porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Ile dać księdzu za ślub? Ile kosztuje ślub kościelny? Ślub kościelny to bardzo ważne wydarzenie i wyjątkowe przeżycie w ...
Józef Glemp od roku walczył z rakiem płuc. HISTORIA CHOROBY JÓZEFA GLEMPA

Kardynał Józef Glemp nie żyje. Na jaką chorobę zmarł prymas Glemp?

Kardynał Józef Glemp nie żyje. Prymas zmarł 23 stycznia 2013 roku na raka płuc. Z nowotworem walczył od roku. 

Józef Glemp od roku walczył z rakiem płuc. W czasie rutynowych badań stwierdzono zmiany w płucach, po dalszej diagnostyce okazało się, że jest to rak płuc - 26 stycznia 2012 roku stwierdzono złośliwy narost na dolnym płacie prawego płuca. Józef Glemp nie robił z choroby tajemnicy - w specjalnym oświadczeniu, opublikowanym na stronie Archidiecezji Warszawskiej, poinformował, że lekarze zdiagnozowali u niego raka płuc i podziękował wiernym za modlitwę o jego zdrowie. Prymas trafił do Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc przy ul. Płockiej w Warszawie w lutym 2012 roku, i przeszedł tu operację wycięcia dwóch płatów prawego płuca. 

Przeczytaj także: RAK PŁUC. Jakie są objawy, diagnostyka i leczenie raka płuc?

- Miałem wątpliwości, czy godzi się podejmować operację w podeszłym wieku. Lekarze wątpliwości nie mieli - mówił wtedy prymas Glemp. Operację, polegajaca na wycięciu dwóch płatów płuc dolnych z praego płuca, przeprowadził zespół lekarzy pod kierunkiem prof. Tadeusz Orłowski w Instytucie Gruźlicy i Chorób Płuc w szpitalu przy ul. Płockiej w Warszawie. Po operacji prymas czuł się dobrze.

Stan prymasa uległ znacznemu pogorszeniu na początku roku. Trafił do szpitala, z dnia na dzień słabł w oczach.

23 stycznia rano o modlitwę w intencji prymasa seniora prosił wszystkich wiernych kard. Kazimierz Nycz. Prymas zmarł wieczorem.

Rocznie lekarze odnotowują ok. 20 tys. zachorowań. Niestety, rak płuc najczęściej spowodowany jest paleniem papierosów. Józef Glemp palił papierosy, kilka lat temu rzucił palenie. 

Przeczytaj także: Kardynał Józef Glemp nie żyje. Prymas Polski miał 83 lata. Kim był sekretarz Wyszyńskiego?

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jacy pacjenci nie otrzymują CHEMIOTERAPII z powodu braku leków? Komu grozi wstrzymanie leczenia? DLACZEGO BRAKUJE LEKÓW ONKOLOGICZNYCH?

Pacjentki z rakiem piersi w wielu szpitalach zamiast otrzymać planowaną i niezbędną chemioterapię - są odsyłane z kwitkiem. Dlaczego? Nie ma cytostatyków, bo producent wycofał się z polskiego rynku....

Świat składa hołd Wisławie Szymborskiej. Media zagraniczne o noblistce

Wisława Szymborska była ceniona na całym świecie. Jej poezję przetłumaczono na wiele języków obcych, ale cenili ją nie tylko zwykli ludzie, również wielcy jak Woody Allen, Vaclav Havel czy Umberto...

Aktualizacja: 17.04.2018 13:04
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Małgorzata Kukiz: kim jest żona Pawła Kukiza?
Małgorzata Kukiz: kim jest żona Pawła Kukiza?

Paweł Kukiz to jeden z kandydatów, który w maju będzie ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Sprawdź zawsze aktualne porady, informacje z kraju i ze świata. Wiedz ile kosztuje gaz i o ile podrożeje? Kiedy i gdzie złożyć wniosek o paszport. Kto jest kim i co osiągnął. Jak spędzić weekend. Ile kosztuje przejazd autostradą, jak ominąć korki i gdzie zdarzyła się katastrofa pociągów. Jakich ważnych wydarzeń nie mogę przegapić, czyli kalendarz imprez i wydarzeń. Wiadomości dotyczące wydarzeń politycznych. Tylko naprawdę ważne i interesujące fakty. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.