porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jaka będzie pogoda w Święta Bożego Narodzenia 2012 w największych miastach Polski?
Jaka będzie pogoda w Święta Bożego Narodzenia 2012 w największych miastach Polski? Pogoda na święta Bożego Narodzenia 2012 może rozczarować wielu z ...
Za święto w sobotę będzie wolny dzień

Kiedy za święto w dzień wolny należy się dodatkowe wolne?

W 2011 roku posłowie wprowadzili ustawowy dzień wolny w święto Trzech Króli. Przy okazji do projektu dopisano, że pracodawca nie musi oddawać urlopu za święto wypadające w dniu wolnym. Po dwóch latach wolne za święto w dzień wolny od pracy wraca!

Pracodawca będzie musiał oddać dzień wolny, kiedy święto państwowe będzie wypadało w sobotę. Jak orzekł w październiku 2012 roku Trybunał Konstytucyjny, przepis pozbawiający dodatkowego dnia wolnego za dzień wolny przypadający w święto jest niezgodny z konstytucyjną zasadą równości. Obowiązek oddawania pracownikom takiego dnia uchylono po wprowadzeniu od 2011 r. wolnego w święto Trzech Króli (6 stycznia).

TK nie określił żadnego okresu przejściowego, wyrok jest ostateczny, co oznacza, że zakwestionowany przepis straci moc z chwilą opublikowania wyroku w Dzienniku Ustaw.

Wniosek do Trybunału Konstytucyjnego złożył NSZZ Solidarność. Konstytucja daje pracownikom prawo do ustawowych dni wolnych od pracy - niedziel oraz świąt państwowych i kościelnych, wskazanych w ustawie o dniach wolnych od pracy. W kodeksie pracy przewidziano pięciodniowy tydzień pracy, wobec czego pracownikowi przysługuje dodatkowo jeden dzień wolny od pracy w tygodniu. Przepisy nie wskazują, który to dzień, ustala to pracodawca. Wyrok oznacza, że wracamy do zasad sprzed nowelizacji wprowadzającej wolne w święto Trzech Króli. Za każde święto, które przypada w dzień wolny, UWAGA, POZA NIEDZIELĄ, pracownicy otrzymają dodatkowy dzień wolny od pracy.

Po niespełna dwóch latach pracodawca znów będzie zobligowany do oddania pracownikowi dnia wolnego za święto przypadające w dzień wolny od pracy. Ważne: zasady te nigdy nie dotyczyły świąt wypadających w niedzielę, która sama jest ustawowo wolna. Wiele osób miało nadzieję, że pierwszy raz nowe przywileje wykorzystamy już 11 listopada 2012, jednak dzień wolny nie przysługuje za święto przypadające w niedzielę.

Kiedy więc jest szansa na skorzystanie z powrotu starych zasad? Osoby pracujące w standardowym systemie poniedziałek-piątek, pierwszy raz na dobre odczują zmianę regulacji dopiero 3 maja 2014 roku. Wówczas święto wypadnie w sobotę. Natomiast dla pracowników zmianowych, których grafik przewiduje wolne np. w czwartki, będzie to już najbliższy 1 listopada, wówczas za ten dzień należy się inny wolny w ich tygodniu pracy.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 17.12.2012 11:32
Autor: JG
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Marta Giermasińska? Szokujący awans narzeczonej polityka
Kim jest Marta Giermasińska? Szokujący awans narzeczonej polityka

Miesiąc temu 24-letnia Marta Giermasińska rozpoczęła pracę w elektrociepłowni w ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Sprawdź zawsze aktualne porady, informacje z kraju i ze świata. Wiedz ile kosztuje gaz i o ile podrożeje? Kiedy i gdzie złożyć wniosek o paszport. Kto jest kim i co osiągnął. Jak spędzić weekend. Ile kosztuje przejazd autostradą, jak ominąć korki i gdzie zdarzyła się katastrofa pociągów. Jakich ważnych wydarzeń nie mogę przegapić, czyli kalendarz imprez i wydarzeń. Wiadomości dotyczące wydarzeń politycznych. Tylko naprawdę ważne i interesujące fakty. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.