porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Co to jest prohibicja? Dlaczego w Czechach wprowadzono prohibicję częściową? Prohibicja większości osób kojarzy się z latami ’20 XX wieku ...
Zima kalendarzowa a zima astronomiczna. Kiedy rozpoczyna się kalendarzowa zima

Kiedy zaczyna się KALENDARZOWA ZIMA 2012? 22 grudnia i kończy 21 marca

Zima astronomiczna, kalendarzowa, klimatyczna... Zastanawiasz się, kiedy właściwie zaczyna się zima? Spadek temperatury i śnieg nie zawsze muszą wyznaczać jej początek. Kiedy zaczyna się kalendarzowa zima ? Kiedy jest początek astronomicznej zimy ?
SKOMENTUJ

Kiedy jest początek astronomicznej a kiedy kalendarzowej zimy?

Zima jest jedną z pór roku - okresów klimatycznych, które są ściśle związane z ruchem obiegowym naszej planety wokół Słońca. Najprościej określić początek zimy kalendarzowej. Zaczyna się ona zawsze tego samego dnia, czyli 22 grudnia i kończy 21 marca.

Jednak określić moment rozpoczęcia zimy astronomicznej jest już znacznie trudniej. Teoretycznie trwa ona od przesilenia zimowego do równonocy wiosennej. Na naszej półkuli jest to mniej więcej okres pomiędzy 22 grudnia a 21 marca. Dlaczego mniej więcej? I tu zaczyna się problem - data rozpoczęcia i zakończenia zimy astronomicznej może ulegać bowiem niewielkim wahaniom (np. w lata przestępne).

Trzecim sposobem wyznaczenia początku najzimniejszej pory roku jest moment, kiedy średnia dobowa temperatura powietrza spada poniżej zera stopni Celcjusza - wtedy możemy mówić o zimie klimatycznej. I może trudno w to uwierzyć, ale najbliżej Słońca, bo "zaledwie" ok. 147 mln km od niego, Ziemia znajduje się... 2 stycznia!

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Kiedy zaczyna się kalendarzowa zima? Kiedy zaczyna się kalendarzowa zima?

Wraz z początkiem zimą dzień staje się coraz dłuższy.

PRZESILENIE ZIMOWE: Kiedy jest początek kalendarzowej i astronomicznej zimy? PRZESILENIE ZIMOWE: Kiedy jest początek kalendarzowej i astronomicznej zimy?

Pierwszy dzień astronomicznej zimy wypada w sobotę 21 grudnia 2013. Oznacza to, że właśnie wtedy wypada najkrótszy dzień w roku! Kalendarzowa zima rozpoczyna się 22 grudnia 2013 roku i zakończy się...

Kiedy zaczyna się zima kalendarzowa w 2013 roku? Kiedy zaczyna się zima kalendarzowa w 2013 roku?

Kiedy zaczyna się kalendarzowa zima? Czy data ta jest stała?

Aktualizacja: 26.03.2013 11:15
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kamil Durczok – kim jest? [KARIERA, RODZINA, SPRAWA MOLESTOWANIA]
Kamil Durczok – kim jest? [KARIERA, RODZINA, SPRAWA MOLESTOWANIA]

Kamil Durczok, redaktor naczelny i prezenter Faktów TVN, to jeden ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Sprawdź zawsze aktualne porady, informacje z kraju i ze świata. Wiedz ile kosztuje gaz i o ile podrożeje? Kiedy i gdzie złożyć wniosek o paszport. Kto jest kim i co osiągnął. Jak spędzić weekend. Ile kosztuje przejazd autostradą, jak ominąć korki i gdzie zdarzyła się katastrofa pociągów. Jakich ważnych wydarzeń nie mogę przegapić, czyli kalendarz imprez i wydarzeń. Wiadomości dotyczące wydarzeń politycznych. Tylko naprawdę ważne i interesujące fakty. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.