porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Portal politico.com. - co to za portal? Jaka jest jego popularność Politico, to amerykański magazyn publicystyczny, o którym zrobiło się głośno ...
Czy polski dokument odniesie kolejny tryumf?

Joanna - czy film o Joannie Sałydze [CHUSTKA] ma szansę na Oscara?

Joanna - czy film o Joannie Sałydze [CHUSTKA] ma szansę na Oscara?

Film dokumentalny o Joannie Sałydze weźmie udział w walce o Oscara

fot.: mowimyjak.pl
Wszystko wskazuje na to, że polskie kino dokumentalne ma się dobrze, a wręcz bardzo dobrze. Z pośród ośmiu filmów typowanych do Oscara w kategorii krótkometrażowy film dokumentalny aż dwa pochodzą z Polski. Oba opowiadają o zmaganiu się z chorobą i oswajaniu śmierci.

Wyróżnienia dla polskiego dokumentu już dawno powinny przestać nas dziwić. Jest to chyba najlepiej funkcjonująca odnoga polskiej kinematografii i jeśli gdzieś mielibyśmy się spodziewać sukcesów to chyba właśnie w kinie dokumentalnym. Tendencję tę potwierdza shortlista ośmiu filmów, mających szanse na Oscara w kategorii krótkometrażowy film dokumentalny. Aż dwa pochodzą z Polski, a znawcy zgodnie przewidują, że oba mają wprost gigantyczne szanse.

"Joanna" - film o Joannie Sałydze pretendentem do Oscara

Oba filmy trwają mniej niż pół godziny, oba opowiadają o zmaganiu się z chorobą najbliższej osoby, oba starają się jak najwierniej oddać proces oswajania śmierci, oba poprzez pryzmat choroby opowiadają o cudzie życia. Nasza klątwa to niezwykle osobisty film o mierzeniu się reżysera i jego żony z rzadką chorobą swojego maleńkiego dziecka. Choroba staje się tu figurą wroga w obliczu którego stajemy się silniejsi i bardziej wytrwali.

>>> Joanna: film o Joannie Sałydze CHUSTKA - gdzie obejrzeć? [KLIKNIJ!]

Nie inaczej rzecz się ma z filmem Joanna o zmarłej Chustce (Joannie Sałydze). Dowiedziawszy się o śmiertelnej chorobie, postanowiła założyć bloga na którym opowiadała o swoim zmaganiu z chorobą, dzień w dzień dodając sobie jak i czytelnikom otuchy. Opisywała również proces oswajania swojego małego synka z nieuniknioną śmiercią matki.

Szanse polskich filmów na Oscara są naprawdę duże. Ich tematyka wydaje się niezwykle ciężka i naładowana potężną dawką emocji, jednak oba filmy łączy jeszcze jedna rzecz - sposób narracji jest daleki od sentymentalizmu i tanich chwytów i oba sprawiają, że odzyskuje się wiarę w człowieka, miłość, w świat.
MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Pogrzeb Chustki - Joanny Sałygi. Kiedy, jak wyglądał? Pogrzeb Chustki - Joanny Sałygi. Kiedy, jak wyglądał?

Joanna Sałyga vel "Chustka" była działaczką Fundacji Rak'n'Roll. Po 2,5 letniej walce z rakiem odeszła 3 listopada 2012 r. Jak wyglądał jej pogrzeb?

Aktualizacja: 23.10.2014 14:33
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Andrzej Pietras, mąż Kozidrak. Kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Beata Kozidrak od 36 lat jest związana z Andrzejem Pietrasem ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Sprawdź zawsze aktualne porady, informacje z kraju i ze świata. Wiedz ile kosztuje gaz i o ile podrożeje? Kiedy i gdzie złożyć wniosek o paszport. Kto jest kim i co osiągnął. Jak spędzić weekend. Ile kosztuje przejazd autostradą, jak ominąć korki i gdzie zdarzyła się katastrofa pociągów. Jakich ważnych wydarzeń nie mogę przegapić, czyli kalendarz imprez i wydarzeń. Wiadomości dotyczące wydarzeń politycznych. Tylko naprawdę ważne i interesujące fakty. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.