porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Czy można pić alkohol w miejscu publicznym? Ile wynosi mandat?
Czy można pić alkohol w miejscu publicznym? Ile wynosi mandat? Gdzie można bezkarnie spożywać alkohol i nie zapłacić za to ...
Pierwsze gumy żuli już Majowie i Aztekowie

Kiedy wynaleziono gumę do żucia?

Kiedy wynaleziono gumę do żucia? Znacznie wcześniej niż może się wydawać. Guma do żucia nie jest bowiem wynalazkiem współczesności. Sprawdź, kto i kiedy wymyślił gumę do żucia.

Guma do żucia nie jest wynalazkiem współczesności. Swego rodzaju gumę żuli już Aztekowie i Majowie. Do jej wyrobu używali soku z drzewa sączyńca. Jego kora posiada mleczny sok, który zawiera do 50 procent gumy zwanej „chicle”. Warto wiedzieć, że mleczko to do dzisiaj służy do wyrobu gum.

Kiedy wynaleziono gumę do żucia?

Gumę do żucia, którą można znaleźć dzisiaj w sklepach, wynalazł znacznie później, bo w 1869 roku, Amerykanin Thomas Adams. Odkrył ją przez przypadek, podczas wykorzystywania "chicle" do produkcji opon samochodowych, zabawek i kaloszy. Pierwsza partia gum do żucia została wprowadzona na rynek dwa lata później. Jednak były to gumy bezsmakowe. Pierwszą smakową gumę do żucia (był to sztuczny smak  "Toffi-balsam") wprowadził na rynek w 1875 roku aptekarz John Colgan. W tym samym roku Thomas Adams wynalazł gumę o smaku lukrecji "Black Jack". Jest ona najstarszą gumą smakową sprzedawaną do dziś.

Z kolei za wynalazcę gumy balonowej uważa się Amerykanina Waltera Diemera. Gumę, z której można robić balony, wynalazł w 1928 roku i nazwał ją Dubble Bubble.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 04.08.2015 15:45
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Andrzej Duda, prezydent RP?
Kim jest Andrzej Duda, prezydent RP?

Andrzej Duda do niedawna polityk nieznany szerszemu gronu wyborców - zdobył ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Sprawdź zawsze aktualne porady, informacje z kraju i ze świata. Wiedz ile kosztuje gaz i o ile podrożeje? Kiedy i gdzie złożyć wniosek o paszport. Kto jest kim i co osiągnął. Jak spędzić weekend. Ile kosztuje przejazd autostradą, jak ominąć korki i gdzie zdarzyła się katastrofa pociągów. Jakich ważnych wydarzeń nie mogę przegapić, czyli kalendarz imprez i wydarzeń. Wiadomości dotyczące wydarzeń politycznych. Tylko naprawdę ważne i interesujące fakty. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.