśmiennictwa są gatunki mieszane, tj. reportaż, esej, felieton.

Liryka: gatunki literckie

Liryka to kolejny rodzaj literacki. Cechą charakterystyczną jest występowanie podmiotu lirycznego. Liryka ukazuje doznania, przeżycia, uczucia podmiotu lirycznego. Nie ma tu fabuły, ważna funkcję pełnią środki wersyfikacyjne, tj. podział na zwrotki, rymy, długość wersu. Do tradycyjnych gatunków literackich lirycznych należą: elegia, tren, sonet, fraszka, ballada, oda, pieśń.

Dramat: gatunki literackie

Dramat to rodzaj literacki mający budowę sceniczną. Brak narratora, bohaterów poznajemy przez dialog, monolog i działanie. Składniki dramatu to didaskalia, akty, sceny, tekst poboczny. Wśród dramatu wyróżniamy następujące gatunki literackie: dramat właściwy, tragedia, komedia, tragifarsa.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Dlaczego warto znać rodzaje i gatunki literackie?

Myślisz: matura już za mną, więc po co mi znajomość rodzajów i gatunków literackich? Czy naprawdę wiedza o liryce, epice i dramacie jest mi niezbędna? Czy powinienem umieć rozróżnić hymn od pieśni i...

Trzęsienie ziemi w Turcji. Dlaczego znów NIKT NIE PRZEWIDZIAŁ katastrofy?

Ofiary i ogromne zniszczenia to skutki ostatniego trzęsienia ziemi w Turcji. Dlaczego ciągle, mimo postępu nauki i zdobyczy cywilizacji, nie możemy uchronić się przed trzęsieniem ziemi? Historia...

Aktualizacja: 07.09.2012 23:11
Autor: Jaga
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. Co robił przez 4 lata? [SUKCESY i PORAŻKI]
Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. Co robił przez 4 lata? [SUKCESY i PORAŻKI]

Miały być tańsze leki, skrócenie kolejek i szybkie leczenie dla ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Sprawdź zawsze aktualne porady, informacje z kraju i ze świata. Wiedz ile kosztuje gaz i o ile podrożeje? Kiedy i gdzie złożyć wniosek o paszport. Kto jest kim i co osiągnął. Jak spędzić weekend. Ile kosztuje przejazd autostradą, jak ominąć korki i gdzie zdarzyła się katastrofa pociągów. Jakich ważnych wydarzeń nie mogę przegapić, czyli kalendarz imprez i wydarzeń. Wiadomości dotyczące wydarzeń politycznych. Tylko naprawdę ważne i interesujące fakty. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.