porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
ZMIANA CZASU NA ŚWIECIE: Gdzie zmienia się czas na zimowy i letni, a gdzie nie? Już w niedzielę 27 października musimy przestawić zegarki. Czy na ...
Co oznacza syrena alarmowa? Jak się nadaje, jak odwołuje alarm? Jakie są rodzaje sygnałów alarmowych?

Jakie są sygnały alarmowe? [TABELA SYGNAŁÓW ALARMOWYCH]

Jakie są sygnały alarmowe? [TABELA SYGNAŁÓW ALARMOWYCH]
fot.: Rządowe Centrum Bezpieczeństwa
Od czasu do czasu w całym kraju rozbrzmiewają syreny alarmowe – zwłaszcza gdy przeprowadzane są kontrole ich stanu technicznego. Warto wiedzieć, jaki rodzaj sygnału jest dla nas ostrzeżeniem.

Rodzaj sygnałów alarmowych emitowanych przez syreny i środki masowego przekazu jest określony w Rozporządzeniu Rady Ministrów z 7 stycznia 2013 roku.

W świetle obowiązujących przepisów alarmem może być sygnał z dowolnego źródła, który ma informować o wykrytym zagrożeniu. Do takich zagrożeń zalicza się skażenie środowiska niebezpiecznymi substancjam, w szczególności wody i powietrza, gruntu, a także powierzchni ciała ludzi lub zwierząt.

Sygnały alarmowe – kiedy, po co?

Sygnały alarmowe odezwą się również w przypadku zagrożenia katastrofą, którą mogą wywołać czynniki naturalne (np. powódź, pożar, huragan) lub awaria techniczna (np. przerwanie tamy czy awaria elektrowni atomowej, której jeszcze w Polsce nie mamy). Sygnał alarmowy zabrzmi także w przypadku zagrożenia terrorystycznego lub działaniami wojennymi.

Rodzaje sygnałów alarmowych są obligatoryjne dla całego kraju. Syren nie można włączać sobie dowolnie, a o wszystkich planach ich użycia w celach treningowych i kontrolnych muszą być informowane organa administracji publicznej, a w środkach masowego przekazu muszą pojawić się odpowiednie komunikaty informujące o ćwiczeniach.

Jak się ogłasza alarm?

Są trzy narzędzia ogłaszania alarmu.

Sygnał akustyczny – modulowany dźwięk syreny trwający trzy minuty

Środki masowego przekazu – trzykrotnie powtarzany komunikat słowny o treści: Uwaga! Uwaga! Uwaga! Ogłaszam alarm (i dalej musi być podane o jakie zagrożenie chodzi i dla jakiego rejonu)

Wizualny sygnał alarmowy – żółty znak w kształcie trójkąta (może być też znak o innej figurze geometrycznej, gdy brakuje trójkąta).

Jak się odwołuje alarm?

Odwołanie alarmu też ma swoją procedurę.

Sygnał akustyczny – ciągły dźwięk syreny trwający trzy minuty.

Środki masowego przekazu – odwołują alarm komunikatami słownymi o treści: Uwaga! Uwaga! Uwaga! Odwołuję alarm... Tak komunikat także ma być powtórzony trzykrotnie.

Alarm tylko na serio!

Sygnały alarmowe mają informować wyłącznie o rzeczywistym zagrożeniu. W innych przypadkach o potencjalnych zagrożeniach będą ostrzegać komunikaty zamieszczane w środkach masowego przekazu.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak złodzieje włamują się do mieszkań? Jakie punkty mieszkania zabezpieczyć? ZABEZPIECZENIE MIESZKANIA Jak złodzieje włamują się do mieszkań? Jakie punkty mieszkania zabezpieczyć? ZABEZPIECZENIE MIESZKANIA

Lato to dla włamywaczy czas żniw. Korzystając z nieobecności lokatorów potrafią ogołocić mieszkanie ze wszystkiego co może być cenne. Podpowiadamy, kto musi szczególnie uważać i jak się chronić przed...

Aktualizacja: 31.10.2013 16:10
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
GRAŻYNA KULCZYK: kim jest? Co osiągnęła jedna z najbogatszych kobiet w Polsce?

W tegorocznym rankigu najbogatszych kobiet przeprowadzonym przez „Wprost” Grażyna Kulczyk ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Sprawdź zawsze aktualne porady, informacje z kraju i ze świata. Wiedz ile kosztuje gaz i o ile podrożeje? Kiedy i gdzie złożyć wniosek o paszport. Kto jest kim i co osiągnął. Jak spędzić weekend. Ile kosztuje przejazd autostradą, jak ominąć korki i gdzie zdarzyła się katastrofa pociągów. Jakich ważnych wydarzeń nie mogę przegapić, czyli kalendarz imprez i wydarzeń. Wiadomości dotyczące wydarzeń politycznych. Tylko naprawdę ważne i interesujące fakty. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.