porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jaka będzie pogoda w Święta Bożego Narodzenia 2012 w największych miastach Polski?
Jaka będzie pogoda w Święta Bożego Narodzenia 2012 w największych miastach Polski? Pogoda na święta Bożego Narodzenia 2012 może rozczarować wielu z ...
Za święto w sobotę będzie wolny dzień

Kiedy za święto w dzień wolny należy się dodatkowe wolne?

W 2011 roku posłowie wprowadzili ustawowy dzień wolny w święto Trzech Króli. Przy okazji do projektu dopisano, że pracodawca nie musi oddawać urlopu za święto wypadające w dniu wolnym. Po dwóch latach wolne za święto w dzień wolny od pracy wraca!

Pracodawca będzie musiał oddać dzień wolny, kiedy święto państwowe będzie wypadało w sobotę. Jak orzekł w październiku 2012 roku Trybunał Konstytucyjny, przepis pozbawiający dodatkowego dnia wolnego za dzień wolny przypadający w święto jest niezgodny z konstytucyjną zasadą równości. Obowiązek oddawania pracownikom takiego dnia uchylono po wprowadzeniu od 2011 r. wolnego w święto Trzech Króli (6 stycznia).

TK nie określił żadnego okresu przejściowego, wyrok jest ostateczny, co oznacza, że zakwestionowany przepis straci moc z chwilą opublikowania wyroku w Dzienniku Ustaw.

Wniosek do Trybunału Konstytucyjnego złożył NSZZ Solidarność. Konstytucja daje pracownikom prawo do ustawowych dni wolnych od pracy - niedziel oraz świąt państwowych i kościelnych, wskazanych w ustawie o dniach wolnych od pracy. W kodeksie pracy przewidziano pięciodniowy tydzień pracy, wobec czego pracownikowi przysługuje dodatkowo jeden dzień wolny od pracy w tygodniu. Przepisy nie wskazują, który to dzień, ustala to pracodawca. Wyrok oznacza, że wracamy do zasad sprzed nowelizacji wprowadzającej wolne w święto Trzech Króli. Za każde święto, które przypada w dzień wolny, UWAGA, POZA NIEDZIELĄ, pracownicy otrzymają dodatkowy dzień wolny od pracy.

Po niespełna dwóch latach pracodawca znów będzie zobligowany do oddania pracownikowi dnia wolnego za święto przypadające w dzień wolny od pracy. Ważne: zasady te nigdy nie dotyczyły świąt wypadających w niedzielę, która sama jest ustawowo wolna. Wiele osób miało nadzieję, że pierwszy raz nowe przywileje wykorzystamy już 11 listopada 2012, jednak dzień wolny nie przysługuje za święto przypadające w niedzielę.

Kiedy więc jest szansa na skorzystanie z powrotu starych zasad? Osoby pracujące w standardowym systemie poniedziałek-piątek, pierwszy raz na dobre odczują zmianę regulacji dopiero 3 maja 2014 roku. Wówczas święto wypadnie w sobotę. Natomiast dla pracowników zmianowych, których grafik przewiduje wolne np. w czwartki, będzie to już najbliższy 1 listopada, wówczas za ten dzień należy się inny wolny w ich tygodniu pracy.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 17.12.2012 11:32
Autor: JG
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Paweł Domagała: kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Paweł Domagała: kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Paweł Domagała ma 31 lat i jest artystą wszechstronnie utalentowanym ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Sprawdź zawsze aktualne porady, informacje z kraju i ze świata. Wiedz ile kosztuje gaz i o ile podrożeje? Kiedy i gdzie złożyć wniosek o paszport. Kto jest kim i co osiągnął. Jak spędzić weekend. Ile kosztuje przejazd autostradą, jak ominąć korki i gdzie zdarzyła się katastrofa pociągów. Jakich ważnych wydarzeń nie mogę przegapić, czyli kalendarz imprez i wydarzeń. Wiadomości dotyczące wydarzeń politycznych. Tylko naprawdę ważne i interesujące fakty. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.