porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak umarła Villas? Pierwsze informacje od biegłych Violetta Villas odeszła niespodziewanie 5 grudnia 2011 roku. Są już ...
Na ile może pozwolić sobie prywatny detektyw?

Jakie uprawnienia ma prywatny detektyw?

Detektywi mają na celu rozwiązać skomplikowaną sprawę. Najczęściej prosi się ich o pomoc, gdy nie radzi sobie policja. Dużo kontrowersji wywołuje praca najsłynniejszego polskiego detektywa, Krzysztofa Rutkowskiego, który pomógł rozwikłać sprawę zaginięcia półrocznej Madzi z Sosnowca. Wiele osób oskarża go o działanie na granicy prawa, bez detektywistycznej licencji. Mówimy, na co może pozwolić sobie prywatny detektyw i jakie ma uprawnienia. 

Agencje detektywistyczne w Polsce stają się coraz bardziej popularne. Jednak nie tylko dzięki serialom, ale również dzięki takim osobom jak Krzysztof Rutkowski, który praktycznie rozwikłał sprawę zaginięcia sześciomiesięcznej Madzi z Sosnowca. Jednak nie wszyscy wiemy, jakie uprawnienia mają detektywi. Na co mogą sobie pozwolić? Jak daleko mogą się posunąć?

Co to są usługi detektywistyczne?

Przede wszystkim należy zastanowić się, co to są usługi detektywistyczne. A zgodnie z ustawą z dnia 6 lipca 2001 roku, są to czynności polegające na uzyskiwaniu, przetwarzaniu i przekazywaniu informacji o osobach, przedmiotach i zdarzeniach. Oczywiście realizowane są one na podstawie odpowiedniej umowy, którą detektyw zawiera ze zleceniodawcą. Umowa taka jest zawierana w formie i zakresie niezastrzeżonym dla organów i instytucji państwowych na mocy odrębnych przepisów.

W jaki sposób detektyw może zdobywać informacje?

Detektyw w trakcie gromadzenia danych nie może korzystać ze środków technicznych oraz metod i czynności operacyjno-rozpoznawczych zastrzeżonych dla odpowiednich organów (policja czy wojsko). Gdyby złamał ten zakaz, może zostać ukarany grzywną bądź nawet karą pozbawienia wolności do lat 3. Oczywiście detektywi nie muszą podawać źródła swoich informacji ani okoliczności sprawy. Są one chronione tajemnicą. Jednak może nastąpić zwolnienie z takiej tajemnicy, a dokonać tego może prokurator bądź sąd.

Jakie są zadania detektywów?

Zadania detektywów są naprawdę różne. Może to być odnalezienie osoby, tak jak miało to miejsce na początku 2012 roku, kiedy Krzysztof Rutkowski włączył się do poszukiwań zaginionego dziecka - sześciomiesięcznej Magdy. Do zadań detektywów zalicza się też sprawdzanie wiarygodności informacji, gromadzenie informacji na temat osób lub firm czy też poszukiwanie mienia lub osób ukrywających się. Oczywiście są to tylko przykłady, a osoby pracujące w agencjach detektywistycznych mają o wiele więcej obowiązków.

Jakie przywileje ma detektyw?

Niestety, w Polsce detektywi nie mogą liczyć na specjalne względy ze strony władz. Przykłady akcji przeprowadzanych przez prywatnych śledczych, jakie widzimy w serialach kryminalnych, często nie sprawdzają się w życiu. Detektyw nie ma na ogól dostępu do bazy danych policji, więc nie może zadzwonić do biura, podać numerów rejestracyjnych auta, po czym czekać, aż kolega siedzący w siedzibie mu je sprawdzi. To nierealne, bowiem detektywi nie mają dostępu do tego typu danych. Owszem, często są to byli policjanci, żołnierze czy też komandosi i po znajomości mogą się tego typu rzeczy dowiadywać, ale wówczas nie robią tego legalnie.

Detektyw musi się wylegitymować

Detektywi mają również obowiązek okazywać legitymację detektywa za każdym razem, gdy osoba, której dotyczy śledztwo, ich o to poprosi. Muszą to zrobić w taki sposób, aby rozmówca mógł sprawdzić imię i nazwisko detektywa oraz agencji, która wydała mu licencję. Jeśli ktoś miałby wątpliwości co do tożsamości "śledczego", może go sprawdzić w bazie detektywów.

Po śledztwie detektywi muszą również rozliczać się ze swojego dochodzenia. To kolejny mit w filmach, gdzie o sprawach się po prostu zapomina. Nic z tych rzeczy. Poważny detektyw powinien stworzyć sprawozdanie, które później może w sądzie stanowić dowód. Może on również zostać powołany na świadka.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Co Bartek Waśniewski napisał o śmierci Madzi?

Bartek Waśniewski w swoich pamiętnikach „Moja prawda″ opowiada między innymi o okolicznościach śmierci swojej córki Madzi. Wspomina też o komplikacjach związanych z ciążą i porodem. Choć...

Co może antyterrorysta? Jakie UPRAWNIENIA mają POLICYJNI ANTYTERRORYŚCI?

Policyjni antyterroryści mają takie same uprawnienia jak wszyscy inni policjanci. Ponieważ jednak uczestniczą w zatrzymaniach najgroźniejszych przestępców, korzystają z tych uprawnień znacznie...

Na czym polega BADANIE WARIOGRAFEM? Dlaczego matka zaginionej Magdy z Sosnowca obawiała się tego badania i nie wyraziła na nie zgody? Na czym polega BADANIE WARIOGRAFEM? Dlaczego matka zaginionej Magdy z Sosnowca obawiała się tego badania i nie wyraziła na nie zgody?

Badanie wariografem  nazywanym też wykrywaczem kłamstw - co to jest za badanie i jak wygląda? O badaniu wariografem dużo mówiło się przy okazji zaginięcia półrocznej Magdy z Sosnowca. Jej ojciec...

Aktualizacja: 17.04.2018 13:10
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Wojciech Modest Amaro – kim jest? KARIERA, RODZINA
Wojciech Modest Amaro – kim jest? KARIERA, RODZINA

Wojciech Modest Amaro, właściciel Atelier Amaro jest docenionym kucharzem nie ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Sprawdź zawsze aktualne porady, informacje z kraju i ze świata. Wiedz ile kosztuje gaz i o ile podrożeje? Kiedy i gdzie złożyć wniosek o paszport. Kto jest kim i co osiągnął. Jak spędzić weekend. Ile kosztuje przejazd autostradą, jak ominąć korki i gdzie zdarzyła się katastrofa pociągów. Jakich ważnych wydarzeń nie mogę przegapić, czyli kalendarz imprez i wydarzeń. Wiadomości dotyczące wydarzeń politycznych. Tylko naprawdę ważne i interesujące fakty. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.