porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Kto jest autorem spotu Soczi 2014 i gdzie można go obejrzeć? Spot Soczi 2014 dla telewizji BBC wzbudza zainteresowanie nie tylko ...
Jakie są maskotki igrzysk Soczi 2014? Lampart, zając, niedźwiedź Soczi 2014 - co symbolizują?

SOCZI 2014: jakie MASKOTKI? Jaką historię mają maskotki zimowych igrzysk?

SOCZI 2014: jakie MASKOTKI? Jaką historię mają maskotki zimowych igrzysk?

Lampart, zając, niedźwiedź polarny – co symbolizują maskotki igrzysk zimowych Soczi 2014?

fot.: sochi2014.com
Zimowe igrzyska olimpijskie Soczi 2014 mają trzy maskotki: niedźwiedzia polarnego, lamparta i zajączka. Mają one symbolizować przyjaźń, szacunek oraz dążenie do perfekcji. `

Słowo maskotka pochodzi z języka francuskiego mascotte. To odpowiednik talizmanu, który przynosi szczęście i sukces. Maskotką z magicznymi właściwościami może być rzecz, zwierzę lub człowiek. Każdy ma więc zapewne swoją własną maskotkę. Dlatego ewenementem są ogólnoświatowe maskotki olimpijskie.

Maskotki w sporcie

Maskotki w sporcie pojawiły się na początku XX wieku za sprawą samych zawodników, którzy na zawody zaczęli przynosić najróżniejsze przedmioty, które miały im przynieść szczęście. I to właśnie leży u podstaw narodzin maskotki olimpijskiej – mającej przynieść szczęście każdemu uczestnikowi zawodów.

Zanim jednak pojawiła się pierwsza oficjalna maskotka olimpijska, miała ona swoją nieoficjalną premierę (podobnie jest zresztą z dyscyplinami sportowymi, które najpierw mają pokazy na igrzyskach, a potem wchodzą lub nie do programu). Było to na igrzyskach olimpijskich w Los Angeles (1932 rok), gdzie furorę zrobił piesek o imieniu Smoky. Smoky nie był specjalnie urodziwy, miał m.in. krótkie łapki, długi tułów, sterczące uszy, ale dumnie kroczył po sportowych arenach w białej pelerynce z pięcioma kołami olimpijskimi i napisem „Mascot” [maskotka]. Pierwsza oficjalna maskotka olimpijska to specjalnie zaprojektowany na letnie igrzyska w Monachium (1972) jamnik Waldi. Zimowe igrzyska doczekały się swojej maskotki w Innsbrucku (1976) i był nim bałwanek Mandele.

>>> OLIMPIADA W SOCZI 2014: Jaka jest TRASA SZTAFETY olimpijskiej? [KLIKNIJ!]

Odtąd na każdych igrzyskach były maskotki, których wygląd i imiona zawsze utrzymywane są w tajemnicy aż do oficjalnej prezentacji, niezmiennie będącej wydarzeniem na skalę światową. Wśród pierwszych olimpijskich maskotek był m.in. bóbr Amik (Montreal 1976), szop pracz Roni (Lake Placid 1980), niedźwiedź Misza (Moskwa 1980), wilk Vučko (Sarajewo 1984), orzeł bielik amerykański Sam (Los Angeles 1984), niedźwiedzie polarne Hidy i Howdy (Calgary 1988), tygrysy Hodori i Hosuni (Seul 1988).

Z bliższych nam igrzysk olimpijskich w Atenach (2004) maskotkami było rodzeństwo Athena i Phevos, podczas zimowych igrzysk w Turynie (2006) śnieżka i kostka lodu – Neve i Gliz, Pekin (2008) miał aż pięć maskotek: rybę, pandę wielką, ogień olimpijski, antylopę tybetańską i jaskółkę, a w Londynie był tylko jeden „Wenlock”.    

Maskotki igrzysk Soczi 2014: co symbolizują?

Zimowe igrzyska olimpijskie w Soczi 2014 mają trzy maskotki: niedźwiedzia polarnego, lamparta i zajączka. Mają one symbolizować
przyjaźń, szacunek oraz dążenie do perfekcji. `

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
OLIMPIADA W SOCZI: Kiedy się zaczyna? OLIMPIADA W SOCZI: Kiedy się zaczyna?

Po raz pierwszy Rosja będzie gospodarzem Igrzysk Zimowych. Olimpiada w Soczi jest jedną z najbardziej oczekiwanych imprez sportowych przyszłego roku. Mówimy, kiedy zaczyna się Olimpiada w Soczi.

Aktualizacja: 17.04.2018 16:17
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim był Nikola Tesla?

Nikola Tesla to wynalazca i fizyk wszech czasów, który oprócz ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Sprawdź zawsze aktualne porady, informacje z kraju i ze świata. Wiedz ile kosztuje gaz i o ile podrożeje? Kiedy i gdzie złożyć wniosek o paszport. Kto jest kim i co osiągnął. Jak spędzić weekend. Ile kosztuje przejazd autostradą, jak ominąć korki i gdzie zdarzyła się katastrofa pociągów. Jakich ważnych wydarzeń nie mogę przegapić, czyli kalendarz imprez i wydarzeń. Wiadomości dotyczące wydarzeń politycznych. Tylko naprawdę ważne i interesujące fakty. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.